http://www.bimmerfest.com/forums/showthread.php?p=933307#post933307
Kyllä pyörii nyt Sir Alec haudassaan kun elämäntyö raiskataan viimeistä piirtoa myöten. (Näyttää muuten enempi MERSULTA nuo kuin miltään Miniltä)
HYI
5
1319
Vastaukset
- harmittaa
Auto Bildin hain tänään kylmässä vesisateessa postilaatikosta, ja tuntui kuin kannessa oleva MAASTURI-MINI olisi irvistänyt ja näyttänyt keskisormea. Ei ainakaan mieli kohentunut harmaan päivän keskellä.
Nykyinen malli on jollain selittämättömällä tavalla hauskuudessaan rehellinen. Nyt näyttää menevän pahasti metsään - BMW MINI goes Smart.
Alkaa väkisinkin tuntumaan siltä, kuin BMW kerjäisi verta nenästään näillä "rumin auto koskaan" -tempauksillaan. Eivätpähän ainakaan jää vaille huomiota. Onneksi ei kukaan pakota Bemaria ostamaan. Tämä vaikuttaa valitettavasti myös omaan hankintapäätökseeni - MINIä en osta. En edes nykyistä, koska noin rumia jälkeläisiä synnyttää. Kukakohan on isä? X3?
Sama kuin Ferrari tekisi pakettiauton. - Pelle-Heppu
Mun mielestä on hieno se alin kuva, missä tykittää maasturi tyylinen mini. Ainut tökeryys on laittaa neljä ovee näin pieneen autoon. Neljä ovee kuuluu perheautoihin ... ei miniin. Siihen kun vielä JCW:n sarja, niin vois harkita seuraavaksi miniksi.
Nää vaan on niitä makuasioita ...
P.S. on noissa MCFF:n miiteissä aika "raiskattuja" vanhan mallisia minejä eli jos se bmw on ottanut mallia sieltä.- jiikoo
Kyllähän porukka on rakentanut aikojen saatossa Mineistäänkin mitä ihmeellisimpiä versioita, joilla on saatu autoista yksilöllisiä. Eikä tehtaan Minitkään ole kaikki olleet samannäköisiä. Tuo maasturihan on ikäänkuin Moken seuraaja (joka oli minimaalinen versio amerikkalaisten Jeepistä). Ei se saakaan olla normaalin MINIn näköinen.
Minin tehtaalla oli kyllä ennen tuon nykyisen MINIn tuloa aika lailla erilaisia suunnitelmia seuraajiksi. Yksi oli nokaton smartin näköinen 4 (tai 5) hengen auto. Se olisi vienyt alkuperäistä ideaa eteenpäin (kokoonsa nähden mahdollisimman tilava auto sisätiloiltaan). Ehkä jotkut turvamääräykset nykyään rajaavat suunnittelua niin, ettei nokatonta tai muutenkaan sisätiloiltaan suhteellisen suurta pikkuautoa pysty enää tekemään. Jäljelle jääkin sitten yksilöitävyyden tukeminen, mulkosilmäinen ilme ja urheilullista mainetta voidaan kunnioittaa näppärillä ajo-ominaisuuksilla ja virkeillä moottoreilla. - kyllä
...bmw on varmaan ottanut mallia tästä:
http://www.fatblokeracing.org/marketeering/IHateTheBMWMINI/xc9000.shtml - jiikoo
kyllä kirjoitti:
...bmw on varmaan ottanut mallia tästä:
http://www.fatblokeracing.org/marketeering/IHateTheBMWMINI/xc9000.shtmlEn ollut tuota vielä nähnyt. Eli BMW on hakenut auton ulkoiset vaikutteet todella läheltä alkuperäisen Minin lähteitä. Kiitos arvokkaasta tiedosta. Maasturimalli ei aivan Mokea kuitenkaan muistuta, mutta ehkäpä siihenkin löytyy vastaavalla tavalla läheinen 50-luvun malli... ;-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M647251Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja1243969Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v463866Demarilesbo synnytti lapsen
Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art1113093Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn533012Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e592345Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka362182KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2482074Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu71894Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj361760