MikÄ OKT-asukeissa ärsyttää?

Tällä palstalla on selvästikin havaittavissa että omakotitalossa asuminen ärsyttää. Miksiköhän?
13148
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Ei ärsytä ollenkaan, täällä kun heitä ei ole. Jos heidän keskellään joutuisi asumaan olisi tilanne varmasti toinen.

Äänestä

Ei minuakaan ärsytä ok-asukit, kunhan pysyvät riittävän kaukana. Sama juttu koskee narkkeja ja spurguja sekä homppeleita. Toki noilla kaikilla on oikeus olla ja elää, ja minulla on oikeus vältellä niitä.

Äänestä

Ainoastaan se pieni, mutta sitäkin näkyvämpi osa pankin ikuisia renkejä, jotka öykkäröivät nousukasmaisesti.

Äänestä

Eli siis ärsyttää. Mitä tämä öykkäröinti tarkoittaa?

Äänestä
  • Ei varsinaisesti ärsytä oikeassa elämässä mikään. Palstan Savielvaajat kuitenkin ärsyttää useampia. Öykkäröinti, nousukasmaisuus, päihteillä ja homostelulla lesoaminen ei ole ikinä ollut suosiossa, eikä tule. Tämä on kuitenkin vain palstaharha.

    Äänestä

  • Kapitalismia se tarkittaa, urpo. Kapitalismia!

    Äänestä

Tylsyys, nössömäisyys ja nuukuus. Älä tarjoa ikinä edes tuoppia ok-asukkaalle, ei sillä ole varaa tarjota takaisin. Minulla on eräskin kaveri, joka asua ok-talossa ja sen muija uhkaa ottaa siitä jo eron, jos se ei tule illalla ennen klo 10 kapakasta kassuilta kotiin.

Äänestä

Tiedän että seurakunnan diakoniakahvilassa käy ruokapaketteja hakemassa ihmisiä joilla on omakotitalot, kesämökit ja muuta omaisuutta. Sairaalloisen nuuka ihminen on yhtä köyhä kuin oikea köyhä.

Äänestä

Okt ei ärsytä yhtään, vain niiden vammaiset ylpeät itsekkäät ylimieliset typerät asukit.
Joku home tai kemikaalihöyryt vaikuttaa tai sitten se velkapaine vie järjen.

Pääosin okt asukit on pinnallisia omaa etua ajavia yhteiskunnan syöpäläisiä.
Epäsosiaalisia yhteiskunnan ulkopuolisia joille illuusio omistamisesta ylittää kaiken muun.

Siis kaikki jotka palstalla käyvät, muilla voi olla oikea elämäkin.

Äänestä

Minua ok-talollisissa ärsyttää suoraan sanottuna se, että he ovat menestyneet niin paljon paremmin kuin minä.

On raivostuttavaa tietää, että monet koulutovereistanikin asuvat tätä nykyä hienoissa ok-lukaaleissa. On perheet, varaavat takat, kahden auton tallit, hyvät sijainnit, grillit ja lampaantaljat.

Itse päästelen tuhnuja täällä ahtaassa kerrostaloläävässänikin rommausta toivoen. Onhan tämäkin asunto "oma", mutta parvella käkkiessä ja naapureiden ördäystä kuunnellessa aina ei siltä tunnu. Jos tarkkoja ollaan, siltä ei tunnu koskaan.

Myönnän, olen hirvittävän kateellinen. Aivan kuin lapsi on toiselle lapselle kateellinen jos hänellä on jäätelö ja itsellä ei, samalla tavalla olen ok-asukeille kateellinen heidän vauraudestaan ja leveästä elintasosta.

Äänestä
  • Itse asun omakotitalossa ja olen aavistuksen kateellinen niille, joilla on kiva ja uudehko tilava kerrostaloasunto lasitetulla parvekkeella. Olen ollut joskus vuokralla pienessä saunalla ja parvekkeella varustetussa kämpässä kun olin työkeikalla toisessa kaupungissa. Oli niin mukavaa tulla saunasta nauttimaan olut parvekkeelle ja sen jälkeen löhötä sohvalla telkkaa katsellen. Talossani minulla ei ole kuin pieni ja kylmä kuisti joka on pohjoiseen. Mutta onko nyt niin että aina kadehditaan sitä jota itsellä ei ole.
    Ja kyllä: vaikka minulla on omakotitalo niin minua ärsyttää nuo öykkärimäiset kirjoittajat , asuivat he sitten omakotitalossa, tai unelmoivat asuvansa.

    Äänestä

He ovat mielenvikaisia kommunismin vihollisia! Kunnon ihminen asuu kerrostalossa yhteiskunnan suosiollisella tuella eikä haali maallista mammonaa. Mitään emme kuitenkaan saa täältä mukaan kun lähtö tulee!

Äänestä

Muakaan OK-asujana ei ihmisissä ärsytä mikään, varsinkaan heidän asuinpaikkansa suhteen. Asukoon kukin missä haluaa ja miksi haluaa, mutta ne täystampioiden kommentit, joita täällä viljellään saa multa kyllä naurunremakansekaisen vastauksen. Eikä se ole edes pilkkaa vaan silkkaa sarkasmia. Ne jotka jotain tajuaa sen ymmärtävät.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Porvarihallitus kirjoitti:

Tällä palstalla on selvästikin havaittavissa että omakotitalossa asuminen ärsyttää. Miksiköhän?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu