Hallusinaatioita unilääkkeestä.

Eli käytössä on zolpidem, josta tulee ihan järkyttävät hallut. Ongelmana vaan on että oon aivan rakastunut siihen lääkkeeseen. Vie täysin pois tästä maailmasta. Nyt tosin alkanut miettimään, että kauanko tälläistä voi jatkaa? Univaikeudet ovat alkaneet hellittää, mutta halu unilääkkeeseen kasvanut. Psyykkistä riippuvuutta? Toisaalta en haluaisi luopua tästä, mutta ei tätä ikuisuuksiin voi jatkaa.. Onko kellään ollut samankaltaista tilannetta? Miten siitä on jatkanut eteenpäin?
497
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Olen farmasianopiskelija ja juuri kyseistä lääkettä on kursseilla käsitelty ihan viimeviikoilla.

Tsolpideemi aiheuttaa tosiaan riippuvuutta. Lääkettä lopetettaessa voi ilmaantua varsinkin unettomuutta (mikä on aika luonnollista, kun sitä hoitamaanhan se on tarkoitettukin). Myös "dysforia", eli yleinen kehno ja epämukava olo on tavallista. Muita vieroitusoireita saattaa olla lihaskrampit, pahoinvointi, oksentelu, vapina ja hikoilu.

Mainitsemiasi hallusinaatioita lääke aiheuttaa joillekin, etenkin mikäli lääkkeen ottamisen jälkeen ei menekään nukkumaan vaan pysyy väkisin valveilla.

Univaikeuksien hellittäminen on tietenkin erinomainen homma. Tsolpidemiin ei kuitenkaan saisi rakastua liikaa. Nuo vieroitusoireet vaikeuttavat eroon pääsyä, eikä vieroittuminen tulevaisuudessa ainakaan helpotu mikäli lääkettä jatkaa ilman lääkärin ohjetta. Muutenkin tsolpideemiä tulisi käyttää vain parin viikon jaksoissa, sillä siihen kehittyy toleranssi ja parin viikon jälkeen suositellun kokoiset annokset ovatkin jo kadottaneet tehonsa unilääkkeenä.

Omia kokemuksia minulla ei ole jakaa. Isälläni oli taannoin voimakas opioidilääke ankaraan kipuun, josta hän joutui vierottumaan. Kerran epäonnistui, olo kun muuttui niin epämukavaksi. Toisella yrityksellä päätti ettei aio alkaa nistiksi, vaan vierottaa itsensä vaikka miltä tuntuisi.

Tsolpidemin jatkaminen loputtomiin ei ole vaihtoehto. Jos vieroitusoireita tulee, niin otat itseäsi kunnolla niskasta kiinni ja hoidat homman sisulla kotiin. Uniongelmat ovat kai olleet sinulla aika häijyt, kun tsolpidemia niihin kerran on määrätty. Mikäli vieroittumisen tai uniongelmien palaamisen kanssa tulee ongelmia, niin ole yhteydessä lääkäriisi, äläkä yritä jatkaa tsolpidemin käyttöä.

Äänestä

Olen 15v jo rakastanut liikaa tätä samaa tavaraa. Kallis on ollut hinta, tosin se olisi voinut olla hyvin paljon kalliimpikin. Tsaleploni on muuten vielä tsolpideemiäkin nopeampaa.

En ole mikään luuseri, vaan pitkälle kouluttautunut ja ihan hyvin toimeentuleva.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


z0lpidem kirjoitti:

Eli käytössä on zolpidem, josta tulee ihan järkyttävät hallut. Ongelmana vaan on että oon aivan rakastunut siihen lääkkeeseen. Vie täysin pois tästä maailmasta. Nyt tosin alkanut miettimään, että kauanko tälläistä voi jatkaa? Univaikeudet ovat alkaneet hellittää, mutta halu unilääkkeeseen kasvanut. Psyykkistä riippuvuutta? Toisaalta en haluaisi luopua tästä, mutta ei tätä ikuisuuksiin voi jatkaa.. Onko kellään ollut samankaltaista tilannetta? Miten siitä on jatkanut eteenpäin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu