Minulla on aika uusi akvaario, 240 ltr ja huomasin juuri että sinne on tulossa liikakansoitusta. Vielä ei sillä kalat ovat nuoria eivätkä vielä läheskään täysikasvuisia.
Osin tämä johtuu siitä, että sain virheellistä tietoa kalakaupasta, esim miekkapyrstöt myyjä sanoi minulle kasvavan jopa puolta pienemmäksi kuin mitä wikipedian mukaan. Samoin miljookalanaaraiden ja karninaalitetrojen . Osin siitä, että miljoonakalat lisääntyvät ihan hurjasti. Akvaariossa uiskentelee jatkuvasti pieniä millejä jotka osin tulevat syödyksi, mutta muutama on kasvanut aika lailla, että osa jäänee henkiinkin.
Aikuisten kalojen yhteissenttimäärä on 270 millit, jotka selviytyvät aikuiseksi. Milkoin kalat ovat täysikasvuisia? Alanko hävittämään ja missä vaiheessa?
Liikakansoitus?
IhmettelijaIitu
1
278
Vastaukset
- Minnie1256
Toivottavasti kardinaalitetrat ovat eri akvaariossa kuin miljoonakalat ja miekkapyrstöt. Kardinaalit ovat pehmeän veden kaloja ja toiset taas kovan. Jos akvaariovetesi on kovaa, niin helpointa olisi luopua tetroista. Jos akvaario jää vieläkin liikakansoitetuksi, niin laita osasta milliksistä/miekkapyrstöistä jonnekin netin myyntipalstalla myydään/annetaan ilmoitus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai1029659Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki764967Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.554702Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.12732Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j92431Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1051662- 451458
Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.511397Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota581397Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441306