Vanheneeko kaipaus? Onko sillä viimeinen käyttöpäivä? Voiko vuosikymmenien kaipauksesta syntyä rakkaussuhde? Miettikää esim. tilanteita joissa osapuolet ovat vuorotellen varattuja, samaan ja eri aikaan niin että yhdessä ei voida olla mutta tunteita on molemmilla?
Milloin on liian myöhäistä?
Onko koskaan?
8230
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Jos toista ei ole loukattu matkan varrella pahasti, niin näkisin ettei koskaan ole liian myöhäistä. Tiedän muutaman parin, jotka ovat päätyneet pitkän ajan jälkeen yhteen. Olivat välissä suhteessa toisen kanssa, mutta kaipaus ei lähtenyt. Muistaakseni toisen parin erossaolo kesti jopa 15 vuotta. Ovat onnellisia nykyään yhdessä.
On täysin normaalia ja tervettä rakkautta odottaa vaikka 10 vuotta että toinen vapautuu suhteestaan.
Jos eivät ole säännöllisesti tekemisissä, niin voi varmasti tapahtua etääntymistä ja vaikka tunteita edelleen olisi, toinen alkaa tuntua ikäänkuin vieraalta. Ja varsinkin jos toinen osapuoli on saanut osakseen torjuntaa, hän on voinut tietoisesti pyrkiä irti kaipauksestaan ja sekin aiheuttaa etääntymistä.
Miks kaivata sellaista joka selkeesti torjuu jatkuvasti? En ällyy, oon varmaan vähän yksinkertainen
ei ne tunteet yhtäkkiä katoa. Ei ainakaan itselläni.
Eikö edes silloin jos sua petetään ja pidetään arvottomana?
tuossahan tapauksessa ne tunteet muuttuisivat vain vihaksi ja viha on tunne sekin.
Mutta joo, itse kaipailen tässä naista joka torjui minut.
Ei,se ei mee pois.
https://www.youtube.com/watch?v=8MYbXNRgnfI
Yritän unohtaa,mutta aina se nainen vaan palaa mieleen. Nyt olen sortunut vielä stalkkailemaan google profiilia päivittäin,joo,tiedän tällä tavalla se ei ainakaan unohdu,on vaan pakko välillä käydä ihailemassa.