Tuulilasin testissä kiinnitettiin huomiota Ocun takaovien kohdalla kuuluvaan suhinaan 80 km/h:ssa nopeudella. Sen sijaan TM ei maininnut asiasta mitään omassa testissään. Koeajoin itsekin 1.9 TDI Ambienten ja huomioin vastaavan kiusallisen suhinan juuri 80-90 km/h ajonopeuksilla. Onko vika vain joissakin esittelyautoissa vai ovat muutkin koeajajat huomioineet saman tyyppivian laajemmin? Onko joku koeajanut uuden Ocun, jossa vastaavaa ei ole havainnut?
Uuden Ocun takaovien suhina
Vesa
62370
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ei!
Kukaan, joka on koeajanut uuden "Ocun" ei ole huomannut vastaavaa. Skoda on maailman hiljaisin auto. Kuulosi tekee tepposet, koska luulet ajavasi Premium-luokan autolla, joissa suhinat kuuluvat. Skodassa näin ei ole, koska se on ylipremium.
OK?
Tuulilasin testissähän mainitaan asiasta useammalla rivillä, lupaavat palata asiaan.... Eli olet ilmeisesti lukenut testin huonosti?
Ostettuani elämäni ensimmäisen uuden auton kiinnitin huomiota kaikkeen mahdolliseen nitinään ja suhinaan. Aivan luonnollinen reaktio jos laittaa puolen vuoden palkan peltikasaan. Muutamia omistettuaan oppii sen, että jokaisessa autossa on jotain mikä poikkeaa siitä vanhasta tutusta ja turvallisesta. Sitten alkaa vituttaa kun tuli laitettua rahaa turhuuteen ja valitetaan sitä täällä. Täydellistä autoa ei ole vielä tehtykään. Kaikista löytyy jotain sanomista mutta ajellaan sillä mikä on lähimpänä omia mieltymyksiä. Niin teen ainakin minä, sähkövioista ja ruostuvista ovista kärsivä mersun omistaja.
Mulla se oiski vuoden palkka, oonko nyt huonompi ihminen?
Takaovien tiivisteiden asennusvirhe, kertoo tarina.
Kuukauden päivät sitten koeajoin Ocu II:sen, ja vasen takaikkuna suhisi kuin olisi ollut ovi auki.