paniikkihäiriö vaiko jokin muu?

paniikkijäbä

Elikkäs juu. Olen kärsinyt nyt noin 1 kuukauden sumuisesta/oudosta olosta ja pelkään lähes päivittäin sairastavani jotain. Kaikki alkoi kuukauden takaisesta paniikkikohtauksessa, jossa menin melkein shokkiin, kun luulin, että umpilisäkkeeni puhkesi. Tunsin pientä kipua oikealla alavatsassa, jota on ennenkin tuntunut välillä aina lapsesta saakka ja olen nyt 20 vuotias. Myös ennen kuukauden takaista kohtausta olen saanut 3 paniikkikohtausta, jotka johtuivat nuuskan ja alkoholin sekakäytöstä tunkkaisesta huoneilmasta. 2 niistä iski baarissa ja yksi bussissa. Nyt kuitenkin kärsin lähes joka päivä hetkistä jolloin pelkään kuollakseni sairastani jotain syöpää tai muuta vaarallista tautia. Parin viikon takainen kurkkukipu aiheutti pelkoa kurkkusyövästä ja nyt pelkään aivokasvainta/aivoverenvuotoa. Kuulostaako tämä paniikkihäiriölle vai pitäisikö pelätä jotain aivoverenvuotoa? Muita oireita ei pahemmin ole, kun tajunnun sumuisuus/outo olo ja useat hetkittäiset kuoleman ja kivun pelot.

2

1255

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 64564

      Tuskin nyt sentään noin nuorella ihmisellä mitään vakavaa sairautta on, koska ne kestävät vuosia kehittyä huonoista elämäntavoista ja puhkeavat vasta vanhalla iällä. Käy nyt kuitenkin ensiksi lääkärillä tarkastuksessa, niin saat mielenrauhaa noista sairaudenpeloista. Paniikkikohtaus on siis sellainen hetki, jossa sykkeesi nousee, hengitys tihentyy, ajatuksesi pyörivät negatiivisissa asioissa ja sinulla on pakokauhunomainen tarve paeta ahdistavasta tilanteesta. Paniikkihäiriössä on kyse paniikkikohtausten uusiutumisen pelosta, ei niinkään siitä, että pelkäisi sairastavansa jotain. Mutta muista kuitenkin että paniikkikohtaukset ovat 100% vaarattomia ''adrenaliinipurkauksia''. Jos paniikkihäiriö vaivaa, niin siitäkin puhu lääkärille. Hän kyllä osaa auttaa ja ohjata oikeille alan ihmisille.

    • Nelikymppinen mies

      Moi. Minulla alkoi myös tulla paniikkikohtauksen tyyppisiä oireita viime kesänä. Olen reilu nelikymppinen mies ja aiemmin ei ole koskaan ollut mitään vastaavaa vaikka mielestäni herkkä luonne olenkin.
      Kohtauksia tuli milloin missäkin eikä kaikki liittynyt sosiaalisiin tilanteisiin vaan kohtaus saattoi iskeä kun olin kotona ja nousin sohvalta ylös jolloin päässä alkoi sumenemaan ja sen jälkeen 'paniikkikohtaus. Myös sellaisissa paikoissa joissa oli huono ja hapeton sisäilma sain kohtauksia. Kohtaukset yleensä kesti lyhyen aikaa mutta niistä jäi useammaksi päiväksi sekava ja epätodellinen olotila. Lopuksi olo oli koko ajan niin sekava ja ahdistava etten tullut enää yksin toimeen asunnossani vaan muutin väliaikaisesti vanhempieni luokse asumaan.
      Ahdistuksen ja sekavuuden lisäksi kuvaan astui voimakkaat aistiyliherkkyysoireet. Eli paniikkikohtaus saattoi iskeä esim. yhtäkkisestä äänestä, kirkkaista valoista, liikkuvassa autossa istumisesta jne.

      Aluksi tuntui että pään sumeus ja ahdistus helpotti kun kävin hierottamassa niskan ja selän mutta muutamien kertojen jälkeen sekään ei tuntunut auttavan ahdistukseen. Sitten asiaa selvitellessäni huomasin oireideni sopivan b-vitamiinien puutostiloihin, mm. tiamiinin puutos aiheuttaa ahdistusta, kuuloherkkyyttä, sekavuutta jne. B-6 vitamiinin puutos voi aiheuttaa voimakasta ahdistusta.
      Ihmettelin asiaa kun olen mielestäni syönyt erittäin terveellisesti enkä alkoholiakaan ollut ottanut koko vuoden aikana kuin muutaman oluen verran. Stressiä on kuitenkin ollut paljon ja muita terveysongelmia (mm. suolisto-ongelmaa, väsymystä, voimattomuutta). Lisäksi olen säännöllisesti ottanut pitkävaikutteista B-vitamiinia purkista lähes aina. Aloin epäilemään kuitenkin oireiden puolesta tuota B-vitamiinien puutosta ja muistin aikoinan testanneeni Fitlinen orgaanista B-vitamiinivalmistetta (normaalisti apteekin tuotteet ovat synteettisiä). Sain hankittua sellaista käsiini ja jo yhden päivän jälkeen oireeni alkoivat helpottamaan. Parin päivän jälkeen alkoivat oireet kuitenkin pahenemaan jälleen jolloin otin magnesiumin tuon B-vitamiinin kaveriksi ja olo alkoi jälleen helpottamaan.
      Olin aiemmin kesällä ottanut käyttööni opamoxin ja propralin ahdistusta ja kohtauksia estämään ja orgaanisella b-vitamiinilla ja magnesiumilla pystyin jättämään ne pois kokonaan. Joten näidenkin aineiden puutos kannattaa ottaa huomioon mikäli paniikkikohtauksia alkaa yllättäen tulemaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      21
      2024
    2. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      128
      895
    3. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      138
      701
    4. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      66
      677
    5. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      626
    6. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      94
      597
    7. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      541
    8. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      88
      540
    9. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      12
      537
    10. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      11
      533
    11. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      298
      526
    12. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    13. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      36
      492
    14. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      474
    15. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      36
      470
    16. Olen ajellut Dieseleillä yli 50 vuotta.

      Enkä ole koskaan kaivannut sähköautoa.
      Hybridi- ja sähköautot
      108
      450
    17. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      437
    18. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      434
    19. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      422
    20. S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi

      Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan
      Maailman menoa
      10
      412
    Aihe