Heikentääkö maito lääkityksen tehoa merkittävästi ?

Saastaa poskissa

Eli paljon on spekuloitu maidon yhteydestä akneen ja sen heikentävistä vaikutuksista siihen tarkoitettuun lääkitykseen. Olen liikkuva nuorimies ja iältäni 18 ja maitotuotteet kuuluvat luonnollisesti lautaselle. Eli pitääkö vain kylmästi lopettaa maito ja sinkki kokonaan lääkityksen ajaksi?

3kk Tetralysalia takana, otettu ohjeen mukaan aikasintaan kaksi tuntia ruoan jälkeen tai tuntia ennen. Alkoholia tulee juotua kerran viikossa maltilla. Muutokset naamalla olleet henk.koht aika mitättömiä ja kohta uusi aika ihotautilääkärille.

1

137

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyttö18

      Hei!

      Itse olen samanikäinen ja itsekin syönyt nyt n. kk tetralysalia ja olen melko tyytyväinen, mutta muita luettuanu oletan tehon loppuvan kun lopetan kuurin. Finnejä ei juurikaan enään naamalla ole, vaan pikemminkin arpia. Itse lopetin maidon juomisen n. 6 kk sitten juurikin tämän takia, että sen kerrotaan aiheuttavan finnejä. Sinkkiä ei kuulemma saa syödä ja täytyy lopettaa niiden syöminen.

      Itse otan myös alkoholia kerran jos en kaksikin kertaa viikossa ja melkoisella määrällä, mutta lääkärini sanoi että vaikutusta ei ole. Hän myös sanoi tästä ruoka säännöstä, että ei se ole niin tarkkaa. (kävin siis yksityisellä akneen erikoistuneella ihotautilääkärillä)

      Onko aknesi vaikea vai lievä? Oletko harkinnut roaa? Puhdistatko ihoasi mitenkään muulla tavalla? millä? onko ihosi epätasaisen tuntuinen pinnalta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      1392
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      921
    3. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      95
      895
    4. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      86
      815
    5. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      57
      737
    6. Pelkäätkö häntä?

      👍
      Ikävä
      64
      602
    7. Minä vuonna kaivittusi on syntynyt?

      Vastausta tässä kaivataan.
      Ikävä
      42
      591
    8. Olit mulle tärkeä...

      😭
      Ikävä
      34
      577
    9. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      191
      567
    10. 48
      547
    Aihe