Olen lueskellut että moni ottaa alkoholia rentoutuakseen ja ettei paniikki iskis. Itseä harmittaa etten pysty ottamaan mitään. Todellakaan musta ei alkoholistina saa mutta olis se kiva joskus viikonloppuna pystyä ottamaan lasi viiniä tai saunanjälkeen lonkero mutta ei... Jopa yhden jälkeen niin hirveä olo et tarvis rauhoittava ottaa. Millaisia kokemuksia muilla ja kuinka monta tuntia olette pitäneet väliä opamoksin ja alkoholin välissä?
Vastaukset 7
- 365463
Se vähän riippuu ihmisestä. Joillakin se nimittäin voi olla päinvastoin, että alkoholi lisää ahdistusta ja paniikkia.
- Kokemusta on
Näin on, krapulassahan se ahdistus ja paniikki iskee!
- M28
Kokemusta on kirjoitti:
Näin on, krapulassahan se ahdistus ja paniikki iskee!
Ja jossain vaiheessa ahdistuksesta tulee normaali olotila, joka ei lähdekään parissa päivässä pois.
Itsellä, kun ei lääkkeitä vielä syönyt. Niin kun join kännit, niin eillut mitään. Mutta sitten krapulassa oli koko päivän aivän saatanan ahdistava olo. Ei tiennyt miten päin olis. Ja toisinaan tuli välillä niitä kohtauksiakin. Luuli että lähtee henki, ja pyöri vaan sängyssä.
No nyt on lääkkeet, niin ei ole enään kohtauksia eikä sitä ahditustusta karapulassa. Tosin en oo ollu tänäkään vuonna kännissä kun 4 kertaa.
Niin no opamomxia voit huoleta ottaa normiannoksen, jos taas otat enemmän, kuin normiannoksen niin sitten voi alkaa päässä viiraan, teet kaikee tyhmää ja aamulla krapula on normaalia pahempi, sitten et muista oikeen mitään koko ajasta ja siitä mitä oot hölmöilly. Kyllä noita ryynikännejä on tullut joskus harrastettua. mutta ei enään 3v kertaakaan.
itsellä menee tällä hetkellä Rivatril 1mg 0,5mg 1mg eli 2,5mg/vrk. parhaimmillaan meni Xanor 2mg 2mg 2mg ja tarvittaessa vielä yks 2mg eli 6-8mg/vrk. Mutta juodessani olen ottanut sen määräyksen mukaan.
Ei oo ollu 5v ahdistuneisuutta/kohtauksia.
Mutta tämä on vain minun mielipide ja tarina. Loppu peleissä teet itse ratkaisusi.- Alkkis
Alkoholi rentouttaa hyvin mutta krapulassa olo ihan hirveä monta päivää. Itseasiassa taitaa itselläni koko vaiva olla peräisin tuosta juomisesta. Pari kuukautta selvinpäin ja olo on rauhallisempi kuin vuosiin.
- Rentoutusta
Itse en ole moneen kuukauteen ottanut edes yhtä. Enkä opamoksiakaan kun puolikkaan aamuisin 15 mg:sta. Mutta koska aamuisin joudun ottamaan niin on puhuttu lääkityksestä ja koska mietityttää toikin syönti vaikka tiedän ettei se kovin iso annostus ole.joskus kuitenkin olis tosiaan kiva saunassa ottaa yksi tai lasi viiniä saunan jälkeen tai sit molemmat, mutta pelkään jos se laukaisee kohtauksen ja jos oon ottanut nuo niin olen omillani koska en uskalla ottaa opamoksia edes puolikasta jos olen ottanut edes vähän.
- Opa-alc
Itse kertoisin omista kokemuksista vähäsen..
Itsekin pelkäsin ottaa opamoxia ja alkoholia yhtään samaan aikaan.
Muutaman kerran olen kuitenkin kokeillut ja kokemus ei ollenkaa huono.
Alkoholi kera Opamoxin ainakin mulla vielä lisää rentoutuneisuutta ja hyvän olon tunnetta. Ja siis nyt puhutaan esim, kahdesta oluesta. En nyt täysin peräkkäin niitä oo vedelly vaan pitäny useammin tunnin välin. Mutta siis en mitekää suosittele, mutta näin toiminu mulla..:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?212004- 128895
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.138701- 54626
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv94597- 65541
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540- 12537
Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v11533Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko66527Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi298526- 42525
Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.36492Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota36470Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51437- 104437
- 41434
- 58422
S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan10412