Raamattu todistaa Jeesuksesta ja luomisesta, ja hyvä ymmärtää että Jumalan tahto on pyhittää meidät kaikessa totuudessa eikä valheissa lainkaa mitään totuutta.
Jumala loi kuudessa päivässä maan ja taivaan ja kaiken mitä täällä on.
Jumala suoritti luomisen noin kuusi vuosi tuhatta sitten ja Jeesuksen tullessa alkaa se seitsemäs ja tuhatvuotinen valtakuntansa, ja kaikki pyhänsä kootaan tykönsä sillä näin on kerrottu että lähettää enkelinsä ja kokoavat pyhät neljältä ilmansuunnalta.
Jumala loi kaiken elollisen, ihmisen kuvakseen ja eläimet lajilleen, ja samoin kasvit myös, ja alkuaineet myös ovat ihan täsmälleen järjestyksensä mukaan luodut, vaikka ei luonnollinen ihminen voi tätä havaita, sillä materiaalissa on yleensä monia alkuaineita eikä vain yhtä.
Jos olisi vain yhtä alkuainetta tietyssä kappaleessa, voi silti olla kuin grafiti eli kivihiili tai sitten timantti jos olisi siten sopivassa paineessa ja lämpötilassa saavuttanut sen olomuotonsa arvokkaimpana ja kirkkaimpana alkuaineena eli hiilenä (C) kuten me sen voimme ymmärtää, jos ja kun meille on totuudellisesti asiasta tutkijoiden kautta esitetty, eikä Raamatussa ole tästäkään juuri mitään kerrottu.
Raamatussa Jumalan antama totuus luomisesta!
7
88
Vastaukset
- tieteenharrastaja
Luomakunnassa annettu luomisilmoitus alkuaineista jo tulkittu:
"..ja alkuaineet myös ovat ihan täsmälleen järjestyksensä mukaan luodut, vaikka ei luonnollinen ihminen voi tätä havaita.."
Alkuaineiden ominaisuudet riippuvat sen ytimessä olevien protonien ja neutronien määrästä sekä protonimäärää vastaavan elekronimäärän sijoittumisesta ytimen ympärille. Syntyvän rakenteen määrää tarkasti ytimen sähkövarausten jäännöskenttä.
Alkuaineiden yhdistymistä kiteiksi ja yhdisteiksi ohjaa atomien summajäännöskenttä, joka toisinaan saliii myös vaihtoehtoisia rakenteita kuten hiilelle grafiitin ja timantin.
Jumalallista väliintuloa alkuaineiden ja yhdisteiden synnyssä ei siis tarvita, vaan luonnonlait riittävät. "Luonnollinen" ihminen ei tätä tosiaan kykene ilman tiedon hankkimista ymmärtämään eikä Raamattu siitä kerro.- Jokke
Voisihan tuohon vielä lisätä, että alkuaineiden jaksollinen järjestelmä luotiin jo aikaa sitten ilman mitään raamatullisia ilmoituksia. Vieläpä niin tarkasti, että puuttuvan aineen ominaisuudet pystyttiin ennustamaan tarkasti jo ennen aineen löytämistä, jollen ihan väärin muista.
- tieteenharrastaja
Jokke kirjoitti:
Voisihan tuohon vielä lisätä, että alkuaineiden jaksollinen järjestelmä luotiin jo aikaa sitten ilman mitään raamatullisia ilmoituksia. Vieläpä niin tarkasti, että puuttuvan aineen ominaisuudet pystyttiin ennustamaan tarkasti jo ennen aineen löytämistä, jollen ihan väärin muista.
Oikein muistat alun:
"Vieläpä niin tarkasti, että puuttuvan aineen ominaisuudet pystyttiin ennustamaan tarkasti jo ennen aineen löytämistä, jollen ihan väärin muista."
Tosin pelkällä järjestelmällä osattiin ennakoida vain muutama ominaisuus.
Kun paljastui jaksollisen järjestelmän aiheuttava elektronikuorien rakennemalli ja opittiin kvanttisähkökentän yhtälöistä laskemaan aineen ominaisuuksia jopa kymmenen numeron tarkkuudella, silloin vasta Lyyti rupesi tosissaan kirjoittamaan.
- huutis.
Raamatus todistusarvo on tosin puhdas nolla.
- Jyri
Mutta luomakunnassa ilmenevä äly onkin sitten fakta.
Jyri kirjoitti:
Mutta luomakunnassa ilmenevä äly onkin sitten fakta.
Eikä siihen älyyn tarvita jumalaa, eikä muutakaan henkiolentoa. Jyri sinulta puuttuvat objektiiviset näytöt!
- tieteenharrastaja
Jyri kirjoitti:
Mutta luomakunnassa ilmenevä äly onkin sitten fakta.
Sinulla vain tiedopuute tuottaa älyluulon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää2082143puukkotappelu-keskella-tieta
https://www.paivanlehti.fi/puukkotappelu-keskella-tieta-kohta-toinen-miehista-makasi-elottomana-maassa/ Poliisi sai klo231784Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.561415Missä Martina miehineen?
Onko tämä v. 2009 Turhin julkkis unohdettu nyt vallan? Mistä nyt tulee rahaa, kun ketään ei kiinnosta? Tähänkö päättyi M2361385- 521211
- 611042
- 68997
Suurimman myrskyilyn jälkeen
vakiintuu tyynenpi tunne. Entistä vakaampi, entistä varmempi. Aina vaikealla hetkellä auttaa, kun ajattelen sinua. Minul40986Skandaali on persujen vaaliromahdus, ei jonkun metsän kaataminen
Huvittaa kuinka persut yrittävät saada heidän omasta skandaalistaan huomion aivan toisaalle. Persut ovat huonoja häviäm307963Miten pääsisin vielä tutustumaan sinuun?
Tekisi mieli etsiä sinut facebookista ja laittaa viestiä, se vaan olisi vähän noloa mutta silti haluaisin kokeilla. Siel34899