Tulin tänne kysymään sitä, että millaisiksi muodostuvat matkapurjehduspäivien keskinopeudet. Vaihtelu on tietenkin suurta tuulesta ja veneestä riippuen, mutta suunnilleen.
Onko 5 kilometriä tunnissa suorana matkana mitattuna (ei siis purjehdittu matka vaan edetty matka) paljon?
Tyhmä kysymys nopeudesta
6
270
Vastaukset
- 5 kn
Kovin moneen veneeseen sopii 5 solmun keskinopeus. Sillä voi tehdä pidemmän ajan reittisuunnitelmia. Siis melkein tuplaten tuon verran km/h-yksikössä.
- solmussaaa
Toi 5 solmun etenemä toimii ok lähtökohtana kohtuudella;
- kryssillä saattaa jäädä hieman alle eli 4 solmuun
- sivutuulella saattaa kulkea hieman nopeammin eli 5-7 solmua
- koneella ajettaessa saattaa kulkea hieman kovempaa 5-6 solmua
7-8 solmua toteutuneena etenemänä vaatiikin jo sitten nappikeliä
8-10 solmua toteutuneena vaatii nopean veneen- Joakim1
Ensiksi pitäisi määritellä keskinopeus, kun puhutaan matkapurjehduspäivistä. Mitataanko matka linnuntietä, lyhyintä "koneajoreittiä" vai todellista reittiä pitkin? Mitataanko aika köysien irroituksesta kiinnitykseen vai ainoastaan aika, jolloin kaikki purjeet ovat vedossa?
Katsoin juuri keskinopeudet 2013 vuoden kuuden viikon reissulta. Ne on laskettu käyttäen GPS-jäljen matkasta suunnilleen köydet irti köydet kiinni ajalla. Suurin keskinopeus on 7,11 solmua ja pienin 1,59 solmua. Keskimääräinen 4,8 solmua. Nuo hitaimmat tulivat Göta-kanavassa. Ilman sitä keskimäärin 5,73 solmua. GPS-jäljen matka on n. 20% pidempi kuin linnuntie.
7 solmua vaatii jo unelmakelin ja melko pitkän päivämatkan, jotta satamamanööveerit ja purjeiden nostot ja laskut eivät laske keskinopeutta. Purjehtiessa mennään siis lähinnä yli 8 solmua. Vaatii myös nopeahkon veneen.
8-10 vaatii sitten jo erittäin nopean veneen ja yleensä myös kisamaista purjehtimista tähän tyyliin: http://www.blur.se/2014/10/19/helsingborg-goteborg-pa-10-5-timmar/
Noin 100....120 meripenikulmaa matkaa taittuu lähes joka vuorokausi noilla veneen siirtomatkoilla Välimerellä ja Euroopassa ja tämä on tullut muutaman kymmenen siirtopurjehduksen kokemuksella.
- tosielämää
Kun lähdetään kotisatamasta ja palataan kotisatamaan, on reissun keskinopeus nollassa. Keskivauhti onkin sitten jo selvästi enemmän.
Saaristossa liikuttaessa yhden päivän keskinopeuteen vaikuttaa huomattavasti lähtö- ja tulopaikkojen välissä olevat maa-alueet. Keskivauhtiin vaikutus on yleensä merkittävästi vähäisempi.
Keskivauhtiin yhden päivän ajalta vaikuttaa pääasiassa tuulen suunta kulkusuuntaan verrattuna. Tuulennopeus, aallokon korkeus ja -jyrkkyys, käytetty vene ja se miten venettä on purjehdittu.- tekoviisas
Siinä varmasti viisasteli sama henkilö, joka viisasteli myös omasta mielestään loogisesti veneen leveyden merkityksestä. Mutta tässä mentiin pahasti kiville ja nopeudet putosi nollaan. Kysyjä kun nimenomaan kyseli siitä keskinopeudesta. Keskivauhti ei ole ollenkaan mielenkiintoinen asia etenemän kannalta sen enempää kryssillä kuin lensilläkään. Ja keskinopeus lasketaan yleensä reitille, ei suoralle viivalle alku- ja loppupisteen välille, ehdotonta sääntöä asaiasta ei kuitenkaan ole.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7242461Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3482077Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä261922Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o101743Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581528Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise121062Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu181049- 55910
- 63895
Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?2858