Heikentääkö maito lääkityksen tehoa merkittävästi ?

Saastaa poskissa

Eli paljon on spekuloitu maidon yhteydestä akneen ja sen heikentävistä vaikutuksista siihen tarkoitettuun lääkitykseen. Olen liikkuva nuorimies ja iältäni 18 ja maitotuotteet kuuluvat luonnollisesti lautaselle. Eli pitääkö vain kylmästi lopettaa maito ja sinkki kokonaan lääkityksen ajaksi?

3kk Tetralysalia takana, otettu ohjeen mukaan aikasintaan kaksi tuntia ruoan jälkeen tai tuntia ennen. Alkoholia tulee juotua kerran viikossa maltilla. Muutokset naamalla olleet henk.koht aika mitättömiä ja kohta uusi aika ihotautilääkärille.

1

99

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyttö18

      Hei!

      Itse olen samanikäinen ja itsekin syönyt nyt n. kk tetralysalia ja olen melko tyytyväinen, mutta muita luettuanu oletan tehon loppuvan kun lopetan kuurin. Finnejä ei juurikaan enään naamalla ole, vaan pikemminkin arpia. Itse lopetin maidon juomisen n. 6 kk sitten juurikin tämän takia, että sen kerrotaan aiheuttavan finnejä. Sinkkiä ei kuulemma saa syödä ja täytyy lopettaa niiden syöminen.

      Itse otan myös alkoholia kerran jos en kaksikin kertaa viikossa ja melkoisella määrällä, mutta lääkärini sanoi että vaikutusta ei ole. Hän myös sanoi tästä ruoka säännöstä, että ei se ole niin tarkkaa. (kävin siis yksityisellä akneen erikoistuneella ihotautilääkärillä)

      Onko aknesi vaikea vai lievä? Oletko harkinnut roaa? Puhdistatko ihoasi mitenkään muulla tavalla? millä? onko ihosi epätasaisen tuntuinen pinnalta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      35
      4233
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      55
      2935
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      46
      2838
    4. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2623
    5. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      333
      2580
    6. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      8
      2575
    7. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      2159
    8. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      54
      1895
    9. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      46
      1673
    10. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      141
      1527
    Aihe