Pitää avautua ulkokissan kohtalosta, kyllä niin etoo joidenkin välinpitämättömyys. Naapurin pihapiiriin ilmestyi sokea kissa, vanha ja laiha. Yritin sitä häätää pihastani, koska meillä on metsästyskoiria. Pian ilmeni, että koirat jättivät raukan rauhaan. Se oli ulkona nuollut koirien kuppien pohjia jotain ruokaa saadakseen.
Kun silitin sitä, tunne oli karmea: nahan alla oli pelkkä luuranko. Pakkohan mun oli sille raukalle ruokaa ja juomista antaa. En nyt vaan kestä ajatusta että joku eläin kuolee nälkään minun kuistilleni.
Tivasin naapurin mummolta tietoa kissasta. Sen oli kuulemma joku tuttu siihen tuonut, kun ei enää ole sisäsiisti, ei voi sisällä pitää. Että silleen! Kyseisille mummoille ei tullut mieleen, että umpisokea ei pysty hiirestämään, eikä nuorten kissojen kanssa ruokakupista kilpailemaan. Vanha kissaparka oli ihan nälkäkuoleman partaalla.
Ei siis ole mummoilla rahaa eläinlääkäriin, joka tekisi mirriraukalle viimeisen palveluksen. Sensijaan kiduttavat sen kuoliaaksi nälkään ja kylmään. Varsinaista eläinrakkautta. Pihassa vilistää jo uusia kissoja.
Aion kustantaa sen viimeisen matkan, kunhan ensin vähän ruokin ja hoivaan.
Hylätty kissavanhus
2
84
Vastaukset
- Paheksun minäkin
Maalla on monesti juuri tuollaista. Kissoja tulee ja menee, niitä jää autojen alle tai muuten vaan katoavat. Ei omistajat oikein piittaa, kun niitä kissojahan saa aina uusia.
Kerran kauhistelin maalla kyläpaikassa, kun heidän kissa ontui pahasti. Kysyin mikä on käynyt? Talonväki vaan meinasi, että tuollainen se oli ollut jo pari viikkoa... Ei ollut kai tullut mieleenkään viedä eläinlääkärille tutkittavaksi. - heitteillä
Tuttavani kertoili taannoin, että näki kun maalla joutui kissa auton tönäisemäksi. Hän näki kissan raahaavan peräpäätään ja katoavan latoon. Otti yhteyttä maatalon väkeen, jotka tuumivat, että luonto korjaa kyllä omansa. Työvoimaksi hiirijahtiin navettaan kissat kyllä kelpaavat, mutta vastapalvelukseksi saavat kylmää kyytiä. Eivät tuollaiset kissat ole lemmikin asemassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017423
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?794964- 794839
- 1324248
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan93028- 522669
- 402561
- 482219
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102201Suudeltiin unessa viime yönä
Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit211830