- 1 banaani
- ananasta n.1-1,5cm siivu
- 1 dl mustikoita
- 2 dl maustamatonta jugurttiä
- makeutusaineeksi; sokeria tai aspartaamia tai sokeritonta mehutiivistettä..
- vedellä sitten juoma niin sakeaksi tai miedoksi kuin kukin haluaa. Itse laitan n.1-2dl.
Tehosekoittajalla sekoitus ja jk:iin jäähtymään.
Tuo on ihan syntisen hyvää ja lisää unta...
HYVÄ UNISMOOTHIE;
14
349
Vastaukset
- Veccu
Eikö talvella halua juoda ennen nukkumaanmenoa lämmintä. Mulle antaa unta lämmin hibiscustee.
- Joo.
Hibiscustee hunajalla maustettuna on myös hyvä unijuoma, ihan totta. Maailmassa on paljon hyviä unijuomia.... :)
- BLOOD IS LIFE
Piparminttu, laventeli, valeriaana ja jos oot blondi niin kamomilla
- Eiks kamomilla tehoa
brunetteen ?
- BLOOD IS LIFE
Eiks kamomilla tehoa kirjoitti:
brunetteen ?
Tietenkin tehoaa mutta oon kuulu että se saattaa vaalentaa hiuksia ja kaikki ne jotka mä tiiän jotka juo kamomillateetä on blondeja.
- joo...
BLOOD IS LIFE kirjoitti:
Tietenkin tehoaa mutta oon kuulu että se saattaa vaalentaa hiuksia ja kaikki ne jotka mä tiiän jotka juo kamomillateetä on blondeja.
asutko alueella jossa on paljon blondeja... vai asutko alueella jossa on paljon tummahiuksisia...
Mm. egyptiläiset ovat käyttäneet paljon kamomillaa..
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kamomillasaunio - BLOOD IS LIFE
joo... kirjoitti:
asutko alueella jossa on paljon blondeja... vai asutko alueella jossa on paljon tummahiuksisia...
Mm. egyptiläiset ovat käyttäneet paljon kamomillaa..
http://fi.wikipedia.org/wiki/KamomillasaunioEn puhunut mitään asuinalueesta vaan mun tutuista ja sanoin vaan mitä oon kuullu ja sanoin SAATTAA en puhunut mistään testeissä todistetuista faktoista ja egyptiläisiä ei kuulu tuttavapiiriin eikä taida naapurissakaan asua
- Joo:))
BLOOD IS LIFE kirjoitti:
En puhunut mitään asuinalueesta vaan mun tutuista ja sanoin vaan mitä oon kuullu ja sanoin SAATTAA en puhunut mistään testeissä todistetuista faktoista ja egyptiläisiä ei kuulu tuttavapiiriin eikä taida naapurissakaan asua
"kaikki ne jotka mä tiiän jotka juo kamomillateetä on blondeja. "
Toivotaan kamomillateen juojille mukavia unia tai mitä sitten hakevatkin, oli ne blondeja tai egyptiläisiä... - BLOOD IS LIFE
Joo:)) kirjoitti:
"kaikki ne jotka mä tiiän jotka juo kamomillateetä on blondeja. "
Toivotaan kamomillateen juojille mukavia unia tai mitä sitten hakevatkin, oli ne blondeja tai egyptiläisiä...Mun tutuissa ei o ketään brunettea joka juo kamomillateetä ne juo piparmittuteetä, teillä on varmaan tuttuja jotka tekee eri tavalla niin voitte puhua niistä
- Onks piparminttutee
BLOOD IS LIFE kirjoitti:
Mun tutuissa ei o ketään brunettea joka juo kamomillateetä ne juo piparmittuteetä, teillä on varmaan tuttuja jotka tekee eri tavalla niin voitte puhua niistä
hyvää unijuomaa ? (aihe käsitteli unijuomia....)
- BLOOD IS LIFE
Onks piparminttutee kirjoitti:
hyvää unijuomaa ? (aihe käsitteli unijuomia....)
Aika moni juo illalla piparminttuteetä mä tiedän monia ja juon sitä itsekin. Ja vielä tosta kamomillasta ja blondeista, blondit käyttää kamomillashampoota ja hopeashampoota ja ne ei o tarkoitettu tummaveriköille
- BLOOD IS LIFE
joo... kirjoitti:
asutko alueella jossa on paljon blondeja... vai asutko alueella jossa on paljon tummahiuksisia...
Mm. egyptiläiset ovat käyttäneet paljon kamomillaa..
http://fi.wikipedia.org/wiki/KamomillasaunioKiva kun laitoit tämän linkin, siellä oli linkki yrttitarhan sivuille joilla sanotaan Erityisesti VAALEAHIUKSISILLE, sillä se kirkastaa hiuksia. Joten en puhunu paskaa, kuvitelkaa mut näyttämässä teille paria sormea brittityyliin
- Zzzzzzzzz
Lasi kuumaa maitoa ja hunajaa, mausteeksi kumariinitonta kanelia, tai vaniljaa. Kyllä simahtaa.
- Engl.kielisiltä
sivuilta "uniruokia", käännetty googlen avulla;
http://www.seniorsite.com/healthstyle/10_foods_that_may_help_you_sleep.php#.VGdB9Mm0Q5s
10 elintarvikkeita, jotka voivat auttaa sinua nukkumaan - SeniorSite.com - Seniors HealthStyle - Mature Healthy Living Lifestyle
Kun valehtelet hereillä keskellä yötä, jota ympäröi uinuvat ääniä, se ei oikeastaan auttaa tietää, että olet hyvässä seurassa - kolmasosa aikuisista on nukkumisvaikeuksia.
Mutta se voi auttaa tietää, että eväs tiettyjä ruokia ennen nukkumaanmenoa, voi tehdä valtava ero, miten hyvin nukut. Kuten mummo oli tapana sanoa - lämmintä maitoa ja kanelia paahtoleipää!
Monet uni kysymykset johtua alhainen melatoniini - se on hormoni, joka säätelee unta. Muut usein mukana köyhdytettyä antioksidantit - vitamiineja, jotka siivota takana kehon prosessit ja vihamielisessä ympäristössä. Jotkut syntyvät kun folaattitasot ovat alhaiset - se on yksi B-vitamiineja mukana melatoniinin tuotantoa.
Joten syö muutamia asioita lisätä oman melatoniinin, antioksidantti ja folaattitasot pitäisi saada sinut paremman yöunet. Jos yrität mitään näistä elintarvikkeet ensimmäistä kertaa, testata niitä aiemmin päivällä ja katsella reaktioita.Viimeinen asia, jonka haluat tehdä, on löytää, että olet allerginen jollekin juuri ennen nukkumaanmenoa.
Sleep-edistäminen ruokia Melatoniini:
BANAANIT - Banaanit, 100 kaloria, on runsaasti melatoniinia ja lihasten relaxers, molemmat ominaisuudet tekevät niistä ihanteellisia unelias välipaloja syödä noin kaksi tuntia ennen nukkumaanmenoa.
CANTALOUPEMELONI - Klo vain 50 kaloria, kuppi kuutioiksi fenkoli tarjoaa lähes 100% päivittäisestä vaatimus vitamiineja ja C. Tämä antioksidantti vauhtia, vain tunti ennen nukkumaanmenoa voi auttaa nukkumaan paremmin.
KIRSIKAT - Puoli kupillista tuoreita kirsikoita, juuri 45 kaloria, nopeasti parantaa teidän melatoniinin tuottaa paremman yöunet. Valitettavasti tuoreet kirsikat on hyvin lyhyt kausi jolloin monet nukkua hakijoita riippuvainen kirsikka mehua. Ellei löydät sokeroimaton valikoiman näitä ylimääräisiä kirsikkamehu sokereita, juuri ennen nukkumaan, voisi nopeasti lisätä puntaa (ja insuliini piikkejä). Tyytyä viisikymmentäkahdeksan yli kolme unssia noin tunti ennen nukkumaanmenoa.
HUMMUS - kikherneet ja seesaminsiemeniä käytetään tekemään hummusta pursuavat folaatit ja muiden B-vitamiinien käytetään tuottamaan melatoniinia. Sinun kannattaa syödä tämä täysjyväviljaa Pitas noin kolme tuntia ennen nukkumaanmenoa, jotta aikaa ruoansulatusta. Herkullista vaikka se on kaksi ruokalusikallista ja yksi siivu paahtoleipää antaa sinulle 100 kaloria ja pitäisi riittää unilääkkeenä.
KIWI - single kiivi, 45 kaloria, tarjoaa yli 100% päivittäisestä suositeltava C-vitamiinia, noin kaksi kertaa niin paljon kuin appelsiini. Se on antioksidantti vauhtia joka auttaa sinua nukkumaan.
ANANAS - Puoli kupillista ananasta tulee ja on vain 40 kaloria, ja vaikka se on hieman korkea sokereita, se on runsas lähde melatoniinia vahvistimet.
MERILEVÄÄ - Voit tietävät sen Nori - wrap sushia. Levää on sokeripala-lohkon täynnä melatoniinia, ja vain 10 kaloria per arkki, tuottaa se käytännössä kaloriton!
VADELMAT - Olivatpa he sitten tuoreita tai pakastettuja, puoli kuppi vadelmia 30 kaloria tarjoaa yhtä paljon melatoniinia kuin kirsikat - ja toisin kuin kirsikat ne ovat yleensä käytettävissä suurimman osan vuodesta.
SAKSANPÄHKINÄT - Nämä ovat hyvä lähde melatoniinia, mutta lähes 200 kaloria per unssi voit rajoittaa kuinka monta paljon. Seitsemästä kahdeksaan puolikkaat pitäisi riittää lisätä oman melatoniinin ja sinut paremmin yöunet.
TÄYSJYVÄTUOTTEITA - syödään muroja tai paahtoleipää Kaivoin kanelilla, täysjyvätuotteita ovat runsaasti melatoniinia. Syödään tunti tai niin ennen nukkumaanmenoa siivu kaneli paahtoleipää, 100 kaloria, auttaa ratkaisemaan syvään, pitkä, virkistävä uni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eroa Orpo! Orpo eroa!
Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa552547Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!
Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava631682SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa
Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän71650Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,2631525Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti
Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --81518Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue251208Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä
Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.241051Kiinteistökauppoja
Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan411012RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI
Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä4041002Menettämisestä
Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?78964