6,5v kissa sähisee,murisee eikä anna koskea (uusi pentu talossa)

Mitä tehdä ?

Meillä on käynyt niin, että toinen 6,5v sisaruksista jouduttiin lopettamaan ja tämä toinen yksilö jäi sitten yksin (olleet koko elämänsä samassa paikassa). Tämä neiti oli ennen toisen poismenoa jo kova sähisemään eikä enää leikkinyt sen kanssa (kuukausiin).

Lääkärissä käytetty ja on allergikolle tarkoitetulla ruokavaliolla kun vatsanseudulta kaikki karvansa nuoli pois (annettu antibiootti ja kortisoni tuohon vaivaan myös)

Hetki meni kunnes rupesi olemaa normaali, leikkimään ja nukkumaan jaloissa/rinnalla. Kuitenkin tätä kesti pienen hetken. Sähiseminen ja murina alkoi uudestaan jo ennen kuin uusi kissanpentu edes oli kotiin saapunut.

Mistä tälläinen käytös voisi johtua ?

Pelottava ajatus jättää nuo kaksi hetkeksikään samaan huoneeseen ilman valvomista, ettei tuo vanhempi käy kimppuun. Sähinä on juuri sellaista, että voisi vaikka tappaa (itseänikin vähän jo pelottaa tuollainen käytös).

1

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .....

      Hei!

      Tuossa tilanteessa kannattaa kääntyä eläinlääkärin puoleen ja tutkia kissaa niin kauan kunnes käytökseen löytyy syy.
      Joidenkin eläinlääkäreiden kanssa saa olla päättäväinen ettei ala vaan se ''empä tiiä'' -touhu ja tuputetaan vaan lisää lääkkeitä kissalle.
      Eläinlääkäri voi ottaa yhteyttä kollegoihinsa ja kysyä heiltä onko tullut vastaavia tilanteita, jos itse ei tiedä eläimen käyttäytymiseen syytä.
      Mutta haluaako omistaja lähteä tuohon touhuun. Jos rakastaa todella eläintä niin sitä ei tarvitse miettiä että alkaako hoitamaan asiaa vai ei.

      Itsellä oli kissa joka nuoli karvattomia laikkuja, jopa niin että alkoi punoittamaan kohdat. Kyllä antibiootit tepsi jne. Mutta lopulta todettiin eläinl. kanssa yhdessä, että stressi aiheuttaa tätä käytöstä. Iho näytteet otettiin ja kaikki mahdollinen tehtiin jotta saatiin karsittua pois mahdollisia käyttäytymisen aiheuttajat. Muutto oli ollut vasta jne. joten sen takia stressaantui.

      Toivottavasti kaikki kääntyy vielä parhainpäin Teillä! Tsemppiä! =)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan firma haastettiin käräjille

      Seiska: Martinan firma haastettiin käräjille, taustalla outo rahasotku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      300
      2225
    2. Putin ei suostu tulitaukoon nyt kun Kurskin taistelut ovat kesken

      ja venäjä on viimein päässyt niskan päälle, suuren ylivoiman turvin. Ukraina ilmeisesti suorittaakin taktista vetäytymi
      Maailman menoa
      220
      2122
    3. Miksi haluat satuttaa

      Sillä tiedolla ettet välittäisi minusta vaikka se ei ole totta. Silti tiedän että rakastat minua edelleen. Niinkuin sano
      Ikävä
      51
      1337
    4. Toivotko vielä et

      Päätyisimme yhteen?
      Ikävä
      87
      1251
    5. Oletko kaivattusi

      Mielestä hyvä sängyssä🤔
      Ikävä
      101
      1203
    6. Miksi ette halua kaivattuanne

      Yksi syy tai tekosyy.
      Ikävä
      82
      1201
    7. Millainen ihminen linda brandt-ahde on

      Hän on nyt julkisuudessa varsin eriskummallisen asian tiimoilta
      Lappeenranta
      43
      1195
    8. Martina makkarankuori päällä

      Voi hyvää päivää minkä asun oli valinnut Emma gaalaan, ei jäänyt kenellekään epäselväksi, minkälaiset rinnat on naikkose
      Kotimaiset julkkisjuorut
      162
      1147
    9. Ketä sinä

      Odotat oikeasti. Miksen sulle totta olla saa.
      Ikävä
      117
      1070
    10. Tykkäätkö kuinka

      Paljon kaivatustasi?
      Ikävä
      62
      973
    Aihe