Kävimme vaimoni kanssa tänään Paneliassa ja huomasin jalkakäytävällä kaksi pientä tyttöä polkupyöriensä vierellä ja että pienemmällä oli ongelmia pyöränsä kanssa. Pysäytin auton ja pyysin vaimoani katsomaan millaisia ongelmia tytöllä on. Alkuun luulin että ketjut olivat menneet päältä pois, mutta repun viileke olikin jäänyt kiinni takapyörän rakenteisiin. Tytöllä oli kyyneleet poskilla ja hiukan kai nyyhkikin vaimoni kertoman mukaan. Sitten huomasin että ketjutkin kyllä olivat aika löysällä ja ruostuneet. Sanoin tytöille että pyytävät isiä kiristämään ketjut ja öljyämään ne. Voi tulla iso vahinko pienestä viasta jos ketjut lähtevät päältä vaikkapa tietä ylittäessä, jos siis kuitenkin ajaa tien yli eikä taluta kuten pitäisi tehdä. Siinä voi pieni pyöräilijä vaikka kaatua ja jäädä auton alle joten muistakaahan äidit ja isät tarkastaa pienten koululaistenne pyörät, että ovat asiallisessa kunnossa. Tuon pienen tytön pyörästä puuttui ketjusuoja, joka sekin voi aiheuttaa vaaratilanteita jos vaikka jää housun puntti ketjujen väliin. Turvallisia koulupäiviä ja matkoja toivotan pienille ja isommillekin koulutien kulkijoille.
Pieni pyöräilijätyttö Paneliassa
7
308
Vastaukset
- 20+5
jaa, että oikein vaimon laitoit katsomaan...
...et sitten tässä huomannut sanoa, että taisivat olla yh:n lapsia......- von Lagerbom
Saattoivat hyvinkin olla, olettaisi että isi olisi pyörän huoltanut, heh.. Ja mitä tulee siihen, että laitoin vaimon katsomaan mikä hätänä on se, että pysähdyin tien vierelle, auto käynnissä ja näin ettei henkilökohtaista panostani varmaankaan tarvita niin nokkela, monin eri tavoin osaava vaimoni meni tutkimaan asian.
- hvinni
von Lagerbom kirjoitti:
Saattoivat hyvinkin olla, olettaisi että isi olisi pyörän huoltanut, heh.. Ja mitä tulee siihen, että laitoin vaimon katsomaan mikä hätänä on se, että pysähdyin tien vierelle, auto käynnissä ja näin ettei henkilökohtaista panostani varmaankaan tarvita niin nokkela, monin eri tavoin osaava vaimoni meni tutkimaan asian.
Sulla mitään vaimoo ole,eikä varmaan tuu koskaan olemaankaan.
Sevverran pöhlöltä vaikutat. Onko sulla finniongelmia? - lokki5
hvinni kirjoitti:
Sulla mitään vaimoo ole,eikä varmaan tuu koskaan olemaankaan.
Sevverran pöhlöltä vaikutat. Onko sulla finniongelmia?samaa mieltä. Jos sillä vaimo olisi, ei se tuolla Ugin palstalla haukkuisi yksinhuoltajia ja ex-puolisoitaan. Pohtien mielenterveyslääkkeitä ym.
- pörpörpör
Tyhjäkäynti on kiellettyä, olisit kysynyt vaimoltasi, mikäli et tätä tiennyt
- Harola72
Magnus: Ihana ele että edes viitseit pysähtyä, moni ei sitä varmaan olisikaan tehnyt.Sinulla on hyvä sydän, ja vaimollasi
- hianomiäs
No nähkääs, silloin satoi vettä ja pistin tietenkin vaimoni katsomaan voisiko hän kenties pistää ketjut paikoilleen, pumpata kumit täyteen ja säätää satulan joka oli päin persettä. Minulta olisi voinut mennä minivogue pilalle ja kajaalit poskelle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1892704Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061132- 94989
- 64921
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait241826Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20820Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka288791Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies90785Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22718
