Autokuorma uuden näköisiä autoja hinausauton lavalla.

Kanto.

Varmaan talven ensimmäiset pienet pakkaset ovat tehneet tepposet länsikulkimille. Ei niitä muuten kuorma-autolla vietäs kaupunkia kohti. Ei pienet maaseudun korjaamot voi niitä korjata, kun ne ovat monimutkaisia ronkeleita kulkimia. Olen minä monta kertaa ajatellu miksi autoista on tehty sellaisia ettei niiden päälle ymmärrä pienemmät alankorjaamot mitään. Eihän Suomessa "pariiseja" joka paikassa ole. Niihin voi olla pitkätkin matkat, ja tämähän hankaloittaa länsikulkimien korjauksia. Ei muuta kuin soitto hinurille joka vennää sen sitten kauas pois jonnekkin korjaamolle. Lada näyttää tässäkin parhaat puolensa , sen on helppo korjata jos siinä sattuisi vika tulemaan. Yleensä Ladoissa ei ole ongelmia laisinkaan. "Tarina kertoo, että alkuperäinen Lada kestää neutronipommin" "Lujaa laatua Lada" siinä on kaksi lausetta joita voi länsikulkimen omistaja toistella joutessaan kun odottelee oman aut... eikun kulkimen korjausta.

5

179

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lörssen

      Niin totta taas. Länsipoloisten kanssa räplätessä pitää bussikortti olla aina takataskussa kun laatu on niin kuraa nykyään. Tuttu näky Suomen teillä on kun länsikoslakuskit ovat häpeissään moottorteiden rampilla odottamassa hinausta Kuusakoskelle lopulliseen paalaukseen jo noin parin vuoden ikäisinä.

    • Auton kuski

      Minä vein autoja autoliikkeille. Ei niitä satamasta asiakkaille myydä, vaan ne kuljetetaan ympäri maata minun autollani.

      Ladoja ei ole tarvinnut moneen vuoteen kuljetella. Niitä varten on hinausautot.

      • Runko.

        Olen myös autoton kuski. Kuljetan Helkama ( takaveto ) nimistä kaksipyöräistä kesät talvet mukanani. Kuskiksi en tohdi ryhtyä ( kumit puhki, satula päin persettä ja ketjuissa lukemattomia reikiä ). Unelmoin Ladasta mutta Helkama ( takaveto ) taitaa olla kuitenkin se mun juttu.


      • Eurovolga
        Runko. kirjoitti:

        Olen myös autoton kuski. Kuljetan Helkama ( takaveto ) nimistä kaksipyöräistä kesät talvet mukanani. Kuskiksi en tohdi ryhtyä ( kumit puhki, satula päin persettä ja ketjuissa lukemattomia reikiä ). Unelmoin Ladasta mutta Helkama ( takaveto ) taitaa olla kuitenkin se mun juttu.

        Myös minulla länsiräppänä maatuu käsiin. Aanna Runko. sinun Helkamasi ( takaveto ) minulle. Kyllästyttää jo mennä sossuun ja alkoon peukalokyydillä ja pummilla. Rahaa minulla ei ole mutta eihän herra paratkoon Helkamasta ( takaveto ) mitään tarvise maksaa ... eihän !!!


      • Kanto.

        Autokuski miksi sinä niitä yksitellen viet, ja komean värisellä autolla kaken lisäksi. Punasta ja keltasta ja vielä vilkkuu valot joka kulmassa kuorma-autoa. Onhan se joku lohtu länsikulkimen omistajalle sekin kun heidän autonsa viijään oikein hätävalot vilkuen kuin ambulanssissa korjaamoa kohti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      152
      909
    2. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      48
      662
    3. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      70
      639
    4. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      81
      571
    5. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      539
    6. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      46
      520
    7. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      37
      503
    8. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      106
      500
    9. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      64
      499
    10. Odotan tosi paljon et nähdään uudelleen

      Sinussa on piirteitä, jotka sai kiinnostumaan.
      Ikävä
      21
      478
    11. Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa

      Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja
      Maailman menoa
      270
      473
    12. Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?

      En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U
      Ikävä
      37
      433
    13. Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös

      Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko
      Suomussalmi
      37
      421
    14. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      91
      418
    15. 21
      412
    16. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      26
      410
    17. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      33
      408
    18. Sofia ja Jeffrey yhdessä

      Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      405
    19. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      24
      396
    20. Mikä on ollut ihanin

      Kohtaaminen kaivattusi kanssa? Mistä haaveilet hänen kanssaan?
      Ikävä
      13
      385
    Aihe