siis luokan häirikköoppilasta (sosiopaatti - narsisti-rajatilapersoona) autetaan luokassa siten, että muut oppilaat käyvät kuraattorilla ja tämä häirikkö ei saa edes jälki-istuntoa vaikka lyö ja kiusaa. Opettaja pitää empatiatunteja koko luokalle ja keskustelee kun poika on lyönyt jotain...keskustelun taso on tämä "älähän sitten lyö muita ja lässynlässynlässyn").
Voi vittu!!!
Empatiatunteja ja keskustelua häirikköoppilaalle????
2
397
Vastaukset
- Siinä ei
empatia auta, kun on kysymys somalilapsesta, joka on jo kodin ja uskonnon toimesta opetettu vihaamaan valkoisia kristittyjä.
- Kuraattorilla käynyt
Mihinkä perustat tämän tietosi? Kyllä joillakin kuraattoreilla ramppaa väkeä / ramppautetaan ihan problematisoitua opettajaa myöten. Samoin voi joskus esim. koulun hyvää tarkoittava tukioppilastoiminta kääntyä pahasti itseään vastaan, kun lähdetään (provosoituina) syyllisten hakemisen tielle.
Koulun ammattilaisetkin ovat kaikki vain ihmisiä. Puhumattakaan keskenkasvuisista "asiantuntijoista", jotka näitä asioita yleensä kotiin raportoivat. Yleensä vika löytyy klikkiytyneestä työyhteisöstä, jos näin heppoisin perustein joku empatiatunnin pitäjä leimataan epäpäteväksi.
Asia on totta kai vakava, ja kehoitankin yhteisvastuun nimissä ottamaan yhteyttä johonkin muualle kuin tänne keskustelupalstalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1232668- 1692098
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1231351Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos631316- 981311
HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp
Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio301197En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k771161Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik351142Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.451129Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉841078