Voiko 3 vuotias koira tottua kissaan?

Voiko ??? Ja kuinka tämän tekisin?
7186
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Voi!!! Miten, se riippuu koirasta... Pientä ohjausta antaen tai suoranaisen fasismin keinoin rekkua koulien.

Äänestä

Mun 6 vuotias koira näki ekan kerran kissan ja meinas tappaa sen :D

Äänestä

HÖH, riippuu koirasta. tietysti.

Äänestä

Ei sinä koirasta ole kyse, vaan kouluttajasta, joka opettaa eläimet samaan talouteen.

Äänestä

asia riippuu myös kissasta. Vaikka sanottaisiin että on koiriin tottunut kissa, niin voi olla, että kissa sietää sitä yhtä koiraa, ja vihaa kaikkia muita.
Varovaisuutta, vaikka yleenä jos koira on aikjuinen ja kissa pentu, ja mieluummin" alaikäinen" jotain 8-9 viikkoa, niin sopeutuminen käyh helpommin

Äänestä

Voi tottua, olen useankin aikuisen koiran kissaan totuttanut. Helpointa tietysti, jos kissa ei pelkää koiraa vaan käyttäytyy rauhallisesti. Jos kissa paniikissa säntäilee sinne tänne, ei tule mitään.

Koira on pidettävä kytkettynä aluksi niin ettei pääse rouhasemaan. TAkaa-ajotilanteet on ennakolta estettävä. Ankara kieltäminen. Kissaa sylitellään, ruokitaan pöydällä ja otetaan sänkyyn, kaikin tavoin kerrotaan koiralle kissan korkeasta arvoasemasta laumassa. Koiralla ei saa olla mitään asiaa kissan ruokiin. Viikossa tilanne vakiintuu rauhalliseksi.

Tämä korkeampi asema hierarkiassa on kissalle täkeä, koska alempiarvoisia saa purra.

Koiraan pitää olla tietysti kontrolli, elikkä sen pitää sanaa totella. Jos se on tottunut tekemään mitä huvittaa kuuntelematta omistajaa, on kissa vaarassa.

Kissa ja koira eivät muuten todellakaan "vihaa" toisiaan. Ne ovat kumpikin eläimiä, joilla on saalisviettiä. Koiralla lisäksi laumaeläimenä dominanssipyrkimyksiä, tosin tässä on suuria eroavaisuuksia eri yksilöillä. Kissa on käytökseltään luonnollisen dominoiva.

Äänestä

Ei voi, sinun kohdalla, kun et itse tunne koiraasi niin älä edes haaveile kissasta. Jokainen koira ja kissa on oma yksilö, ei kukaan ulkopuolinen voi sanoa miten SINUN koirasi sopeutuisi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mietteliäs.......... kirjoitti:

Voiko ??? Ja kuinka tämän tekisin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu