Tuli Ocuun ostettua aikoinaan ylilevät talvirenkaat. Rekisteriotteesa lukee rengasvaihtoehtoina 195 tai 205 renkaat ja alla on 215 leveät nakit. Veikkauksia, kuinka tulee karsastuksessa käymään?
Hylsy katsastuksessa?
help..
10232
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
ei hätää.
Kokemusta ei ole, mutta jos mahtuu pyörimään eikä ota kiinni mihinkään, eikä tule korin ulkopuolelle, niin tuskin mitään sanotaan. ..
Mitähän järkee ostaa itäritsaan moisia renkaita.Melukin kasvaa entisestää.Skoda on omiaan peltivanteilla ja likaisena.lisä härpäkkeet ei vanhanaikaisiin skodiin sovi.
Lue ääliö tuolta:
http://tekniikanmaailma.fi/keskustelu/t5568
Tuohon listaan ei valitettavasti ole uskomista. Joku yksityinen henkilö "penteles" on kerännyt eri aikoina ja eri vuosina tehtyjä mittauksia yhteen taulukkoon, mutta selvähän se on, että ne eivät ole suoraan keskenään vertailukelpoisia.
Mutta se ei siltti tarkoita, että Octavia olisi mitenkään meluisa auto. Trollit vaan haluaa pitää yllä tätä myyttiä. Mihinkä se troll ikarvoistaan pääsisi.
Ei se noista renkaista jää kiinni, mutta muista vioista kylläkin.
Ainoastaan tosi tiukka suikkapää saattaa tuohon puuttua .
Melkein löisin kyllä vetoa että ei leima ainakaan noiden renkaiden vuoksi jää saamatta mutta muista syistä leimatta jäämisen syyt voi vain arvailla !
Miksi ostaa normaalia leveämmät talvirenkaat? Tietysti jokainen saa tehdä elämästään vaikeamman halutessaan mutta ajettavuutta talvikelillä ne eivät paranna lähinnä huonontavat entisestään.
Aloituskirjoittajan tarkoituksena on varmaankin saada ylileveillä renkailla huomio pois muuten niin tylsän näköisestä autosta. Itse kyllä luulisin katsastusmiehenkin ymmärtävän mistä tässä on lopultaan kyse.
Yksi ylimääräinen sentti ei lain suhteen ole ongelma, mutta jos renkaan profiili on sama, kuin kapeammassa, saattavat valittaa nopeusmittarin liian alhaisesta näytöstä.