Eli lapsi on sijoitettu juuri sijais perheeseen ja sosiaalitoimistosta sanottiin ettei heillä ole mitään rajoitteita lapsen tapaamiselle, sen kun soittaa sijais perheelle ja sopii näkemiset, mutta sijaisperhe väittää nytten etteivät he voi päästää katsomaan eivätkä he päätä tapaamisista, joten pitääkö nyt odottaa viikonlopun, että saa sosiaali virkailijan kiinni vai onko jotakin muita keinoja?
Sijaisperhe ja lapsen tapaaminen?
4
291
Vastaukset
- Huolia
Toimi pian!! Ei se maanantaihin asti odottaminen liikaa ole, mutta silloin on toimittava. Itselläni kävi juuri niin että sijaisperhe vei aluksi ja sanoi että lapsen on totuttava sijaisperheeseen, vieraannutti minut lapsesta ja nyt lapsi ei halua olla missään tekemisissä kanssani. Eli toimintatapa...maanantaina soitat sossuun ja sanot että ilmoittaa sijaisperheelle että sinä ja sijaisperhe sovitte tapaamiset. Jos tilanne käy vaikeaksi eikä sossu saa sijaisperheeseen otetta, niin vaadi sijaisperheen vaihtoa, jos siihen ei suostuta niin hae ratkaisu käräjiltä. Itsellä on nyt "vähän" myöhäistä, ainut toivo on että lapseni tulee järkiinsä aikuisena.
PS. Pidä huolta että olet tapaamisilla lapsellesi biologinen äiti, etkä mikään "täti", jos sijaisperhe suhtautuu sinuun nuivasti ja käyttäytyy epäasiallisesti, ota sanelukone taskuun. - 20v.sijari
Siis,hei ja haloo.Sijaisperhe ei päätä tapaamisista,vaan ne päätetään yhdessä biovanhemmat,sijarit ja sossut yhdessä. Käytäntö on kerran kuussa viikonloppu tai kuten meillä joka toinen viikonloppu ja koulujen lomilla pitempiä aikoja.edellyttäen että kaikki sujuu hyvin.Me aloitettiin kerran kuussa,sitten kolmen viikon välein ja nyt tosiaan joka toinen viikonloppu. Taistele ja tosiaan vaihdata sijariperhe jos ei muu auta.
- valvira tutkii
juu sujaisperheen vaihto välittömästi, tuollainen perhe ei ole kelvollinen sijaisperheksi koska estää kaiken lapsen bioperheeltä.
valita siitä sossunjohtajalle ja jos et saa mitään kantaa häneltä niin sitten aluehallintoviranomaisille oikeuskanslerille ja muille viranomaisille kyllä sitten alkaa tapahtumaan ja s-lasu ja sijaisperhe kuriin. on aivan todella kurjaa kun sijaisperheet suomessa ovat niin ylimielisiä ja omistamishaluisia mukamas rakastavat ja rakastuvat heti ensi tapaamisillaan vieraisiin lapsiin, mutta auta armias kun lapsi tekee jotain mistä sijaisperhe ei pidä niin ollaan siirtämässä vastuu bioperheelle ,
sijaisperheet suomessa ovat liian lepsuin perustein valittuja ei tarvitse mitään kuin kirje kurssi ja sitten menoks mukamas antamassa turvallisen kasvatuksen vieraille sikjoitus lapsille.
itse olen seurannut tuttavaperheen asioita ja materiaalia olisi isoon romaaniin , jossa sijaisperhe mollaa perheitä . viralliset lausunnot lastensuojelusta on kyllä karua kieltä miten lapset kärsii eräässäkin perheessä. julkaisen ne vielä jossain netissä . tuskinpa niistä mitään sanktioita saan kun kerran tänään on kuopion sossu johtaja arja kekoniki julkaissut asiakkuus perheiden tietoja mediassa. asiakkuus on salainen ja sitähän ei saa levitellä millekkään medialle - justiinsa juu
valvira tutkii kirjoitti:
juu sujaisperheen vaihto välittömästi, tuollainen perhe ei ole kelvollinen sijaisperheksi koska estää kaiken lapsen bioperheeltä.
valita siitä sossunjohtajalle ja jos et saa mitään kantaa häneltä niin sitten aluehallintoviranomaisille oikeuskanslerille ja muille viranomaisille kyllä sitten alkaa tapahtumaan ja s-lasu ja sijaisperhe kuriin. on aivan todella kurjaa kun sijaisperheet suomessa ovat niin ylimielisiä ja omistamishaluisia mukamas rakastavat ja rakastuvat heti ensi tapaamisillaan vieraisiin lapsiin, mutta auta armias kun lapsi tekee jotain mistä sijaisperhe ei pidä niin ollaan siirtämässä vastuu bioperheelle ,
sijaisperheet suomessa ovat liian lepsuin perustein valittuja ei tarvitse mitään kuin kirje kurssi ja sitten menoks mukamas antamassa turvallisen kasvatuksen vieraille sikjoitus lapsille.
itse olen seurannut tuttavaperheen asioita ja materiaalia olisi isoon romaaniin , jossa sijaisperhe mollaa perheitä . viralliset lausunnot lastensuojelusta on kyllä karua kieltä miten lapset kärsii eräässäkin perheessä. julkaisen ne vielä jossain netissä . tuskinpa niistä mitään sanktioita saan kun kerran tänään on kuopion sossu johtaja arja kekoniki julkaissut asiakkuus perheiden tietoja mediassa. asiakkuus on salainen ja sitähän ei saa levitellä millekkään medialleTaidat olla katkera.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523426Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512422- 1161220
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu131203Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101094Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per49948- 46894
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019880- 39777
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt198705