kone hidastuu

kartsa

Koneeni toiminta (win98) alkaa hidastua parin-kolmen tunnin käytön jälkeen niin että hiiren liikekin tökkii. Olen skannannut Norton AV:lla kaikki tiedostot samoin vakoiluohjelmien torjuntaohjelmat ovat käytössä. Latasin jopa Uuden F-securen demon jolla tarkistin tiedostot ja kansiot. C-asemalla on tilaa 600 M kaiken aikaa. Koneeseen tulee eloa vasta uudelleen käunnistyksen jälkeen. Mikä vikana????

8

968

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Luulisin

      Kiintolevysi liian täynnä poista liikoja tietoja pitäis auttaa.Tai hommaa isompi kiintolevy

    • kartsa

      Kyllä 650 megaa vapaata C:llä pitää riittää. On riittänyt aiemminkin. Lisäksi on toinen 40 giganen levy. Palomuuri blokkaa noin 5 sekunnin välein. Voisikohan hidastuminen liittyä tähän?

      • i-o


      • i-o
        Rakentelija kirjoitti:

        "650Mt vapaata tilaa on vähän. "

        Eikä ole, olen asentanut W98SE:n koneeseen jossa kovalevyn koko 450 Mt!!! ja hyvin toimii.

        Käytännöllisessä käytännössä se on kuitenkin vähän, vaikka tunkisit levykkeelle windoussisi...


    • kartsa

      Onhan se tietysti vähän jos esim avaa photarin ja muutaman ison psd:n sekä pari kolme muuta softaa päälle, mutta kun kone alkaa hidastella parin tunnin päästä vaikka sinä ei olisi kuin ie auki ja vaikkei sillä olisi tehty mitään. Epäilen sen liityvän tuohon ZA palomuuriin jonka lokiin putoilee rivejä noin 5 sekunnin välein. Siinä näkyy 40 viimeistä riviä, mutta kasaakohan se sitä vanhempaa matskua jonnekin levylle?

    • kartsa

      Otin koneesta verkkopiuhan irti joten ei tullut palomuuriin kolkutuksia. Silti hidastuminen alkoi näkyä noin kolmen tunnin kuluttua käynnistämisestä. Kovalevyllä tilaa mutta voisikohan jokin tukkia käyttömuisti?

    • kartsa

      Syylliseksi paljastui Norton av 5.0. Kun sen kytki pois kone ponkaisi kuin anttila vuoteestaan. Vielä pitää ratkaista antivirusohjelman ongelma kun sitä ilman ei voi verkossa olla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7433
    2. 80
      5018
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4849
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4258
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      10
      3048
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2679
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2576
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      48
      2229
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2211
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1840
    Aihe