Onko kellään kokemuksia Savonlinnan opettajakoulusta?Millanen koulun henki ym...Kertokaa ihan mitä vaan!
Opettajakoulusta..
4
549
Vastaukset
- Jane
Kai täällä viihtyy. Kaupunki ympärillä on kiva.
Koulussa pärjää, jos ei ole kiire minnekään ja haluaakin tehdä sitä mukaa opintoja kuin niitä ihmisille tarjotaan. Nopeutus on aika vaikeeta. Ja sivuaineiden määrä on rajallinen (aineenopettajan pätevyyttä on vaikea lukea useassakin aineessa).
Laitoksella toimivista yksiköistä luokanopettajia tunnutaan suosivan (itse en ole niinkään varma että näin on). Naapurirakennuksessa toimii Kansainvälisen viestinnän laitos, jossa on kampuksen toinen ravintola (KVL:n ruoka on yleensä parempaa).
Porukka on mukavaa ja äkkiä oppii tuntemaan kun ei ole mahdottoman iso laitos. Opiskelijapippaloita järjestetään jonkin verran ja niissä viimestään tutustuu väkeen.
Perkeleellinen mäki on joka aamu kiivettävä yo:lle. Hmm... mitähän vielä.. Kysy lisää, mie kerron :)- ...
Ihan sivuhuomiona sellaista, että eikös niitä sivuaineita kuitenkin voi lueskella halutessaan Joensuussa?
- Jane
... kirjoitti:
Ihan sivuhuomiona sellaista, että eikös niitä sivuaineita kuitenkin voi lueskella halutessaan Joensuussa?
Ilmeisesti voi, mutta lähinnä tarkoitin että omalla laitoksella vaihtoehdot on aika rajatut. Ja vähän ongelmalliseksi käy jos et pystykään sivuaineita suorittamaan etänä Joensuuhun. Matkaaminen kahden kaupungin välillä opiskelemassa ei nimittäin ole helppoa. Ellei sitten onnistu luovimaan asioita niin, että ei ole mitään muita opintoja kuin niitä sivuaineita.
- Eeyore
Jane kirjoitti:
Ilmeisesti voi, mutta lähinnä tarkoitin että omalla laitoksella vaihtoehdot on aika rajatut. Ja vähän ongelmalliseksi käy jos et pystykään sivuaineita suorittamaan etänä Joensuuhun. Matkaaminen kahden kaupungin välillä opiskelemassa ei nimittäin ole helppoa. Ellei sitten onnistu luovimaan asioita niin, että ei ole mitään muita opintoja kuin niitä sivuaineita.
..tai ottamaan Joensuusta jonkun sellasen opintokokonaisuuden, jonka vois suorittaa tenttien (esim. historian opinnoista kuulin jokin aika sitten, mut en tarkemmin tiedä).
Ite voisin omana näkemyksenäni sanoa, että SOKL on hyvä vaihtoehto, jos on valmis sopeutumaan ja tinkimään sekä sivuaineista että opintoaikataulusta..eli just niin kuin Jane totesikin. Kyllä täältä opeks valmistuu siinä missä muualtakin, vaikka opetus joskus tuntuukin vähän luokattomalta ja välillä koko paikka ärsyttää. Mut toisaalta, määrärahaongelmien kanssa taistelee varmaan kaikki Suomen OKL:t tällä hetkellä, ja lopuks oma asenne on kuitenkin tärkeämpi kuin paikkakunta; pitäähän kaikista paikoista periaatteessa tulla yhtä "päteviä" opettajia. ´Mieti kuitenkin myös sitä, että SLN on aika syrjässä ja täältä on _huonot_ kulkuyhteydet melkein joka suuntaan, vain kaks junaa lähtee päivittäin pois ym. Melkoinen saarivaltio siis! Mut joo, älä mun sekalaisista ajatuksista välitä, vaan puntaroi asiaa mielummin monelta kantilta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!6111605Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla968801Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa
Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.104373Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon
Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka213934Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen
Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti53851Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta
Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j73626- 893580
Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle133419Perussuomalaisiin minä luotan
Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.343212Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.452385