Tyhmä kysymys nopeudesta

Maa-Mikko

Tulin tänne kysymään sitä, että millaisiksi muodostuvat matkapurjehduspäivien keskinopeudet. Vaihtelu on tietenkin suurta tuulesta ja veneestä riippuen, mutta suunnilleen.

Onko 5 kilometriä tunnissa suorana matkana mitattuna (ei siis purjehdittu matka vaan edetty matka) paljon?

6

277

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 5 kn

      Kovin moneen veneeseen sopii 5 solmun keskinopeus. Sillä voi tehdä pidemmän ajan reittisuunnitelmia. Siis melkein tuplaten tuon verran km/h-yksikössä.

    • solmussaaa

      Toi 5 solmun etenemä toimii ok lähtökohtana kohtuudella;
      - kryssillä saattaa jäädä hieman alle eli 4 solmuun
      - sivutuulella saattaa kulkea hieman nopeammin eli 5-7 solmua
      - koneella ajettaessa saattaa kulkea hieman kovempaa 5-6 solmua

      7-8 solmua toteutuneena etenemänä vaatiikin jo sitten nappikeliä

      8-10 solmua toteutuneena vaatii nopean veneen

      • Joakim1

        Ensiksi pitäisi määritellä keskinopeus, kun puhutaan matkapurjehduspäivistä. Mitataanko matka linnuntietä, lyhyintä "koneajoreittiä" vai todellista reittiä pitkin? Mitataanko aika köysien irroituksesta kiinnitykseen vai ainoastaan aika, jolloin kaikki purjeet ovat vedossa?

        Katsoin juuri keskinopeudet 2013 vuoden kuuden viikon reissulta. Ne on laskettu käyttäen GPS-jäljen matkasta suunnilleen köydet irti köydet kiinni ajalla. Suurin keskinopeus on 7,11 solmua ja pienin 1,59 solmua. Keskimääräinen 4,8 solmua. Nuo hitaimmat tulivat Göta-kanavassa. Ilman sitä keskimäärin 5,73 solmua. GPS-jäljen matka on n. 20% pidempi kuin linnuntie.

        7 solmua vaatii jo unelmakelin ja melko pitkän päivämatkan, jotta satamamanööveerit ja purjeiden nostot ja laskut eivät laske keskinopeutta. Purjehtiessa mennään siis lähinnä yli 8 solmua. Vaatii myös nopeahkon veneen.

        8-10 vaatii sitten jo erittäin nopean veneen ja yleensä myös kisamaista purjehtimista tähän tyyliin: http://www.blur.se/2014/10/19/helsingborg-goteborg-pa-10-5-timmar/


    • Noin 100....120 meripenikulmaa matkaa taittuu lähes joka vuorokausi noilla veneen siirtomatkoilla Välimerellä ja Euroopassa ja tämä on tullut muutaman kymmenen siirtopurjehduksen kokemuksella.

    • tosielämää

      Kun lähdetään kotisatamasta ja palataan kotisatamaan, on reissun keskinopeus nollassa. Keskivauhti onkin sitten jo selvästi enemmän.
      Saaristossa liikuttaessa yhden päivän keskinopeuteen vaikuttaa huomattavasti lähtö- ja tulopaikkojen välissä olevat maa-alueet. Keskivauhtiin vaikutus on yleensä merkittävästi vähäisempi.
      Keskivauhtiin yhden päivän ajalta vaikuttaa pääasiassa tuulen suunta kulkusuuntaan verrattuna. Tuulennopeus, aallokon korkeus ja -jyrkkyys, käytetty vene ja se miten venettä on purjehdittu.

      • tekoviisas

        Siinä varmasti viisasteli sama henkilö, joka viisasteli myös omasta mielestään loogisesti veneen leveyden merkityksestä. Mutta tässä mentiin pahasti kiville ja nopeudet putosi nollaan. Kysyjä kun nimenomaan kyseli siitä keskinopeudesta. Keskivauhti ei ole ollenkaan mielenkiintoinen asia etenemän kannalta sen enempää kryssillä kuin lensilläkään. Ja keskinopeus lasketaan yleensä reitille, ei suoralle viivalle alku- ja loppupisteen välille, ehdotonta sääntöä asaiasta ei kuitenkaan ole.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      56
      2215
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      201
      2051
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1392
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1180
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      995
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      939
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      58
      887
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      855
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      746
    Aihe