Ei ilotulitusta mutta uusi silta!

Kaupunginjohtaja esittää että uudenvuoden ilotulitus peruttaisiin säästösyistä mutta samalla aiotaan rakentaa uusi silta rautaien yli!

Ilotulituksen kustannukset 2 500 € ja uusi silta noin 6milj. € .


Vähän suhteellisuudentajua kaupunginjohtaja!
23343
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Kaupunki uusii tarpeettomasti katuvalaistuksen yli miljoonan euron hinnalla, mutta siihen harvaan tai ainoaan vain kerran vuodessa tapahtuvaan kansanhuviin jota kaupunki nykyisin edes järjestää, ei sitten näytä riittävän rahaa...

Nykyinenkin silta on juuri remontoitu ja ei läheskään liikennekapasiteettinsa rajoilla. Uusi silta tulee olemaan kaupungille vain kustannut. Silta ei tuota mitään kun käyttäjiltä ei voi periä edes käyttömaksua tietullin muodossa. Ja uusi kauppakeskus tuskin tulee saamaan aikaan Kuopion Matkuksen tapaista tiet tukkivaa kansanvaellusta pelkän Prisman ja Citymarketin ansiosta!

Äänestä

Siis tuo 2500€ on kaupunginjohtajan muutaman päivän palkka!

Mitäs jos kaupunginjohtaja tarjoaisikin omasta pussista ilotulituksen kaupunkilaisille..?

Tuskin nälkää näkisi jos shampanjan ja kaviaarin määrä ruokapöydässä vähennettäisiin.

Äänestä

Ilmeisesti ei ole taantuma puraissut vieläkään liian kovasti kun on varaa vähentää tapahtumien määrää tässä kaupugissa? Jatkuvasti on valitetty yleisötapahtumien vähyyttä ja nyt ollaan vapaaehtoisesti lakkauttamassa jälleen yksi sellainen! Kaupungin mittakaavassa melko halpakin vieläpä!

Äänestä

Tyhmät - ettekös tajua että tuolla rahalla saa jo paljon tarjoiltavaa, niin kiinteää kuin nestemäistä, hyväveli ringin saunailtaan! Ei eläkeläisistä ja pieni palkkaisista ole mitään iloa/hyötyä kaupungin herroille. Likaavat ja sotkevat vaan paikkoja.

Äänestä

Rakettien paukuttelu tulisi kokonaan kieltää kaupunkialueella. Jos on omaa metsää hehtaarikaupalla kaukana asutuksesta, siellä voisi sohlata mielensä mukaan.

Äänestä
  • Ehdottomasti kaupunki pitää kieltää ja ihmiset pakkosiirtää pois niin on sopivan hiljaista!

    Äänestä

  • jämpti on näin kirjoitti:

    Ehdottomasti kaupunki pitää kieltää ja ihmiset pakkosiirtää pois niin on sopivan hiljaista!

    Ei tarvi es pakottaa kun siirtyvät jo itsestään.

    Äänestä

  • 15 senttiä/asukas!

    Sohvatyyjen välistäkin löytyy enemmän rahaa.

    Äänestä

  • Suomen ankein kaupunki pitää tiukasti kiinni valtikastaan vielä näin 20 vuotta kyseenalaisen tittelin saamisen jälkeenkin!

    Äänestä

Pieksämäen kaupungintalo tyhjenee kesäkuun loppuun mennessä.

Kaupunginhallitus päätti tiistaina siirtää virastot torin liepeille yritystalo Latomoon ja valtion entiseen virastotaloon Lampolankadulle.

Jatkossa kaupunginjohtaja ja muut keskeiset viranhaltijat istuvat Latomon ensimmäisessä kerroksessa.

Lampolankadun virastotaloon muuttavat puolestaan kaupungin tietohallintoyksikkö sekä sosiaalitoimi. Muutto koskee noin 50 työntekijää.

Muuton taustalla on nykyisen kaupungintalon huono kunto ja sisäilmaongelmat. Talon korjaamien maksaisi seitsemän miljoonaa euroa.

Kaupunki on jo päättänyt, ettei korjaa rakennusta.

Uusien tilojen vuokra- ja siivouskulut ovat vuodessa yhteensä 137 000 euroa. Latomoon rakennetaan lisäksi 70 000 eurolla WC-tiloja ja Lampolankadulle puolestaan kaksi hissiä 50 000 eurolla.

Toisena vaihtoehtona oli siirtää sosiaalitoimi poliisi- ja oikeustalolle.

Äänestä

Pari autoa ajoi sillalla sen vajaan tunnin aikana jonka PAKON EDESSÄ jouduin pmäen asemalla joku aika sitten viettämään kun oli niin huonot junayhteydet siellä. Kyllä luulisi sillan kestävän nykyisessä kunnossaan tuon liikenneruuhkan.

Äänestä
  • Ja höpsis, tuohon et usko itsekkään. Tosin uutta siltaa ei tarvita, ja rahat voi käyttää vaikka uudenvuoden ilotulituksiin. Uden sillan voi rakentaa sitten, kun on nähty vetääkö uusi kauppakeskus niin paljo asiakkaita, ettei vanha silta riitä.

    Äänestä

Kaupungin päättäjien kannattaisi käydä Mäntyharjulla katsomassa mitenkä kaupunkikuvasta tehdään miellyttävämpi!

Pieni Mäntyharju on juuri laittanut keskustaansa jouluvalot ja kylläpä näyttää hienolta. Keskustan katujen kaikki puut ovat täynnä tuhansia pieniä valoja.

Vähän tämän näköisesti:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/0f/2003-11-30-16th_Street_Mall_Lights.jpg

http://www.slrobertson.com/images/usa/colorado/denver/denver-downtown-xmas-lights-3-b.jpg

Äänestä
  • Mäntyharjullakaan sitä rahaa ole liikoja, mutta siellä sentään edes yritetään ja on tekemisen meininki!

    Sen sijaan Pieksämäellä on jo heitetty hanskat tiskiin!

    Ei persläpeä saa koristelemalla kauniimmaksi!

    Äänestä

  • Pieksämäelle laitetaan ne kulahtaneet valotähdet katupylväisiin!

    Ne jotka ostettiin halvalla Moskovan 80-luvun joulukoristeylijäämävarastosta!

    Äänestä

  • Miska-karhu kirjoitti:

    Pieksämäelle laitetaan ne kulahtaneet valotähdet katupylväisiin!

    Ne jotka ostettiin halvalla Moskovan 80-luvun joulukoristeylijäämävarastosta!

    On kyllä niin kulahtaneet jouluvalot P-mäellä että ei köyhempää voisi olla..!

    Äänestä

Viisas päätös, ettei ilotulitusta järjestetä! Eipähän tarvii koirienkaan pelätä ja säästyypähän nekin vähäiset eurot!

Äänestä
  • Kyllä kaupungin asukkaat ampuvat senkin edestä!

    Äänestä

Säästöä? Kaupunki kuluttaa tuon summan alle tunnissa. Jos mietitään sen tekemiä ääliömäisiä investointeja ja niiden kustannuksia vuositasolla ja jaetaan tämä työpäivien ja tuntien määrällä...

Äänestä
  • En ole eläessään ostanut yhtään rakettia, mielestäni uutta vuotta voi juhlia ilman paukutteluakin.

    Äänestä

  • paukut piiloon kirjoitti:

    En ole eläessään ostanut yhtään rakettia, mielestäni uutta vuotta voi juhlia ilman paukutteluakin.

    Nyt oli kyse kaupungin järjestämästä ilotulituksesta eikä suinkaan yksityisten ihmisten ostamista!


    Viimeisin tieto kertoo että ilotulitus järjestetäänkin uutena vuotena paikallisten yrittäjien maksamana!


    Tosin lehtijutusta ei käynyt ilmi onko kyseessä joulukauden avajaisten ilotulituksen siirtäminen uuteen vuoteen, vai ihan oman tulituksen järjestäminen. Yrittäjät kun ovat maksaneet joulukauden avajaistenkin tulituksen.

    Äänestä

Tekninen lautakunta pudotti kaukonäköisyydessään nopeusrajoituksia. Näin alkuun kolmeen kymppiin. Mutta tämähän oli vasta alku. Kun nopeusrajoitus on lopulta 5 km tunnissa, saadaan se uusi rautatiesiltakin perusteltua. Kun liikenne kulkee alle kävelyvauhdin, sadaan nykyisen sillan liikennekin puuroutumaan.

Olisihan se tietysti hyvä, että Peiposjärveläisille olisi oma, suora väylä keskustaan. Muista suunnista tulijat kun käyttävät suorempia reittejä, kun ovat niihen jo tottuneet.

Turunen hykerteli, kun ei löytynyt mistään munaa torpedoimaan tätäkään pähkähullua siltahanketta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


SuhteellisuusHukassa kirjoitti:

Kaupunginjohtaja esittää että uudenvuoden ilotulitus peruttaisiin säästösyistä mutta samalla aiotaan rakentaa uusi silta rautaien yli!

Ilotulituksen kustannukset 2 500 € ja uusi silta noin 6milj. € .


Vähän suhteellisuudentajua kaupunginjohtaja!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu