Miten tavarat turvaan reppureissun majoituksessa?

tyttö

Elikkäs, reppureissu matka thaimaaseen on suunnitteilla, ja mietin että miten tavarat pysyvät tallessa ja turvassa majoituksessa, eli tälläisessa yhteis majoituksessa, jossa nukkuu monta ihmistä saman aikaisesti samassa huoneessa. Voiko heihin luottaa, etteivät kähvellä koko momaisuuttani päivän aikana, kun olen kiertelemässä kyseistä kaupunkia, vai onko majoituksissa jonkinlaiset lukolliset kaapit? Tottakai kännykät ja kamerat ja muut pitäisin matkassani päivän aikana. Mutta miten estän, ettei koko matkareppuani olisi käänetty ylös alaisin, kun palaan kierrokseltani.

Onko jollakin kokeneella reppureissaajalla, joka on nukkunut kyseisissä majoituksissa jotain vinkkejä. Vai tulisiko tälläiset ryhmä majoitukset kiertä kaukaa ja aina hankkia vain yhden hengen huoneita?

Olen yrittänyt etsiä kyseisestä aiheesta tietoa jo muutaman päivän, mutta ei ole löytynyt, joten ajattelin jos joku täällä osaisi minua pulmassani auttaa :)

1

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Thaimaahan

      http://www.matkavaruste.fi/product_catalog.php?c=449
      Tuossa jotain vaihtoehtoja. Mulla on aina ollut sellainen reppu tai laukku, jonka vetoketjun saa lukittua pienellä riippulukolla. Joskus on ollu mukana myös pätkä teräsvaijeria, jossa lenkit päässä, sillä ja lukolla sitten kiinnittänyt koko kassin johonkin kiinteään rakenteeseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      84
      1602
    2. Nainen, huomasitko kun muutin sinua?

      Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/
      Ikävä
      88
      868
    3. Misä tulipalo?

      Mikä palaa Haapavedellä?
      Haapavesi
      8
      832
    4. IS Viikonloppu 12.-13.7.2025

      Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko
      Sanaristikot
      56
      829
    5. Jumankauta sä olet hyvännäköinen

      Ihan mun miehen näköinen 😍
      Ikävä
      53
      812
    6. Tämä kesä ei ollut vielä meidän

      Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos
      Ikävä
      58
      773
    7. Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä

      Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html
      Maailman menoa
      189
      749
    8. Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit

      Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.
      Ikävä
      80
      705
    9. Teet tämän niin

      Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸
      Ikävä
      41
      700
    10. Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan

      Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      172
      680
    Aihe