somaleista on 70-80% edelleen työttöminä ja elävät tukien varassa, ja monilta ei Suomen kieli silloinkaan vielä taivu. Onkohan Lieksalla nyt varaa elättää tällaista porukkaa, jonka määrä tulee todennäköisesti myös kasvamaan tasaisen varmasti.
Kauniaisista olisi kannattanut ottaa mallia, tämä RKP vetoinen kunta ei paljon elättejä ota vastaan vaikka rahaa on. Tänä vuonna taisi tulla yksi mamuperhe, joka ei sekään muslimeita.
Ihmettelen mitä Lieksan johtoporras on oikein ajatellut?
Kauniaisista olisi kannattanut ottaa mallia, tämä RKP vetoinen kunta ei paljon elättejä ota vastaan vaikka rahaa on. Tänä vuonna taisi tulla yksi mamuperhe, joka ei sekään muslimeita.
Ihmettelen mitä Lieksan johtoporras on oikein ajatellut?
Vastaukset 35
Vanhimmat
http://www.verkkouutiset.fi/kotimaa/abdi-27577
Johtoportaalle oli tärkeää paikata hetkellisesti taloutta, ottamalla mamuja!
Valtionapujen loputtua Lieksa saa kustantaa itse mm Somalien elätyksen!
Siinäpä typistettynä johtoportaan tulos!
10 vuoden päästä Lieksassa kukoistaa talous, vienti, ja yritteliäisyys. lieksassa on muutama iso konepaja, jossa koneinsinöörit suunnittelevat ja toteuttavat laitteita jotka myydään ympäri maailman. Lieksaan on syntymässä Nokian kaltainen yritys joka tekee Suomen tunnetuksi kaikkialla. Samalla Lieksan talous kasvaa, ja kunnallisvero on maan pienin.
Joten malttia Lieksalaiset, kohta on jonossa tulossa sinne lisää osaamista muidenkin kuin koneinsinöörisektorin alalta.
Stemppiä!
No kun suunnittelisivatkin, mutta totuus on se että somalit ei paljon yrittäjyyttä harrasta, toisin kuin esim. turkkilaiset.
Lieksan pitäisi ruveta asuttamaan mamuja maalle,eikös niitä autiotaloja ole vaikka kuinka paljon. Joutuisivatpahan elämisensä eteen tekemään edes jotakin ja ehkä viesti lähtisi eteenpäin,että ei tänne kannata tulla,kun ei voikkaan olla vapaamatkustajana.
Nyt olisi tarjolla myös homoja.
http://www.maailmankuvalehti.fi/artikkelit/7816
Älä homoja ehdottele, Lieksassa niitä on jo ennätysmäärä.
Lieksassa on satamäärin työvoimapulan paikkaajia, mutta kun kaupunki ei saa palkata yhtään työntekijää. Puistot jäävät haravoimatta ja kadut siivoamatta. Kalliimmasta päästä olevien konsulttien käyttö on kuitenkin aina ollut sallittua, joten jokin konsulttifirma voisi ottaa kyseiset työt hoitaakseen palkaamalla aluksi vaikkapa sata Lieksan somalia haravointihommiin.
En puutu muulloin kielivirheisiin, mutta jos kirjoittaja arvostelee tai arvioi muiden kielitaitoa, olisi kirjoittajan itsensä syytä osata edes kirjoittaa oikein.
Taidat olla lukutaidoton. Missä tässä ketjussa arvostellaan muiden kielitaitoa?
Kukahan lienee lukutaidoton?
Somalit työllistyvät lähinnä suojatyöpaikkoihin.
Se on muuten totta.
Kaupunginjohto sai erikoiskiitokset hyvästä taloudenpidosta ja etevyydestä, tutkiva journalisti mälsä kirjoituksessaan.
Näinhän se on, mutta minkäs teet? Ihmisillä on oikeus asua missä itse haluavat. Lähes 600 somalia ovat juurtuneet Lieksaan pysyvästi. Hannu Karpo sanoi OLI MITEN OLI MUTTA NÄIN ON.
Somaleja on 10 vuoden päästä muutama tuhat, ettei tämä vielä yhtään mitään ole.
Semmoinen määrä ei kyllä o n n e k s i sovi vuokrataloihin.
Somalit hieno kansa! Ei mitään tee. Vitusti vaan kaikkea vaatii! Itellä Bruttotulot 2000e/kk
Kuinka maahanmuuttajat voisivat oppia kieltä, jos ette keskustele heidän kanssaan? Puhumalla kieliä oppii. Ei niin että kaikki kyräilee omissa porukoissaan.
Somalit viihtyy keskenään.
Somalit nousee pikkuhiljaa enemmistöksi Lieksassa ja kaupungista tulee Suomen ensimmäinen somaliankielinen kaupunki.
!0 vuoden kuluttua Lieksassa voi jo olla Somalialainen kaupunginjohtaja.
Jos aiot pärjätä tulevaisuuden lieksassa, niin opettele somalian kieltä.
Miksi pitäisi huolehtia huomisesta,jokaisella päivällä on omat murheensa.
#Somalit nousee pikkuhiljaa enemmistöksi Lieksassa ja kaupungista tulee Suomen ensimmäinen somaliankielinen kaupunki.
!0 vuoden kuluttua Lieksassa voi jo olla Somalialainen kaupunginjohtaja.
Jos aiot pärjätä tulevaisuuden lieksassa, niin opettele somalian kieltä.#
Kuten jo todettiin semmoinen määrä ei sovi vuokrataloihin. Omistusasuntoon pääsemiseksi somalin pitäisi mennä töihin ja tietäen somalien työhalut ....nyt alkaa naurattamaan....
Lieksalla on varaa rakentaa uusia vuokrataloja ja asuntoja vapautuu koko ajan poismuuton vuoksi. Lieksalla on varaa mihin tahansa, joka haiskahtaa somalille, tämä nykyinen köyhäily on vain silmänlumetta.
No silloinhan jos niitä muuttaa pois, niin määrä ei lisäänny.
Vai varaa rakentaa uusia, .....nyt naurattaa!
Kyllä on, mutta vain mustalle kansanosalle. Heiltä ei pidä puuttuman mitään. Väkimäärä ei vähene, musta poika pitää siitä huolen ja onhan se rahallisesti tuottoisaa. Kun ei ole/huvita muu tekeminen, on edes jotain mukavaa pikku askaretta.
He saavat pikkuhiljaa ihan oman asuinalueensa, missä valkoisista ei pidetä.
Koska Perussuomalaiset istuu ensimmäisessä somalienemmistöisessä hallituksessa?
Kuivattelehan purusi kun tuntuvat olevan kastuneet.
Monessa asiassa olisivat yksimielisiä. Somalia ei ota tunnetusti maahanmuuttajia ystävällisesti vastaan eikä homojakaan hyysätä.
Mite sinä sano,onko nisanissa joki vika,no mine hake pensakoortti kunalta niin matka jakune tas.
Joko sinne reunatielle on saatu kaksikielinen kadunnimikyltti?? Sehän pitää olla siellä. Ensin somaliaksi ja sitten vasta suomeksi (lieksaksi)
Vaikea kääntää
"Yhtään käännöstä ei löytynyt sanalle reuna sanakirjassa suomi - somali"
SomalisanakirjaSsa ei tunnta sanaa TYÖ?
Mie luule, että tilanne on parempi kun laitetaan näille änkyröiille par metrii multoo piäle!