On tietysti oikein, että liike jollain tavalla hyvittäisi väärän tekonsa, mutta toisalta ihmettelen, mistä hyvästä asiakas on vailla 5000 euroa kyseisessä tapauksessa ? On ehkä pikkuisen liikaa tullut katseltua amerikkalaisia sarjoja ja elokuvia, joissa mitättömästäkin asiasta voidaan vaatia vahingonkorvauksena mitä tahansa.
Ehkä korvauksena vaikkapa yhden huollon sijasta pari-kolme, talvitakit tai muuta vastaavaa, mutta 5000 euroa ? Jotain rajaa sentään. Suomessa vahingonkorvauksissa noudatetaan yleensä sitä periaatetta, että sen tulee olla suhteessa kärsittyyn vahinkoon.
Ehkä korvauksena vaikkapa yhden huollon sijasta pari-kolme, talvitakit tai muuta vastaavaa, mutta 5000 euroa ? Jotain rajaa sentään. Suomessa vahingonkorvauksissa noudatetaan yleensä sitä periaatetta, että sen tulee olla suhteessa kärsittyyn vahinkoon.
Vastaukset 19
Vanhimmat
menee mulkuksi nimittely?
Että nykyään vedetään helpommin herne nokkaan kuin ennen, ennen esim.tapeltiin silmät mustaksi sun muuta, eikä tullut mieleenkään nyt lähteä vaatimaan korvauksia saatikka käräjille jos turpaansa sai se nolotti jo tarpeeksi ja oltiin hiljaa.
Eikös tässä ollut mahdollisesti tapahtunut myös henkilörekisteririkos?
on mulkuksi sanottu,jos siitä pitäisi korvausta maksaa luskun voisi kirjoittaa joka iikalle.
Kuinka tuollainen tapaus voi saada tuollaiset mittasuhtuut,että oikein korvausta pitäisi antaa.Ja muistakaa Kivitila on saanut ilmaista mainosta,ja paljon,nyt nimen moni muistaa ja menee sinne pelkästä mielenkiinnost asioimaan.
suurin osa täällä olleista postauksista, (niistä jotka eivät ole automyyjien laittamia ja niistä jotka on vielä jäljellä "siivouksen" jälkeen) ovat olleet autolikkeelle kielteisiä. Nimi kyllä varmaan muistetaan mutta moniko haluaa asioida? En minä ainakaan, jos asiakkaita sillä tavalla luokitellaan.
Tästä jutusta tulee hyötymään eniten AutoKivitilan nykyiset ja tulevat asiakkaat.
Muutokset on välttämättömiä ja niitä seurataan tarkasti. Oikei hoidettuna koko juttu kääntyy AutoKivitilan ja asiakkaiden hyväksi myös muissa autoliikkeissä. Panostus kasvaa entisestään parempaan ja ystävällisempään palveluun.
Pitäisikö tästä vetää johtopäätös, että "mulkkuko?" itse onkin ehkä kyseisen autoliikkeen toimitusjohtaja? Hoitaa toki jutun "oikein" kuten arvelit ja näin ollen kääntää koko farssin firmansa eduksi...
Enpä usko kuitenkaaaaaan
summa rahaa, toi 5000 €. Eihän se ole kuin hyvän ammattimiehen palkka yritykselle / kk (okei esim. palkka 3000 € muut kustannukset 2000 €). Eli ei se yritykselle ole raha eikä mikään. Ja minusta tuollainen summa ei ole liikaa pyydetty tuollaisesta häpäisystä. Mutta tässä oli kaikkein parhainta, että yritys tulee kärsimään todella monikymmenkertaisesti alkuperäiseen vaatimukseen.
Sanonpa vaan, että tyhmä johtaja siellä Kivitilassa, että antoi yhden henkilön kk-palkalla mennä asian julkisuuteen. Sanokaa mitä sanotte, mutta näin se vaan on.
Eipä sitä häpäisyä kukaan muu juuri tietäisi jollei idiootti itse olisi tehnyt tästä niin isoa juttua. Olen kuullut että hänen kertomansa "historia" ko. huollon kanssa tapahtuneesta asioinnista on suht rankasti muunneltu totuus, että nimi on aiheesta. Ei tietenkään oikeuta tuommoista kommenttia rekisteriin laittamaan, siitä sympatiat on ehdottomasti tämän asiakkaan puolella.
Jos ei olisi noin idiootti, niin olisi pitänyt asian omana tietonaan tai hoitanut kuitenkin jotenkin muuten kuin tuomalla asian julkisuuteen. JOS ON KERRAN ITSE PYHIMYS JA PUHTAASTI SYYTTÄ SUOTTA RAASU SAANUT MOISEN NIMITYKSEN NIIN MINKÄ HELEVETIN TAKIA HÄN EI ESIINNY OMALLA NIMELLÄÄN???
jos tyyppi on vienyt asian poliisille ja lehtiin, ei voi olla muunneltua totuutta.
Jos täällä ei tarvitse esiintyä omalla nimellään, miksi esiintyisi? Ethän sinäkään, tai minäkään niin tee.
Tässä maassa on aina väärinkohdeltu uhkailtu tai haukuttu hiljaiseksi. On erikoisen hieno asia, että joku viitsii nähdä vaivaa ja tuoda julkisuuteen näitä epäkohtia. Se vaatii siviilirohkeutta, eikä missään tapauksessa tee asian esittäjästä idioottia. Vain todellinen idiootti väittää muuta.
Jos tämän asian julkisuuteen tuoja olisi pitänyt asian omana tietonaan ja tyytynyt kohtaloonsa, kuka ties seuraava mulkku olisitkin juuri sinä? Tittelin ansaitsemiseksi kun ei tarvita muuta kuin epämiellyttävä naama tai varomattomasti sanottu lause. Paas miettien tätä.
Mitä tulee omalla nimellä esiintymiseen, niin kyllä sellaisen vaatijan tulisi ensin itse näyttää esimerkkiä kirjoittamalla omalla nimellään.
En esiinny omalla nimelläni, en myöskään itke "koko kansalle" (jota tosin tämä keskustelupalsta, eikä iltalehtikään vielä tavoita) kohtaloani ja pyydä tukea...
Aikaisemmillekin kirjoituksille kommenttina: Voi olla vääristeltyä totuutta, vaikka asia onkin poliisilla. Sehän ei todista mitään että ns. uskaltaa viedä asian poliisille ja vaatii Suomen oloissa tähtitieteellistä korvausta. Tarkoitankin sitä, ettei meistä "kantaaottajista" luullakseni kukaan oikeasti tiedä, kuinka paljon tämä "M" on huollon kanssa kättä vääntänyt, millä asenteella ja mistä eri asioista. Voi olla että hän kertoo totuuden, voi olla että ei kerro kaikkea mitä on aikaisemmin tapahtunut, en yksinkertaisesti tiedä. Ja totta on, kuulopuheet pitää sinänsä jättää omaan arvoonsa.
En epäile etteikö teksti sielä asiakastiedoissa olisi ollut, eikä sitä voi puolustella. Erittäin törkeää liikkeen kannalta, olen samaa mieltä.
Olen myöskin samaa mieltä ettei asiaa tarvitsekaan "niellä", mutta juuri tämä laajamittainen itkeminen kaikissa mahdollisissa paikoissa on lapsellista, naurettavan lapsellista. Älykäs ihminen olisi vienyt asian eteenpäin lakiteitse, ja kuten joku sanoi, EHKÄ kertonut täällä mitä on tapahtunut mutta jättänyt tämän julkisen vatvomisen sikseen. Nythän "M" kommentoi täällä jossain vaiheessa jotenkin näin: "Asia etenee strategian mukaisesti". Itse ymmärrän että hänellä on hyvinkin itsekkäät motiivit tämän asian suhteen, raha. Luulen, ettei hän tule onnistumaan.
Olet pihalla kuin puliukko.
Lakiteitse ko. henkilö on ilmeisesti viemässäkin asiaa. Pelkästään siten asiaa hoitamalla ei tieto ko. firman (tai muiden autoliikkeiden) tavasta luokitella asiakkaitaan olisi tullut yleiseen tietoisuuteen. Ei asiasta tiedottaminen mitään "itkemistä" ole, minusta se on yksinkertaisesti, no, tiedottamista, tapahtuneiden tosiasioiden toteamista.
Ja mitä tulee 5000 euron korvaukseen, vähällä Kivitila pääsee, jos enempää ei tarvitse korvata. Kyseessä on sentään mahdollisesti kunnianloukkaus. Sata vuotta sitten vastaavissa tilanteissa olisi menty kentälle, otettu miekat tai pyssyt esiin ja toinen olisi viety jalat edellä pois. Kunnia kas kun voi olla hyvin arvokas asia eikä sitä kärsi menettää tai loukata.
On viemässä lakiteitse, en jaksa alkaa tarkistamaan olenko sen maininnut vai en, mutta tiedän sen kyllä ja sanoinkin että se on oikea tapa.
Tiedottaminen ei ole itkemistä, kommentoin aikaisemmin että olisi laittanut sen yhden postauksen tänne TAI iltalehteen --> tiedottaakseen asiasta. Se ei olisi itkemistä, nyt tämä on ihan pelkkää itkemistä koko homma.
5000 on todella suuri korvaus tässä maassa, ei varmaan enempää joutuisi maksamaan vaikka hakkaisi joltakulta käden irti. Kamala esimerkki, mutta kuvastanee rahan suuruutta Suomalaisessa tuomioistuimessa.
Ja puliukoista puheenollen, sinulla oli jo häivähdys valoa tunnelin päässä, kun sanoit että sata vuotta sitten.... ...Eli melkein ymmärrät että elämme nykyaikaa. Pinnistä vielä ihan pikkusen niin ymmärrät sen oikeastikin. Ehkä tässäkin tapauksessa tosiaan tuo 100 vuotta sitten ollut käytäntö olisi paras, olet sikäli oikessa... Voitanee kai sanoa että kumpi tahansa voittaisi niin mulkusta päästäisiin eroon, joko tästä jota nimitellään (en itse sano että hän olisi mulkku) tai siitä joka tuon on kirjoittanut (kai sitä vähän mulkku täytyy olla tuommoista kirjoittaakseen asiakasrekisteriin)
Laki määrää että teosta on tuomittava teon vakavuuden mukaan, ei teon tekijän mukaan. Tietysti on poikkeuksiakin, virkamiehet tms. Jos joku tuolla kadulla kaikkien kuulleen sanoo toista mulkuksi, niin luuletko että siitä joutuu 5000 maksamaan, tuskin. Ei, vaikka sen nimittelyn tekisi kirjallisena, kirjoittaisi lapulle ja ojentaisi toiselle. Siksi sanon, että tuo summa on meillä tähtitieteellinen, enkä usko että ko henkilö tulee sitä saamaan. Eikä ainakaan kuuluisi saada. Jonkinlainen korvaus toki on paikallaan, sitä en kiistä.
Tämän "asiakas on mulkku" nimityksen tiesi varmaan 20 asentajaa ennenkuin tämä Mulkkuko? rupesi siitä täällä ja lehdissä retostelemaan...
Itse on tehnyt itsestään pellen, eikä siitä voi mielestäni kivitilaa syyttää mitenkään!
Kukaan Kivitin asiakkaista ei todennäköisesti tiennyt edes koko "hiirulaista" olevankaan ennenkuin itse astui julkisuuteen!
Varmaan ensiviikon seiskassa tämä "Harri" esiintyy huppu silmillä ja valittaa kuinka häntä on potkittu päähän koko pieni ikä! Jo isä kutsui häntä tällä elintä kuvaavalla lempinimellä... jne. jne. TODELLA SÄÄLITTÄVÄÄ!
Harri on tehnyt itsestään pellen... lallalllallaaa
En muista varmasti, mutta oliko stt:n maksama kunnianloukkauskorvaus noin 100 000 markan luokkaa?
Jos oli, niin 5000 euroa on melkoisesti vähemmän.
Ja pyytäähän kannattaa, tuomari (tai valamiehet, en tiedä) sen lopullisen hinnan sitten määrää.
Tietysti hävinneelle tullee maksettavaksi lakimieskulut, jotka tietysti ovat huomattavasti suuremmat kuin tuo 5000, joskin tuomari saattaa niitäkin rajoittaa kuten viime aikoina tapana on ollut.
"Tämän "asiakas on mulkku" nimityksen tiesi varmaan 20 asentajaa"
Oletko Kivitilalla töissä? Kuulostaa sisäpiirin tiedolta.
ymmärsinkö oikein että 20 asentajaa tiesi ja luki jonkun laittamaa "M"-herjaa koneelta vaikka eivät edes tunteneet "M"? Tämän kaiketi raskauttaa asiaa edelleen, jos näin on.