sosiologian opinnot?

Mari

Voisitteko alaa opiskelleet tai muuten alasta tietävät kertoa, opiskelun vaativuudesta? ym.
Mihin työelämässä olette päässeet? mita kaikkea tehneet?

alasta/opinnoista on ollut yllättävän vaikea löytää tietoa netistä. Joten mistäköhän sitä vielä löytäisi, kun on tullut lukastua yliopistojen sivuja???

8

3060

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sössö-opiskelija

      No yliopiston sivut on ne tärkeimmät informaatiolähteet...Toinen hyvä vaihtehto on lukea ainejärjestöjen kotisivuja. Esimerkiksi osoitteesta www.tyy.fi voi lukea Turun yliopiston ainejärjestöjen juttuja. Usein niissä on tietoa ko. alalla opiskelusta, ja ehkä tulevaisuuden näkymistäkin. Turun sosiologien ainejärjestön nimi on s-klubi.

      Itse ajauduin vähän "vahingossa" lukemaan sosiologiaa. En aluksi edes oikein tiennyt mitä tämä on. Sosiologian hyvä puoli on se, että se on yleinen yhteiskuntatiede. Kun en osannut valita hakisinko lukemaan valtio-oppia, psykologiaa vai sosiaalipolitiikkaa, niin siksi valitsin sosiologian. Ja olen mielestäni onnistunut valinnassa, ja opiskelu on mukavaa. Sosiologian luennoitsijat on mielestäni tdk:n mielenkiintoisimmat (no toki sosiologian lehtoreista löytyy niitäkin mitä ei aina jaksaisi kuunnella..)! Ja sosiologian eri aihealueet ovat mielenkiintoisempia mitä aluksi kuvittelinkaan.

      Minulla ei ole hajuakaan, minne voisi valmistumisen jälkeen mennä töihin. Se on ainoa asia, mikä minua sosiologian opiskelussa harmittaa. Mutta kun on päässyt sisään yliopistoon, niin voihan sitä vaihtaa pääainetta, ja siksi olenkin ahkerasti istunut valtio-opin luennoilla, jos vaikka sinne vaihtaisi joskus jos tämä sosiologia ei kiinnostakaan. Sitä sanotaan, että sosiologit voivat mennä töihin esim. stakesille ja sos.&terv,ministeriöön, sekä RAY:hyn ja muihin organisaatioihin´. Olen jopa kuullut että sosiologeja on otettu "tulkeiksi" Nokialle töihin (tuotekehittelyyn: miten insinöörien kieli muutetaan asiakkaalle ja ostajalle ymmärrettäväksi jne..) Simo Frangen ja Mauno Koivisto ovat tunnettuja sosiologeja! (ja M.A Numminenkin on opiskellut sosiologiaa ?!?hahah)

      Ja koulutus on yksi alue mihin sosiologeja otetaan myös (jos hyvä tuuri käy!) Itse olen ajatellut ehkä ottaa pedagogiset opinnot jossain vaiheessa ja tähdätä ammattikorkeakoulun opettajan "uraan" saas nyt nähdä tuleeko siitä mitään, kiinnostaako se niin paljon, ja pääseekö edes ko. duuneihin.

      Minne yliopistoon haet? Hae tänne Turkuun! Täällä on hywä meininki ;)

    • sössö-opisk

      Siitä en muistanutkaan kertoa. Oma mielipiteeni vaativuudesta on se, että tämä ei ole vaativaa (*^_^*). Yllättävän hienosti on mennyt (minä kun luulin etten laiskana ihmisenä pääse tenteistä läpi tmv.) kolmosta ja kaks miikkaa on tullut. (arvosanat 1-3) parin päivän hätäisellä lukemisella. Ainakin näin tähän asti. Saattaapi olla että ensi vuonna ei olekaan näin helppoa.

      Olisi kyllä kiva kuulla jotain "kertomuksia" mihin sosiologiaa opiskelleet ovat todella päässeet töihin. Ja onko tämä ammattikorkeakoulunopettaja-haaveni ihan typerä ajatus vai mitä? Siinä nyt ainakin olisi suht. hyvä palkka (mielestäni on!), pitkät kesälomat ja oppilaat eivät olisi enää niin keskenkasvuisia kuin jossain yläasteella ja lukiossa.. kommentteja kaipailisin myös!

      • sö-opiskelija taas sama tyyppi

        ja vielä kerran, sori. On pakko korjata:

        "kolmosta ja kaks miikkaa on tullut. (arvosanat 1-3) "

        Piti kirjoittaa että skaala on ollut 3-2-. eli yksi kurssi meni huonommin ja sain siitä vain 2-. Olen kyllä laiska lukemaan joskus.. =) eipä mulla muuta. eli ei tää ihan ylivaativaa ole. luulin tätä paljon vaativammaksi!


      • mari
        sö-opiskelija taas sama tyyppi kirjoitti:

        ja vielä kerran, sori. On pakko korjata:

        "kolmosta ja kaks miikkaa on tullut. (arvosanat 1-3) "

        Piti kirjoittaa että skaala on ollut 3-2-. eli yksi kurssi meni huonommin ja sain siitä vain 2-. Olen kyllä laiska lukemaan joskus.. =) eipä mulla muuta. eli ei tää ihan ylivaativaa ole. luulin tätä paljon vaativammaksi!

        Kiitos sulle vaivannäöstäs!
        Nyt inspattaa vielä enemmän sosiologiaan!

        Ja Turkkuseen olis tarkotus hakea! :)


      • tuleva sosiologi
        mari kirjoitti:

        Kiitos sulle vaivannäöstäs!
        Nyt inspattaa vielä enemmän sosiologiaan!

        Ja Turkkuseen olis tarkotus hakea! :)

        Tervetuloa vaan tänne Turun sosiologian laitokselle! Sosiologian opiskelu ei ole vaikeaa, ja erityisen mielenkiintoiseksi sen tekee se, että voit perehtyä enemmän juuri itseäsi kiinnostaviin sosiologian osa-alueisiin. Sosiologit työllistyvät useimmiten tutkimukseen, suunnitteluun, kolmannelle sektorille, opetukseen, viestintään, jne. Itse halajan tiedottajaksi ja aionkin aloittaa mediatutkimuksen sivuaineopinnot. Eli tsemppiä pääsykokeiden kanssa.


    • -uppo-

      Luen pääaineenani sosiaalipolitiikkaa, mutta olen lukenut sosiologiasta cumun. Sosiologia on mielestäni äärimmäisen mielenkiintoinen yleinen tiede. Sosiologian kurssit ja tenttikirjat ovat olleet hyvin mielenkiintoisia ja helppolukuisia. Sanoisin kyllä, että ainakin minulle sosiologia on ollut valtiotieteellisistä aineista helpoin.

      Työmahdollisuuksista en valitettavasti osaa sanoa mitään.

    • vaan!

      Juu tervetuloa opiskelemaan sosiologiaa turkuun. ala on mitä mainioin ja meininki paras! t-tuleva sosiologi nr.2

    • Anonyymi

      Sosiologit ei työllisty mihinkään. Koskaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      383
      8436
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      173
      2800
    3. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      13
      1142
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      988
    5. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      61
      903
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      25
      886
    7. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      863
    8. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      832
    9. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      46
      806
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      72
      792
    Aihe