Voiko 3 vuotias koira tottua kissaan?

mietteliäs..........

Voiko ??? Ja kuinka tämän tekisin?

7

183

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaikkionmahdollista!

      Voi!!! Miten, se riippuu koirasta... Pientä ohjausta antaen tai suoranaisen fasismin keinoin rekkua koulien.

    • huhuuuuui

      Mun 6 vuotias koira näki ekan kerran kissan ja meinas tappaa sen :D

    • hölmökös oot-

      HÖH, riippuu koirasta. tietysti.

    • meniaikaasitten

      Ei sinä koirasta ole kyse, vaan kouluttajasta, joka opettaa eläimet samaan talouteen.

    • kissakoiras

      asia riippuu myös kissasta. Vaikka sanottaisiin että on koiriin tottunut kissa, niin voi olla, että kissa sietää sitä yhtä koiraa, ja vihaa kaikkia muita.
      Varovaisuutta, vaikka yleenä jos koira on aikjuinen ja kissa pentu, ja mieluummin" alaikäinen" jotain 8-9 viikkoa, niin sopeutuminen käyh helpommin

    • crazy cat lady

      Voi tottua, olen useankin aikuisen koiran kissaan totuttanut. Helpointa tietysti, jos kissa ei pelkää koiraa vaan käyttäytyy rauhallisesti. Jos kissa paniikissa säntäilee sinne tänne, ei tule mitään.

      Koira on pidettävä kytkettynä aluksi niin ettei pääse rouhasemaan. TAkaa-ajotilanteet on ennakolta estettävä. Ankara kieltäminen. Kissaa sylitellään, ruokitaan pöydällä ja otetaan sänkyyn, kaikin tavoin kerrotaan koiralle kissan korkeasta arvoasemasta laumassa. Koiralla ei saa olla mitään asiaa kissan ruokiin. Viikossa tilanne vakiintuu rauhalliseksi.

      Tämä korkeampi asema hierarkiassa on kissalle täkeä, koska alempiarvoisia saa purra.

      Koiraan pitää olla tietysti kontrolli, elikkä sen pitää sanaa totella. Jos se on tottunut tekemään mitä huvittaa kuuntelematta omistajaa, on kissa vaarassa.

      Kissa ja koira eivät muuten todellakaan "vihaa" toisiaan. Ne ovat kumpikin eläimiä, joilla on saalisviettiä. Koiralla lisäksi laumaeläimenä dominanssipyrkimyksiä, tosin tässä on suuria eroavaisuuksia eri yksilöillä. Kissa on käytökseltään luonnollisen dominoiva.

    • Herttinen sentään !!

      Ei voi, sinun kohdalla, kun et itse tunne koiraasi niin älä edes haaveile kissasta. Jokainen koira ja kissa on oma yksilö, ei kukaan ulkopuolinen voi sanoa miten SINUN koirasi sopeutuisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      616
      1615
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      44
      867
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      485
      739
    4. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      12
      721
    5. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      45
      662
    6. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      41
      614
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      556
    8. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      32
      533
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      510
    10. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      160
      494
    Aihe