Kävimme vaimoni kanssa tänään Paneliassa ja huomasin jalkakäytävällä kaksi pientä tyttöä polkupyöriensä vierellä ja että pienemmällä oli ongelmia pyöränsä kanssa. Pysäytin auton ja pyysin vaimoani katsomaan millaisia ongelmia tytöllä on. Alkuun luulin että ketjut olivat menneet päältä pois, mutta repun viileke olikin jäänyt kiinni takapyörän rakenteisiin. Tytöllä oli kyyneleet poskilla ja hiukan kai nyyhkikin vaimoni kertoman mukaan. Sitten huomasin että ketjutkin kyllä olivat aika löysällä ja ruostuneet. Sanoin tytöille että pyytävät isiä kiristämään ketjut ja öljyämään ne. Voi tulla iso vahinko pienestä viasta jos ketjut lähtevät päältä vaikkapa tietä ylittäessä, jos siis kuitenkin ajaa tien yli eikä taluta kuten pitäisi tehdä. Siinä voi pieni pyöräilijä vaikka kaatua ja jäädä auton alle joten muistakaahan äidit ja isät tarkastaa pienten koululaistenne pyörät, että ovat asiallisessa kunnossa. Tuon pienen tytön pyörästä puuttui ketjusuoja, joka sekin voi aiheuttaa vaaratilanteita jos vaikka jää housun puntti ketjujen väliin. Turvallisia koulupäiviä ja matkoja toivotan pienille ja isommillekin koulutien kulkijoille.
Pieni pyöräilijätyttö Paneliassa
7
305
Vastaukset
- 20+5
jaa, että oikein vaimon laitoit katsomaan...
...et sitten tässä huomannut sanoa, että taisivat olla yh:n lapsia......- von Lagerbom
Saattoivat hyvinkin olla, olettaisi että isi olisi pyörän huoltanut, heh.. Ja mitä tulee siihen, että laitoin vaimon katsomaan mikä hätänä on se, että pysähdyin tien vierelle, auto käynnissä ja näin ettei henkilökohtaista panostani varmaankaan tarvita niin nokkela, monin eri tavoin osaava vaimoni meni tutkimaan asian.
- hvinni
von Lagerbom kirjoitti:
Saattoivat hyvinkin olla, olettaisi että isi olisi pyörän huoltanut, heh.. Ja mitä tulee siihen, että laitoin vaimon katsomaan mikä hätänä on se, että pysähdyin tien vierelle, auto käynnissä ja näin ettei henkilökohtaista panostani varmaankaan tarvita niin nokkela, monin eri tavoin osaava vaimoni meni tutkimaan asian.
Sulla mitään vaimoo ole,eikä varmaan tuu koskaan olemaankaan.
Sevverran pöhlöltä vaikutat. Onko sulla finniongelmia? - lokki5
hvinni kirjoitti:
Sulla mitään vaimoo ole,eikä varmaan tuu koskaan olemaankaan.
Sevverran pöhlöltä vaikutat. Onko sulla finniongelmia?samaa mieltä. Jos sillä vaimo olisi, ei se tuolla Ugin palstalla haukkuisi yksinhuoltajia ja ex-puolisoitaan. Pohtien mielenterveyslääkkeitä ym.
- pörpörpör
Tyhjäkäynti on kiellettyä, olisit kysynyt vaimoltasi, mikäli et tätä tiennyt
- Harola72
Magnus: Ihana ele että edes viitseit pysähtyä, moni ei sitä varmaan olisikaan tehnyt.Sinulla on hyvä sydän, ja vaimollasi
- hianomiäs
No nähkääs, silloin satoi vettä ja pistin tietenkin vaimoni katsomaan voisiko hän kenties pistää ketjut paikoilleen, pumpata kumit täyteen ja säätää satulan joka oli päin persettä. Minulta olisi voinut mennä minivogue pilalle ja kajaalit poskelle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie572543Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää492315Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta22302Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten722223Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut512072Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1372027HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363981765Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1081706Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt221589Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241524
