E-Type vannekoko

Caide

Vaikkei tällä palstalla, käytännössä käsitellä klassisia Jaguareeja, (missä ne harrastajat ovat?), tiedustelen kuitenkin onko jollain faktillista tietoa seuraavasta: Mikä on Kolmos Sarjalaisen E-Typen max. 15" vanne/ rengasyhdistelmä jonka voi laittaa alle ilman että takapyörän vaihtoon tarvitaan kahta tunkkia. Niin hassulta kun se kuulostaakin, niin valotettaneen samalla asiaa ihmetteleville. Kun vanne ja rengas levenee riittävästi tarvitaan yksi tunkki jolla auto nostetaan maasta ja sitten toinen jolla tunkataan koria ylös jotta pyörä tulee ulos pyöräaukosta. Pinnavanteiden hankinta on edessä, ja samalla tekisi mieli pikkasen lisätä jo ulkonäöllisistä syistä renkaiden leveyttä.

2

355

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Saku

      Selasin juuri Vanhoja juttuja JagLoversilta.Siellä oli juttua kolmos-sarjalaisen rengaskoosta.Olivat sitä mieltä että 225/60 r 15 olisi hyvä maksimikoko 5 tuuman vanteelle.Tsekkaa itse JagLoversista.

      • HEF

        ..eikä sitten yhtään enempää, jollet aio muuttaa takapään tuentaa. Nämä vanhemmat Jagget on ns. nelipyörä ohjautuvia. Mm. Eetun perä on kiinnitetty sen verran "joustavasti", että pienetkin perän likkeet välittyvät sitä voimakkaammin mitä leveämmät renkaat alla. Auto voi suorittaa esim kiihdyttäessä ja kaarteissa todella epämiellyttäviä harhaliikeitä. Ylileveät renkaat tietty täyttävät rengaskotelon mukavasti, mutta saavutettu etu on lähinnä kosmeettinen.
        Eri Jagge spesialistit esim. Rob Beere ja Eagle esittelevät sivuillaan taka-akseliston tuennalle vaihtoehtoja, mutta ovat hinnakkaita.
        Neopreeni peräkehdon kiinnitykset eivät riitä, ja ne joutuvat turhan koville, saattaen jopa irrota vulkanoinneistaan.
        S I ja S II malleissa pitää ylileveistä renkaista laskea ilma pois, jotta ne saa ulos takapyöräkotelosta.
        Siispä malttia, suosittelen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7383
    2. 78
      4903
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4799
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4218
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      8
      2998
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2629
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2531
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      46
      2176
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2171
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1810
    Aihe