Vaikkei tällä palstalla, käytännössä käsitellä klassisia Jaguareeja, (missä ne harrastajat ovat?), tiedustelen kuitenkin onko jollain faktillista tietoa seuraavasta: Mikä on Kolmos Sarjalaisen E-Typen max. 15" vanne/ rengasyhdistelmä jonka voi laittaa alle ilman että takapyörän vaihtoon tarvitaan kahta tunkkia. Niin hassulta kun se kuulostaakin, niin valotettaneen samalla asiaa ihmetteleville. Kun vanne ja rengas levenee riittävästi tarvitaan yksi tunkki jolla auto nostetaan maasta ja sitten toinen jolla tunkataan koria ylös jotta pyörä tulee ulos pyöräaukosta. Pinnavanteiden hankinta on edessä, ja samalla tekisi mieli pikkasen lisätä jo ulkonäöllisistä syistä renkaiden leveyttä.
E-Type vannekoko
2
351
Vastaukset
- Saku
Selasin juuri Vanhoja juttuja JagLoversilta.Siellä oli juttua kolmos-sarjalaisen rengaskoosta.Olivat sitä mieltä että 225/60 r 15 olisi hyvä maksimikoko 5 tuuman vanteelle.Tsekkaa itse JagLoversista.
- HEF
..eikä sitten yhtään enempää, jollet aio muuttaa takapään tuentaa. Nämä vanhemmat Jagget on ns. nelipyörä ohjautuvia. Mm. Eetun perä on kiinnitetty sen verran "joustavasti", että pienetkin perän likkeet välittyvät sitä voimakkaammin mitä leveämmät renkaat alla. Auto voi suorittaa esim kiihdyttäessä ja kaarteissa todella epämiellyttäviä harhaliikeitä. Ylileveät renkaat tietty täyttävät rengaskotelon mukavasti, mutta saavutettu etu on lähinnä kosmeettinen.
Eri Jagge spesialistit esim. Rob Beere ja Eagle esittelevät sivuillaan taka-akseliston tuennalle vaihtoehtoja, mutta ovat hinnakkaita.
Neopreeni peräkehdon kiinnitykset eivät riitä, ja ne joutuvat turhan koville, saattaen jopa irrota vulkanoinneistaan.
S I ja S II malleissa pitää ylileveistä renkaista laskea ilma pois, jotta ne saa ulos takapyöräkotelosta.
Siispä malttia, suosittelen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1752086
Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,851519Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää1821424Nyt jäi velat perimättä
Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta121202Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."
RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita401076Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!2101013- 42928
- 97875
- 85825
Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?
Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan49795