Peltikaton paikkaus

Miten vanhaa käsinsaumattua ja päällemaalattua peltikattoa voi paikata jos on pari pientä reikää tullut. jotenkin kuulemma kolvaamalla mutta miten se tapahtuu käytännössä
2893
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Onko kuinka pieniä reikiä?.
Jos on niin sitten putsaa kohta maalista ja suolahappoliuosta päälle. Sitten kolvia ja tinaa perään. Eikä millään elektroniikkajuottimella vaan kunnon kolvilla ja tinalla.

Äänestä
  • Kuinka vahvaa suolahappoliuosta ja mistä sitä saa voiko sitten kolvata sillä isomman reiän päälle peltipaikan?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


remontti repa kirjoitti:

Miten vanhaa käsinsaumattua ja päällemaalattua peltikattoa voi paikata jos on pari pientä reikää tullut. jotenkin kuulemma kolvaamalla mutta miten se tapahtuu käytännössä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu