Kelan virallinen palsta josta saatte vastauksenne moniin kysymyksiin.
kysy kelasta
7
111
Vastaukset
- Bellapeppi
Katsotaanko äidin avopuoliso,siis eivät ole naimisissa.viralliseksi vanhemmaksi,katsotaanko hänen tulot,vaan vain äidin tulot?
- jui8
"Jos olet alle 18-vuotias ja asut toisen vanhempasi ja tämän uuden aviopuolison luona, myös vanhempasi uuden aviopuolison tulot otetaan huomioon."
Siinä on hyvin merkitsevä i-kirjain.
- tinkah
Jos toinen osapuoli saa työmarkkina/asumistukea ja toinen opiskelee ja saa asumistukea niin saako sillon opintotuen lisäksin asumislisää vai miten se menee?
- 6845
Yhtäaikaa ei voi saada asumistukea ja asumislisää. Opiskelija saa pääsääntöisesti asumislisää, poikkeuksena esim. omistusasunnossa asuminen, lasten kanssa asuminen jne.
- tinkah
Eli siis minulta häviis asumistuki pois ja miehen asumislisä tulis vaan?
- 563
tinkah kirjoitti:
Eli siis minulta häviis asumistuki pois ja miehen asumislisä tulis vaan?
Ei, vaan mies saa asumislisää ja sinä asumistukea omaan puolikkaaseen vuokraan. Mies lakkaa saamasta asumistukea, jos on sitä nyt saanut, ja siirtyy asumislisän piiriin.
- twainffs
Tarkoitin että googleta kysy kelasta niin pääset Kelan viralliselle keskustelupalstalle...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827076Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267043Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605163Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274575Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163447Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003370