Voiko ??? Ja kuinka tämän tekisin?
Voiko 3 vuotias koira tottua kissaan?
7
132
Vastaukset
- Kaikkionmahdollista!
Voi!!! Miten, se riippuu koirasta... Pientä ohjausta antaen tai suoranaisen fasismin keinoin rekkua koulien.
- huhuuuuui
Mun 6 vuotias koira näki ekan kerran kissan ja meinas tappaa sen :D
- hölmökös oot-
HÖH, riippuu koirasta. tietysti.
- meniaikaasitten
Ei sinä koirasta ole kyse, vaan kouluttajasta, joka opettaa eläimet samaan talouteen.
- kissakoiras
asia riippuu myös kissasta. Vaikka sanottaisiin että on koiriin tottunut kissa, niin voi olla, että kissa sietää sitä yhtä koiraa, ja vihaa kaikkia muita.
Varovaisuutta, vaikka yleenä jos koira on aikjuinen ja kissa pentu, ja mieluummin" alaikäinen" jotain 8-9 viikkoa, niin sopeutuminen käyh helpommin - crazy cat lady
Voi tottua, olen useankin aikuisen koiran kissaan totuttanut. Helpointa tietysti, jos kissa ei pelkää koiraa vaan käyttäytyy rauhallisesti. Jos kissa paniikissa säntäilee sinne tänne, ei tule mitään.
Koira on pidettävä kytkettynä aluksi niin ettei pääse rouhasemaan. TAkaa-ajotilanteet on ennakolta estettävä. Ankara kieltäminen. Kissaa sylitellään, ruokitaan pöydällä ja otetaan sänkyyn, kaikin tavoin kerrotaan koiralle kissan korkeasta arvoasemasta laumassa. Koiralla ei saa olla mitään asiaa kissan ruokiin. Viikossa tilanne vakiintuu rauhalliseksi.
Tämä korkeampi asema hierarkiassa on kissalle täkeä, koska alempiarvoisia saa purra.
Koiraan pitää olla tietysti kontrolli, elikkä sen pitää sanaa totella. Jos se on tottunut tekemään mitä huvittaa kuuntelematta omistajaa, on kissa vaarassa.
Kissa ja koira eivät muuten todellakaan "vihaa" toisiaan. Ne ovat kumpikin eläimiä, joilla on saalisviettiä. Koiralla lisäksi laumaeläimenä dominanssipyrkimyksiä, tosin tässä on suuria eroavaisuuksia eri yksilöillä. Kissa on käytökseltään luonnollisen dominoiva. - Herttinen sentään !!
Ei voi, sinun kohdalla, kun et itse tunne koiraasi niin älä edes haaveile kissasta. Jokainen koira ja kissa on oma yksilö, ei kukaan ulkopuolinen voi sanoa miten SINUN koirasi sopeutuisi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei81672- 891165
Jännitän sinua J mies
Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.1171157Kuinka kauan kesti että ihastuit
Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi51963Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti
Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk63864Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa
"Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli193796Tunneälyä testaamaan!
Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/1253746- 81743
- 35689
Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?
En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?42653