Ell sanoi että voi antaa max annoksen ennen lopetukseen viemistä. Kokemuksia???? Lopetus huomenna
TRAMALIA ennen LOPETUSTA?
8
329
Vastaukset
- SPKS YP
Mikä eläinlääkäriasema kyseessä ja mihin määrätty Tramalia? Eläinlääkärin nimi?
Minkälaisista oireista koira kärsii?
Jos et kerro rehellisesti turha täältä odottaa neuvoja.
Itse päätät koirasi lopetuksesta viimekädessä ja jälkeenpäin on turha alkaa syytellä muita, mikäli teit sen turhaan/hetken mielijohteesta/rahapulassasi.- ap..
Ell nimi ja asema ei sinulle kuulu pätkän vertaa. En kaipaa viisasteluja. Koira on niin kipeä ettei pysty elämään kivuitta. Halusin kuulla kokemuksia. Mutta enempää p askaa en halua täältä kuulla joten jos ei oo tilanteeseen sopivaa, asiallista ja empaattista vastausta ni ei tarvi vaivautua kirjoittamaan.
- <<<
ap.. kirjoitti:
Ell nimi ja asema ei sinulle kuulu pätkän vertaa. En kaipaa viisasteluja. Koira on niin kipeä ettei pysty elämään kivuitta. Halusin kuulla kokemuksia. Mutta enempää p askaa en halua täältä kuulla joten jos ei oo tilanteeseen sopivaa, asiallista ja empaattista vastausta ni ei tarvi vaivautua kirjoittamaan.
Yleensä koira saa lopetuspiikin kuvailemasi kaltaisessa tilanteessa heti ihan mistä vain eikä omistaja kysele suomifoorumilla voiko antaa tulehduskipu tai kipulääkettä.
Halusitko kokemuksia mistä? Tramalista? Koiran lopetuksen aiheuttamasta tuskasta? Sitä, että joku kertoisi, ettei koiraasi ole vielä tarvetta lopettaa? Ehkäpä kysymys esitettiin siitä syystä. Eli; mikä koiraasi vaivaa, miksi se on kehoitettu lopettaa? Voimia sinulle.
- mondeomies
No. mitä siihen nyt sit pitäisi vastata? Voihan sille antaa vaikka rotanmyrkkyä ennen lopetusta, tai suklaata, tai ihan mitä vain. Tuskinpa se siihen lopettamiseen vaikuttaa, kuolee samalla lailla, antoi, tai oli antamatta :)
- Ehkäpä ell on
tarkoittanut, että koira saa tarpeeksi tulehduskipulääkettä ennen kuin menette lopetukseen. Pääsee pahemitta tuskitta viimeiselle reissulle. Se on kova paikka, mutta oikein teet, jos koiralla sairaus mielle ei voi tehdä mitään. Itse antaisin kipulääkettä ennen kuin menen viemään piikille, koska haluaisin, että pääsee helpommalla. Koira siis. Lopuksi tuhkaus ja jos tarpeeksi tuohta, niin tuhka timantiksi, muuten kauniiseen astiaan ja hautaus. Älä mieti turhia, vaan anna vaan kipulääkettä. Jää itsellekin parempi mieli. Niin usein meillä kivusta huutaen lähdetään, niin ne rakkaat lemmikit kuin ihan vanhemmatkin. Kokemuksella.
- kiva muisto
Voiko tuhkasta valmistaa timantin, mitä maksaa? Itselläni jonain päivänä homma taas edessä.
- En ole ihan varma
kiva muisto kirjoitti:
Voiko tuhkasta valmistaa timantin, mitä maksaa? Itselläni jonain päivänä homma taas edessä.
josko valmistavat eläimestä, mutta ainahan voi kysyä. Ohessa linkki. Oishan se siisti juttu, vaikka tehdä siitä riipus tms. muistoksi: http://www.muistotimantti.fi/muisto.htm
- muistoissa mun
Koira ei kyllä lopettamisestaan mitään tiedä. Ensin saa rauhoituspiikin jolla nukahtaa ja sitten vasta lopetuspiikin. Voi vingahdella jopa haukahtaa, potkia, sätkiä, laskea rakkonsa tyhjäksi kun elämä ropasta pakenee.
Sehän on ihan sama , voi sille ne tramalit antaakkin.
Kysymys oli vähän samallainen kun tuli tuossa eläinlääkärin vastaanotolla koiran omistaja joka kyseli että voiko koiran tuoda lopetettavaksi kun ei ole rokotettu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17322279Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant749496Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.297480Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va806325SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1825960Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot344966HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084620Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1014386Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo872060Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k801355