Palstalla on asiaa varmaankin ennenkin käsitelty, mutta en nyt äkisti hakemalla löytänyt asiasta mitään.
Siis: käytettynä ostettu toimiva Nokia 5800 xpressmusic, jonka suojakoodia en tiedä. Minulla on toinen toimiva samanlainen jossa koodi on oletus 12345.
Molemmissa puhelimissa on sama ohjelmisto v. 60.0.00 jotakin. Päivitys tuohon versioon onnistui kivuttomasti joku aika sitten Nokia Software Update ohjelmalla, oli joku saksankielinen versio (puhelimen kieli on suomi).
Outo koodi ei haittaa muuten, kuin että esim. laskureita ei voi nollata, jne.
Hard reset nappeja painamalla red/green/camera puhelin päälle ei auta mitään.
NSS eikä NSS Pro eivät löydä koodia. NSS Pro ei resetoi koodia oletusarvoon.
Olisiko mitään kikka kolmosta, jolla koodin saisi selville, tai että sen suojakoodin voisi palauttaa oletukseksi?
Nokia 5800 xpressmusic suojakoodi ja reset
15
246
Vastaukset
Huoltoon vientä. Muuta keinoa ei ole.
- halutaan 12345
Ei viitsisi 1 euron maksanutta puhelinta huoltoon kantaa.
Tuli tässä mieleen vielä, että kys. puhelimessa tietääkseni kun on sisällä uumenissa sellainen pieni nappiparisto. YouTube videossa kerrottiin. En tiedä irtoaako aivan noin vaan, vai onko vallan hitsattu paikalleen. Auttaisiko mitään, jos purkisi puhelimen, ja irrottaisi pariston hetkeksi? Nollaisiko hard reset tyyliin, kuin tietokoneen CMOS-patterin poistaminen?
Tuollaisesta paristosta en ole kyllä koskaan kuullut. Yleensä puhelimen suojakoodi on tehty estämään varkaiden pääsyn sen tiedostoihin ja siksi sen poistaminen vanhoista Nokia malleista on kotikonstein mahdotonta jos ei muista sitä. Android ja WP8 malleissa asia on eri sillä niistä sen voi poistaa helposti resetoimalla laitteen näppäinyhdistelmällä.
- halutaan 12345
Videolla se patteri vilahtaa kohdassa 6:00 eteenpäin. Ukko kertoo siinä että patteri pitää päivän ja ajan ojennuksessa. Ties vaikka tekisi muutakin.
https://www.youtube.com/watch?v=Ms4uEGMrsNM
Se on eriasia kannattaako noin alkaa tekemään. Mitäpä jos se ei poistakaan tuota koodia? Silloinhan koko purkaminen meni hukkaan.
- halutaan 12345
Saahan sen koottua takaisin.
Läppäreistä on ainakin sellainen kokemus ettei CMOS-patteria välttämättä edes tarvitse läppäristä poistaa CMOS:n palauttamiseksi tehdasasetuksiin, jos patteri on hankalasti kiinni, vaan riittää pelkkä sekunnin pari oikosulku patterille. Eikä läppäri tästä rikki mene.
Mutta siinä ei aina lähtenyt bios salasana pois.
- halutaan 12345
5800:n service manualista selvisi, että se pikku pyöreä patteri sisällä on semmonen, että se latautuu kun puhelimessa on akku ja puhelin pannaan päälle. Jos puhelin sammutetaan ja akkukin otetaan pois, pikkupaterin jännite laskee hyvin alas. Niin että ei se mitään asetuksia eikä sitä turvakoodikaan voi tallessa pitää.
Että kyllä se turvakoodi on melko hukassa silloin kun se on hukassa. Edes turvakoodin asetuksista muissä näkyy ne viisi tähteä ***** ei voi päätellä turvakoodin pituutta. Puhelimen muisti on flash muistia eli tiedot pysyvät siinä vaikka kaikki virrat katkaistaisiin. Jos koodi on tallennettu tähän muistiin niin se ei häviä tuolla tavalla.
- halutaan 12345
Siltähän se vaikuittaa. Se patteri vaikuttaa vain kelloon.
Varmaankin ainoa keino sitten olisi asentaa uudestaan koko puhelimen ohjelmisto jollain hakkeriohjelmistolla joka ei turvakoodia kysele eikä tarvitse vaan laittaa senkin tehdasasetuksiiin, 12345.
Olisihan se mielenkiintoista kokeillla, mutta enpä tiedä viitsinkö, ja särkeä hyvää puhelinta. - halutaan 12345
halutaan 12345 kirjoitti:
Siltähän se vaikuittaa. Se patteri vaikuttaa vain kelloon.
Varmaankin ainoa keino sitten olisi asentaa uudestaan koko puhelimen ohjelmisto jollain hakkeriohjelmistolla joka ei turvakoodia kysele eikä tarvitse vaan laittaa senkin tehdasasetuksiiin, 12345.
Olisihan se mielenkiintoista kokeillla, mutta enpä tiedä viitsinkö, ja särkeä hyvää puhelinta.Hihhii! Hahhaa! Nyt on koodi 12345!
Noinhan se oli. Hakkeroitu ohjelma ja ohjeet netistä, eikä itse työ ole kuin kymmenen minuutin homma jos sitäkään, ohjelmien asennuksineen kaikkineen. - halutaan 12345
halutaan 12345 kirjoitti:
Hihhii! Hahhaa! Nyt on koodi 12345!
Noinhan se oli. Hakkeroitu ohjelma ja ohjeet netistä, eikä itse työ ole kuin kymmenen minuutin homma jos sitäkään, ohjelmien asennuksineen kaikkineen.Resetoin siis puhelimen tehdasasetuksiin ohjelman avulla. Mitään koko puhelimen ohjelmiston uudelleenasennusta ei siis tarvinnut tehdä
Mikä tämä ohjelma siis oli?
- halutaan 12345
http://www.cpkb.org/wiki/JAF_Pkey_dongle
Kräkätty JAF. Versio oli 1.98.62 PKEY emulaattori v. 5.
Olin jo aiemmin asentanut Nokia Cable Drivers paketin uusimman Nokia Suiten mukana joten en laittanut tuon JAF paketin mukana tulleita vanhempia Nokia Cable ajureita.
JAF asennusohjeet, juuri tuolle paketille mitä käytin:
http://nokiahacks.blogspot.fi/2010/12/jaf-v19862-full-with-pkey-works-with.html
Tuolla primitiivisellä ohjeella onnistui resetointi:
http://d4rkcell.com/archives/314
- halutaan 12345
Noista venhemmista ohjelmista (NSS ja NSS Pro) sen verran vielä, että kykenevät kyllä lukemaan joidenkin vanhempien puhelinten suojakoodin. Kokeilin tällaisella kuin Nokia 6120 classic (6120c-1, RM-243). Suojakoodin lukeminen on perin turvallista. Siinähän ei mitään asennella eikä edes resetoida.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut
Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/1921321Miettimisen aihetta.
Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.1221138- 48864
- 70860
Just nyt mä
En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman53780Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle
Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva50745- 53702
- 33692
- 60689
- 52657