Muutamia yrityksiä takana, ikää kohta jo 40v, ei aiempia raskauksia, hieman ylipainoa, muuten normaali terveys paitsi korkea hemoglobiini. Gynekologi kehotti kuitenkin yrittämään puoli vuotta. Tuleeko tässä iässä odottaa niin kauan? Yhdestä olen saanut oviksen plussalle, kierto ei ole ihan säännöllinen n. 28-31pv, viimeaikoina vuoropäivinä vain kolme. Miten muilla lähes 40-kymppisille on asiat edenneet? Mietin, että tuleeko käydä toisella gynekologilla kysymässä mielipide.
Vastaukset 4
- Vauhtia nyt!
Sinulla on hirmuinen kiire. Mene suoraan lapsettomuusklinikalle ja IVF:ään. Ala harkita myös valmiiksi, oletko valmis käyttämään luovutettuja sukusoluja, jos omat eivät enää toimi. Mieti myös valmiiksi, mistä saat rahat hoitoon.
Hoidon ikärajat on hoidon alussa julkisella n. 40, yksityisellä n. 43. Ulkomailla ikäraja voi olla korkeampi.
Toivottavasti saat lapsen! - Ainu -71
Gynekologisi ilmeisesti katsoi ultralla tilanteesi. Itse kävin 40v:na yksityisklinikalla kyselemään lapsettomana tilannettani ja ultrassa näkyi että munasarjani vastasivat noin 45-vuotiaan. Eivät olisi edes yrittäneet omilla munasoluillani ivf:ää ja itse luin että "tieteelliset" menetelmät eivät toimi yhtään paremmin kuin luomut jos oma tarjonta on minimaalista (itselläni fsh 32 ja amh alle 0,5). 1% mahd. Sanoi myös että jos bmi alle 30 sillä ei ole merkitystä raskaaksi tulemiseen. Itselläni korkea verenpaine, samoin myös hemoglobiini, myös ennen säännölliset kuukautiset olivat vuoden ajan tulleet ja menneet miten sattuu (jääneet välistä, kierto lyhentynyt ym.) Luin netistä kaiken mahdollisen, pidin huolen monipuolisesta ravinnosta vitamiineineen ja tikutin aina oviksia. Iltaisin nostin jalat seinälle 90 asteen kulmaan jotta verenkierto lantion alueella lisääntyisi ja samoin hormonijoogasin lähes joka ilta. 8 kk meni ja raskauduin luomusti ja nyt olen 43-vuotias ikionnellinen äiti jonka 7 kuukauden ikäinen täydellinen tyttönen tuhisee kehdossa. Jos sinut ultrattiin ja sanottiin tuo puoli vuotta niin itse odottelisin, tikuttelisin ja yrittäisin olla stressaamatta :) Ikä ei ole este, hidaste pikemminkin. Älä lannistu muiden mahdollisista sanomisista vaan usko omaan asiaasi. Ihmeitä on myös maailma pullollaan, sen sain itse huomata, samoin kun sen että jossain korkeemman kädessä on nämäkin asiat! Hedelmällistä jatkoa.
- Vauhtia nyt!
Ikävä kyllä ihmeitä tapahtuu harvoin. Gynekologi ei näe ultrasta suoraan, mikä on raskauden mahdollisuus, kuten omasta kokemuksesta tiedät. Aloittajalla on myös kuukautiskierrossa kai jotain häikkää eikä ovulaatiotesti näytä aina plussaa. Suosittelisin ihmeen odottamisen sijasta tosiaankin pikimmin lähtemään lapsettomuusklinikalle. Näissä asioissa puoli vuotta voi olla jo pitkä aika nelikymppiselle. :( Yrittämistä voi jatkaa kyllä samalla kun järjestellään hoitoja, siinä voi mennä jo muutama kuukausi.
- kiinnikkeitä
Vauhtia nyt! kirjoitti:
Ikävä kyllä ihmeitä tapahtuu harvoin. Gynekologi ei näe ultrasta suoraan, mikä on raskauden mahdollisuus, kuten omasta kokemuksesta tiedät. Aloittajalla on myös kuukautiskierrossa kai jotain häikkää eikä ovulaatiotesti näytä aina plussaa. Suosittelisin ihmeen odottamisen sijasta tosiaankin pikimmin lähtemään lapsettomuusklinikalle. Näissä asioissa puoli vuotta voi olla jo pitkä aika nelikymppiselle. :( Yrittämistä voi jatkaa kyllä samalla kun järjestellään hoitoja, siinä voi mennä jo muutama kuukausi.
Mina hoidettiin aikoinaan lapsettomuuden takia, mittailin aamulämpöä, söin Glomifenia. Mitään ei tapahtunut. Sitten alkoi alavatsakivut, tähystettiin, epäiltiin endometrioosia, mutta mulla olikin kiinnikkeitä, jotka poistettiin leikkauksessa. Kahden kuukauden selibaatin jälkeen leikkauksesta. Pam. Olin raskaana, nyt terve tyttö.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha1381530- 1481081
Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät69936Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi276776- 68733
PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.56723- 37619
Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"
Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi7581- 60567
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et33561