Mitä aineita tarvitsee teologisessa

uskonnon lisäksi? Mistä olisi eniten hyötyä? Kielistä nyt varmaan, mut entä psyka, yhteiskuntaoppi, historia tai filosofia? Taikka jokin muu?
679
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

No filosofia on ainakin todella hyödyksi kun pitää pohdiskella etiikkaa ja muuta diibadaabaa. Kielistä on hyötyä koska pitää osata kreikkaa, hepreaa, englantia ja ruotsia. Historiaakin on hyvä opetella jopa teologian laitoksen historian ulkopuolelta jotta osaisit asettaa asiat oikeisiin konteksteihin ja kun teologiassa on kirkkohistoriaa muutenkin ja se on joskus naurettavan kriititöntä ja yksipuolista. Jotta voit saavuttaa suuremman ymmärryksen uskonnossa, pitää sinun katsoa myös se uskonnon "pimeä puoli". Tämä hyödyttää varsinkin argumentoidessa tekstien, tutkijoiden ja muiden lähteiden kanssa. Psykalla et minusta tee juuri mitään ellet halua opettajaksi ja sen sivuaineeksi. Yhteiskuntaoppi on myös vähän kiikunkaakun teetkö sillä mitään, mutta ehkä siitäkin olisi hyötyä varsinkin uskonnon ja lainsäädännön suhdetta ja uskonnon toimintaa yhteiskunnassa pohdittaessa.

Teologia on siinä mielessä vähän kinkkinen kysymys, koska uskonto ei todellisuudessa ole koskaan tiede vaikka se niin väittääkin ellei sitä tarkastella maailmanlaajuisesti etnografisesti ja/tai sosiologisesti eräänlaisena yleisenä ilmiönä. En suosittele teologiaa muuta kuin ääriuskoville enkä uskonnosta "muuten vaan" kiinnostuneille. Mieti tarkkaan mihin olet ryhtymässä. Ellet ole ääriuskovainen, suosittelisin sinulle teologiaa sivuaineena kun silläkin saa opettajan pätevyyden ellet sitten halua papiksi.

Olen siis itse ateistinen yliopiston opiskelija, joten anna anteeksi ehkä sinun silmissä vähättelevä sävy. Kerron vain kylmän totuuden enkä muuta. En vain siedä uskovien lyhytkatseisuutta ja moralisointia.

Äänestä
  • "teologiassa on kirkkohistoriaa muutenkin ja se on joskus naurettavan kriititöntä ja yksipuolista"

    Oletko opiskellut teologisessa? Vai ennakkoluuloihisiko tuon väitteesi perustat?

    Äänestä

  • aqwsde kirjoitti:

    "teologiassa on kirkkohistoriaa muutenkin ja se on joskus naurettavan kriititöntä ja yksipuolista"

    Oletko opiskellut teologisessa? Vai ennakkoluuloihisiko tuon väitteesi perustat?

    Minulla ei itselläni ole kokemusta teologisesta, mutta eräs tuttuni opiskelee kyseistä "tiedettä" ja on kertonut käsiteltävistä aiheista minulle ja olen tällöin tehnyt omia havaintoja asioista. Myös muutama historian opiskelijakin on opiskellut sitä ja moittinut juuri näitä asioita opetuksessa ja ihmisissä. En minä näitä juttuja ihan päästä revi, vaikka en kirkkoa ja uskontoa arvostakaan :D Asioiden pienestä kärjistelystä voidaan tietenkin puhua, mutta sekin riippuu lukijan näkökulmasta.

    Äänestä

Mieti ihan vitun monta kertaa ennen kuin haet. En nyt kommentoi kristinuskoa itsessään, mutta faktahan on se, että kirkon jäsenmäärä vähenee kokoajan ja siinä samassa pappien määrä. Uskonnon pakollisen opetuksen poistuminen opetussuunnitelmasta on vain ajan kysymys ja sitä kautta opettajapaikatkin romahtavat. Olet kuitenkin nuori ihminen ja sun pitäisi osata ajatella sinne yli 40 vuoden päähän, jossa uskonnon merkitys on todennäköisesti niin vähäinen, että teologian maistereissa on valtavaa ylitarjontaa. En halua musertaa haaveitasi, mutta työllisyyttä ajatellen teologia on kyllä tosi huono vaihtoehto.

Vastauksena varsinaiseen kysymykseen: teologit kuulemma joutuu opiskella ainakin kreikkaa ja latinaa. Nää oppii kyllä varmaan yliopistossakin, mutta onhan se kiva osata jotain valmiiksi, eli jos koulussasi on tarjolla esim. latinaa niin kannattaa valita.

Äänestä
  • Juu unohdin tuon latinan mainita. Siksi kannattaakin opiskella romaanisia kieliä kun niissä tulee paljon latinan sanastoa.

    Äänestä

Kaikessa yliopisto-opiskelussa tarvitaan hyvää äidinkielen taitoa. Myös englanti on tarpeellinen, ruotsia pitää osata jonkin verran. Ja uskontoon tietysti panostat. Jos koulussasi voi lukea latinaa, valitse se, koska muuten joudut sitä opiskelemaan yliopistossa. Siinäpä tärkeimmät.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ihmettelijä kirjoitti:

uskonnon lisäksi? Mistä olisi eniten hyötyä? Kielistä nyt varmaan, mut entä psyka, yhteiskuntaoppi, historia tai filosofia? Taikka jokin muu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu