Onko kellään kokemuksia Savonlinnan opettajakoulusta?Millanen koulun henki ym...Kertokaa ihan mitä vaan!
Opettajakoulusta..
4
559
Vastaukset
- Jane
Kai täällä viihtyy. Kaupunki ympärillä on kiva.
Koulussa pärjää, jos ei ole kiire minnekään ja haluaakin tehdä sitä mukaa opintoja kuin niitä ihmisille tarjotaan. Nopeutus on aika vaikeeta. Ja sivuaineiden määrä on rajallinen (aineenopettajan pätevyyttä on vaikea lukea useassakin aineessa).
Laitoksella toimivista yksiköistä luokanopettajia tunnutaan suosivan (itse en ole niinkään varma että näin on). Naapurirakennuksessa toimii Kansainvälisen viestinnän laitos, jossa on kampuksen toinen ravintola (KVL:n ruoka on yleensä parempaa).
Porukka on mukavaa ja äkkiä oppii tuntemaan kun ei ole mahdottoman iso laitos. Opiskelijapippaloita järjestetään jonkin verran ja niissä viimestään tutustuu väkeen.
Perkeleellinen mäki on joka aamu kiivettävä yo:lle. Hmm... mitähän vielä.. Kysy lisää, mie kerron :)- ...
Ihan sivuhuomiona sellaista, että eikös niitä sivuaineita kuitenkin voi lueskella halutessaan Joensuussa?
- Jane
... kirjoitti:
Ihan sivuhuomiona sellaista, että eikös niitä sivuaineita kuitenkin voi lueskella halutessaan Joensuussa?
Ilmeisesti voi, mutta lähinnä tarkoitin että omalla laitoksella vaihtoehdot on aika rajatut. Ja vähän ongelmalliseksi käy jos et pystykään sivuaineita suorittamaan etänä Joensuuhun. Matkaaminen kahden kaupungin välillä opiskelemassa ei nimittäin ole helppoa. Ellei sitten onnistu luovimaan asioita niin, että ei ole mitään muita opintoja kuin niitä sivuaineita.
- Eeyore
Jane kirjoitti:
Ilmeisesti voi, mutta lähinnä tarkoitin että omalla laitoksella vaihtoehdot on aika rajatut. Ja vähän ongelmalliseksi käy jos et pystykään sivuaineita suorittamaan etänä Joensuuhun. Matkaaminen kahden kaupungin välillä opiskelemassa ei nimittäin ole helppoa. Ellei sitten onnistu luovimaan asioita niin, että ei ole mitään muita opintoja kuin niitä sivuaineita.
..tai ottamaan Joensuusta jonkun sellasen opintokokonaisuuden, jonka vois suorittaa tenttien (esim. historian opinnoista kuulin jokin aika sitten, mut en tarkemmin tiedä).
Ite voisin omana näkemyksenäni sanoa, että SOKL on hyvä vaihtoehto, jos on valmis sopeutumaan ja tinkimään sekä sivuaineista että opintoaikataulusta..eli just niin kuin Jane totesikin. Kyllä täältä opeks valmistuu siinä missä muualtakin, vaikka opetus joskus tuntuukin vähän luokattomalta ja välillä koko paikka ärsyttää. Mut toisaalta, määrärahaongelmien kanssa taistelee varmaan kaikki Suomen OKL:t tällä hetkellä, ja lopuks oma asenne on kuitenkin tärkeämpi kuin paikkakunta; pitäähän kaikista paikoista periaatteessa tulla yhtä "päteviä" opettajia. ´Mieti kuitenkin myös sitä, että SLN on aika syrjässä ja täältä on _huonot_ kulkuyhteydet melkein joka suuntaan, vain kaks junaa lähtee päivittäin pois ym. Melkoinen saarivaltio siis! Mut joo, älä mun sekalaisista ajatuksista välitä, vaan puntaroi asiaa mielummin monelta kantilta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874138Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella283067No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452330- 351338
- 10919
- 133901
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124776- 11760