Näin käy kun ankkuri ei pidä

23477888765

12

733

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • daewewerew

      Loistavaa toimintaa. Todella nopeasti ovat saaneet ankkurin laskettua. Lukekaa teksti niin selviää....


      Department said the ship's main engine broke down. People familiar with the shipping industry say the captain and Hong Kong maritime authorities decided to the best course of action was to beach the vessel to prevent it from colliding with other ships on the busy shipping channel. The crew dropped anchor at the last minute, making loud screeching noises,

      • Otsikko väärin

        Aivan. Siis näin käy kun ankkuri auttaa hätätilanteessa


      • oi-wa

        Kyllä se ankkuri jonkin verran vastaan kirrasi päätellen siitä että ankkuripelistä tuli toimintasavut ulos. Ei tommosta paattia kuitenkaan ankkurilla vauhdista pysäytetä.


      • Suojalasit päähän
        oi-wa kirjoitti:

        Kyllä se ankkuri jonkin verran vastaan kirrasi päätellen siitä että ankkuripelistä tuli toimintasavut ulos. Ei tommosta paattia kuitenkaan ankkurilla vauhdista pysäytetä.

        Mitkä ihmeen toiminta savut? Aina se ruoste siitä kettingistä pöllähtää kun laivan ankkurin lekottaa!


      • Peukut pystyssä
        Otsikko väärin kirjoitti:

        Aivan. Siis näin käy kun ankkuri auttaa hätätilanteessa

        Aivan.

        Tuohan meni todella hyvin, kun miettii miten olisi voinut käydä!


    • Rantakivikoissa

      Olen aina ihmetellyt, miksi ankkuriin pitäisi luottaa? Onko jossain veden alla kuvattuja videoita ankkurin käyttäytymisestä eri pinnoilla. Jos veneeseen kohdistuu yhtään suurempia voimia, niin miksi ihmeessä ankkuri pysyisi pohjassa?

      Minulta on irronnut monta kertaa, vaikka päässä on pitkä ketju, ankkuri on painava ja laadukas ja köyttä olen laittanut 4-5 kertaa syvyyden verran. Kun ankkuri ottaa kiinni, olen yrittänyt kiilata sitä vielä paremmin pakittamalla reilusti köyttä vasten.

      Nykyään pelottaa joka kerta ankkuroitua, koska niin usein on tullut löydettyä itsensä rantakivikosta, eikä siihen ole auttanut ankkurimallin koon tai mallin muutos.

      Tuossakin ankkuri vain laahaa pitkin pohjaa. Miksi pienemmillä veneillä olisi eri tavalla?

      • Tube täynnä

    • Tupla-ankkurointi
    • kuokkapohjassa

      Vähän ihmetyttää, jos sinne rantakivikoihin vähän väliä joutuu. Olen ankkuroinut lukuisia kertoja, niin kotivesillä kuin kauempanakin (hyvä näkyvyys ja mahdollisuus ihan ilokseen pulahtaa veteen tarkistamaan, miten kuokka pohjassa makaa, on jälkimmäisissä ehdoton etu!), ja arvioisin, että noin 85% ankkuri on heti pitänyt lujasti, muuten yleensä laahaaminen on huomattu heti ankkuroinnin yhteydessä moottorilla pakittaessa, jolloin uusi yritys, kunnes pitää. Vain kerran ankkuri on pettänyt vasta myöhemmin, kun iski ukkosmyrsky, tuuli kääntyi täysin ja nousi voimakkaasti nostattaen myös kovan aallokon. Näissä olosuhteissa oltiin tietysti skarppeina (onneksi ei oltu kauempana kylillä) ja huomattiin tilanne ennen kuin jouduttiin lähellekään rantakiviä. Muuten kuokka on pitänyt tuulen kääntyilyistä ja voimakkuudesta riippumatta erinomaisen hyvin. Toinen asia on sitten eri ankkurityyppien vertailu, pelkkää kettinkiä vai kettinki köysi, tandem-ankkurointi jne, näistä on kokeneillakin konkareilla eriäviä mielipiteitä. Mutta noin yleisesti ottaen omien kokemusteni perusteella uskallan kyllä luottaa ankkuriin.

    • Kivikkopohja

      "Vähän ihmetyttää, jos sinne rantakivikoihin vähän väliä joutuu."

      Saimaalla, missä on paikoin erittäin kirkas vesi, kävin joskus katselemasa jollalla ankkuria veden yltä lasipurkin kanssa. Ankkuri oli monesti pienehkön kiven takana, josta se epäilemättä luiskahtaa helposti pois, jos tuuli kääntyy. Joissain tapauksissa kivi saattaa myös pyörähtää edestä, jos ankkurointia ei ole varmistettu pakottamalla ja kivi osoittautuu liian pieneksi.

      En ihmettele lainkaan, ettei ankkurointi pidä, jos seilaa vesillä, missä pohja ankkurointiin ei ole sovelias. Tuokin video, mikä on tähän ketjuun linkattu, on hiekkaa. Sellaiseen ankkuri voikin purra, mutta eri asia on tilanne, jossa pohja on yhtenäistä kolmen neljän nyrkin kokoista murkulaa, johon ankkuri kyllä näennäisesti ottaa erinomaisesti, mutta josta se myös luistaa herkästi pois.

      Tuossa on vähän sen mallinen "pohja", missä ankkuri ei pidä. Kun mukulaa on kerroksittain ja se on pientä, siihen on vaikea ankkuroida.

      http://4.bp.blogspot.com/-CbbHEPs87wE/T_3cNazR2gI/AAAAAAAABY4/-iu7lxO8IJQ/s400/090720121596.jpg

      • ankkuri pitää

        Jossain ankkuri pitää paremmin, jossain huonommin. Tämän takia on kartat ja pilottikirjat, joista voi yrittää selvittää pohjan materiaalia ja pitävyyttä. Hiekka on paras, kallio ja kasvillisuus pahimmat


      • Anonyymi00013
        ankkuri pitää kirjoitti:

        Jossain ankkuri pitää paremmin, jossain huonommin. Tämän takia on kartat ja pilottikirjat, joista voi yrittää selvittää pohjan materiaalia ja pitävyyttä. Hiekka on paras, kallio ja kasvillisuus pahimmat

        Kasvillisuuteen auttaa ankkurin malli ja koko. Sileään kallioon ei todellakaan auta yhtään mikään ankkuroimiseen liittyvä.

        Reiän poraus auttaa, ja reikään sopivan teräskiinnikkeen käyttö, mutta se ei liity mitenkään ankkuroimiseen. Vaatii aina vähintään maan (tai vesialueen) omistajan luvan, joissain tapauksissa viranomaisluvan edellisten lisäksi.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      88
      1394
    2. Jasmin Vähäkangas paljastelee

      Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      1197
    3. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      74
      1029
    4. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      78
      933
    5. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      361
      841
    6. Näin kaivattuni viimeksi...

      ...? Se tuntui kuin... ?
      Ikävä
      60
      799
    7. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      168
      794
    8. Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta

      Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.
      Sinkut
      209
      752
    9. Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat

      Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t
      Hyrynsalmi
      5
      717
    10. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      85
      658
    Aihe