Tyhmä kysymys nopeudesta

Maa-Mikko

Tulin tänne kysymään sitä, että millaisiksi muodostuvat matkapurjehduspäivien keskinopeudet. Vaihtelu on tietenkin suurta tuulesta ja veneestä riippuen, mutta suunnilleen.

Onko 5 kilometriä tunnissa suorana matkana mitattuna (ei siis purjehdittu matka vaan edetty matka) paljon?

6

276

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 5 kn

      Kovin moneen veneeseen sopii 5 solmun keskinopeus. Sillä voi tehdä pidemmän ajan reittisuunnitelmia. Siis melkein tuplaten tuon verran km/h-yksikössä.

    • solmussaaa

      Toi 5 solmun etenemä toimii ok lähtökohtana kohtuudella;
      - kryssillä saattaa jäädä hieman alle eli 4 solmuun
      - sivutuulella saattaa kulkea hieman nopeammin eli 5-7 solmua
      - koneella ajettaessa saattaa kulkea hieman kovempaa 5-6 solmua

      7-8 solmua toteutuneena etenemänä vaatiikin jo sitten nappikeliä

      8-10 solmua toteutuneena vaatii nopean veneen

      • Joakim1

        Ensiksi pitäisi määritellä keskinopeus, kun puhutaan matkapurjehduspäivistä. Mitataanko matka linnuntietä, lyhyintä "koneajoreittiä" vai todellista reittiä pitkin? Mitataanko aika köysien irroituksesta kiinnitykseen vai ainoastaan aika, jolloin kaikki purjeet ovat vedossa?

        Katsoin juuri keskinopeudet 2013 vuoden kuuden viikon reissulta. Ne on laskettu käyttäen GPS-jäljen matkasta suunnilleen köydet irti köydet kiinni ajalla. Suurin keskinopeus on 7,11 solmua ja pienin 1,59 solmua. Keskimääräinen 4,8 solmua. Nuo hitaimmat tulivat Göta-kanavassa. Ilman sitä keskimäärin 5,73 solmua. GPS-jäljen matka on n. 20% pidempi kuin linnuntie.

        7 solmua vaatii jo unelmakelin ja melko pitkän päivämatkan, jotta satamamanööveerit ja purjeiden nostot ja laskut eivät laske keskinopeutta. Purjehtiessa mennään siis lähinnä yli 8 solmua. Vaatii myös nopeahkon veneen.

        8-10 vaatii sitten jo erittäin nopean veneen ja yleensä myös kisamaista purjehtimista tähän tyyliin: http://www.blur.se/2014/10/19/helsingborg-goteborg-pa-10-5-timmar/


    • Noin 100....120 meripenikulmaa matkaa taittuu lähes joka vuorokausi noilla veneen siirtomatkoilla Välimerellä ja Euroopassa ja tämä on tullut muutaman kymmenen siirtopurjehduksen kokemuksella.

    • tosielämää

      Kun lähdetään kotisatamasta ja palataan kotisatamaan, on reissun keskinopeus nollassa. Keskivauhti onkin sitten jo selvästi enemmän.
      Saaristossa liikuttaessa yhden päivän keskinopeuteen vaikuttaa huomattavasti lähtö- ja tulopaikkojen välissä olevat maa-alueet. Keskivauhtiin vaikutus on yleensä merkittävästi vähäisempi.
      Keskivauhtiin yhden päivän ajalta vaikuttaa pääasiassa tuulen suunta kulkusuuntaan verrattuna. Tuulennopeus, aallokon korkeus ja -jyrkkyys, käytetty vene ja se miten venettä on purjehdittu.

      • tekoviisas

        Siinä varmasti viisasteli sama henkilö, joka viisasteli myös omasta mielestään loogisesti veneen leveyden merkityksestä. Mutta tässä mentiin pahasti kiville ja nopeudet putosi nollaan. Kysyjä kun nimenomaan kyseli siitä keskinopeudesta. Keskivauhti ei ole ollenkaan mielenkiintoinen asia etenemän kannalta sen enempää kryssillä kuin lensilläkään. Ja keskinopeus lasketaan yleensä reitille, ei suoralle viivalle alku- ja loppupisteen välille, ehdotonta sääntöä asaiasta ei kuitenkaan ole.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      340
      6365
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      48
      3796
    3. Olisitko tältä

      seisomalta valmis seksuaaliseen kanssakäymiseen hänen kanssaan?
      Ikävä
      81
      953
    4. Yllätä mut ja laita viestiä

      Whatsapissa. Uskallatko vielä?
      Ikävä
      52
      870
    5. Huomasin kyllä

      Mitä tästä pitäisi ajatella?
      Ikävä
      56
      826
    6. Miellyttääkö eniten

      Kaivattusi persoona vai ulkonäkö?
      Ikävä
      41
      820
    7. Tämä kikka tekee lihapullista entistä maukkaampia - Tämä "ihmeaine" löytyy keittiön kaapista

      Lihapullat ja ruskea kastike on arkiruokien kunkku! Paistatko itse lihapullat pannulla vai uunissa? Näin saat ruoasta v
      Ruoanlaitto
      8
      803
    8. Haluatko sitten

      Rakastella miten paljon?
      Ikävä
      68
      800
    9. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      135
      792
    10. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      14
      711
    Aihe