Apteekin keliakiatestistä

lääkäriinkö?

Eli siis tein tuon testin ja 10min päästä oli havaittavissa selkeästi kaksi viivaa. Kontrolliviiva vahva ja punainen, testiviiva huomattavasti heikompi mutta selvästi nähtävissä ilman tihrustamista. Tuo testiviiva kuitenkin katosi tikusta tuntien kuluessa.

Onko jollakin kokemusta/tietoa, viittaako tulos keliakiaan? Oireita on erittäin paljon (esim.leipä aiheuttaa niin hirveät ilmavaivat,että en voi syödä kuin viikonloppuisin,lomilla) ja toisella vanhemmistani on keliakia.

Miten teillä muilla apteekin testin tehneillä testitulos on "käyttäytynyt" ja miten tutkimukset ovat edenneet? Todettiinko keliakia?

1

173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tsemppiä.

      Ruokavaliohoito aloitetaan yleensä vasta ohutsuolesta tehdyn diagnoosin jälkeen eikä gluteenitonta ruokavaliota suositella edes kokeiluluontoisena ennen ohutsuolen koepalasta saatua näytettä.

      Hukkaan meni apteekin testirahat

      http://personal.inet.fi/koti/remeli/viljat.htm

      Menet lääkärille ja toivot, että sinut tutkitaan.

      Harva pääsee mihinkään tutkimuksiin ja niihin on pitkät jonot.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saako kantaa asetta

      Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup
      Ähtäri
      67
      5630
    2. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      134
      4244
    3. Järkyttävä tieto Purrasta

      Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.
      Maailman menoa
      96
      1846
    4. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      63
      1425
    5. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      261
      1127
    6. 47
      1112
    7. Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan

      Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E
      Maailman menoa
      126
      969
    8. Ajattele, miten häviävän pieni

      todennäköisyys on sille, että kaksi tiettyä ihmistä yli viidestä miljoonasta sattuvat tulemaan samalle palstalle ikävöim
      Ikävä
      45
      792
    9. Aavistan tai oikeastaan

      tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast
      Ikävä
      31
      743
    10. Pieni vinkki miehelle

      Jos haluat, että tapahtuu jotain edistystä, niin kannattaa suoda ajatus sille, että miltä toimintasi näyttää mulle päin.
      Ikävä
      39
      695
    Aihe