Tai mitä kysymistä tässä on. Ihmettelen vain, että hyvänä kasvikuvana pidetään kuvaa, joka on otettu läheltä kukan sukupuolielimiä!
No, hienoo... Mitä lähempää kuvattu, sitä parempi. No jaa, onhan se kai kaunista taidetta.
kateellisena kysyn kasviaiheista
7
234
Vastaukset
Tässä sinulle kuva jossa joku niitä (sukupuolielimiä) vielä hiplaa
https://picasaweb.google.com/Tapani.Niittyaro/201406_07NorjaJaVahanMuutakin#6039712534359669554
tässä ilman hiplaajaa
https://picasaweb.google.com/Tapani.Niittyaro/201406_07NorjaJaVahanMuutakin#6039712569315467858
tässä taas perhepotretti
https://picasaweb.google.com/Tapani.Niittyaro/201406_07NorjaJaVahanMuutakin#6039713105187913858
Kukkia voi siis kuvata ihan miten itse näkee parhaaksi. Ei kannata muiden antaa vaikuttaa mutta aina kannattaa katsoa muiden kuvia jos vaikka saa uusia ideoita.- kateellinen tuhru
No, kiitos nyt sinun kuvistasi.
Ehkä olen katsellut vain tiettyjä kuvasivustoja, jossa tosiaan lähinnä makrotason kuvat kukista sukupuolielimineen ovat top of the pops.
Ehkä kannattaa jättää niiden sivujen katseleminen vähemmälle, tosiaan. kateellinen tuhru kirjoitti:
No, kiitos nyt sinun kuvistasi.
Ehkä olen katsellut vain tiettyjä kuvasivustoja, jossa tosiaan lähinnä makrotason kuvat kukista sukupuolielimineen ovat top of the pops.
Ehkä kannattaa jättää niiden sivujen katseleminen vähemmälle, tosiaan.Huomasikohan "kateellinen tuhru" mitään outoa siinä siniyökönlehdessä? Se oli tehty kahdesta kuvasta jossa pohjana oli maataso ja se kukka oli toisesta kuvasta joskin ihan samasta yksilöstä vain tarkennusaluetta vaihtaen. Terävyysalue kun ei riittänyt ottamaan koko kuvaa kerralla terävänä.
- harjoitellaan
nikon_d90 kirjoitti:
Huomasikohan "kateellinen tuhru" mitään outoa siinä siniyökönlehdessä? Se oli tehty kahdesta kuvasta jossa pohjana oli maataso ja se kukka oli toisesta kuvasta joskin ihan samasta yksilöstä vain tarkennusaluetta vaihtaen. Terävyysalue kun ei riittänyt ottamaan koko kuvaa kerralla terävänä.
I must admit: You know what you're doing, and I'm so jealous. Much to learn.
- KATE-ELLInen
"Tai mitä kysymistä tässä on. Ihmettelen vain, että hyvänä kasvikuvana pidetään kuvaa, joka on otettu läheltä kukan sukupuolielimiä! "
Kukka, jolla on ilmavat sukupuolielimet, ei kärsi kassi- eikä persvakohiestä.
Siksi kaikki ovat niille kateellisia. - raatteen-tiellä
Kukat ovat suurennettuina ja läheltä katsottuina useinkin hämmästyttävän näköisiä.
Sellaisenkin tavallisen kasvin kuin raatteen kukat näyttävät makrokuvissa aivan äimistyttäviltä.
https://www.flickr.com/photos/62650637@N02/8868229183/Raatteen kukka onkin meidän luontomme hienoimmasta päästä vaikka lehdet ovatkin kovin vaatimattomat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2723459Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1211807Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is2661524- 681409
- 751372
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra1991117Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:531116- 631011
- 22977
IS viikonloppu 16.-17.5.2026
Tänä viikonloppuna on Kärkkäisen ja Skyttän yhteistyönä syntynyt 3.0 arvoinen sanaristikko ratkaistavana.35893