vaihtoehtosi? joko tiedät missä mennään?
joko narsisti nainen
ymmärrät
35253
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Kerro meille mikä saa sinut nimittelemään häntä narsistiksi?
Narsisti ja psykopaatti ovat luomakunnan kamalimpiin kuuluvia persoonallisuushäiriöitä. Niitä ei onneksi ole prosentuaalisesti väestöstä paljon.
en tiedä eikä kiinnosta, ai tämä oli naiselle.
Ootko sä
a) kade
b) itse narsku
c) mustis
d) vai oletko suunnattoman utelias tietämään onko hän narsku vai ei
kun häntä narsistiksi nimittelet?
Narsistit usein nimittelevät muita narsisteiksi.
Ei se niinkään mene. Suutuspäissään olevat ihmiset niin tekevvät. Minäkin olen sortunut siihen, koska henkilön toimintatavat olivat tosiaan sen sorttisia. Mutta nyt järkevämpänä en enää niin tekisi....
Tuliko kakki vaippaan ja epämiellyttävä olo tarvii purkaa sitten näin? Voi että :/
Olen voinut käyttäytyä kuin narsisti. En kuitenkaan koe olevani sellainen. Vai onko se narsismin piirre.
En ole narsisti, omaan toki narsistisia piirteitä, ihan kuten jokainen meistä. Joskus ne ovat vallalla, toisinaan taas altruistiset piirteet.
Vastauksena, en oikein ymmärrä vieläkään. Haluaisin toki ymmärtää ja tietää.
http://hiljaistapohdintaa.blogspot.fi/2013/03/narsistit-narsismi-ja-narsistinen.html
Paras keino tunnistaa narsisti on tarkkailla osaako hän vitsailla ja kritisoida itseäänkin vai kohdistuuko ivalliset vitsit ja kritiikki aina muihin!
Narsistinen ihminen on myös hyvin julkisuus hakuinen, ulkonäkökeskeinen ja kateellinen. Narsistiset luonteet haluaa julkisuuden valokeilaan tai haluaa tuntea kuuluisuuksia ja kaveerata niiden kanssa vain koska ne on kuuluisuuksia. Narsistinen ihminen nauttii huomiosta mutta on kateellinen muille. Narsistinen ihminen yrittää mustamaalata muita jotta itse loistaisi suosiossa ja ainoana siellä suosion huipulla.
Ajattelitko nöyristelemällä,
et aidon nöyryyden kautta hakeutua
jonkun suosioon. (Minä en sellaiseen
VALHEELLISEEN PELIIN RYHDY.)
Täysin lapsettomana, ja pian leskeksi
jäävänä katson oikeudeksi ylläpitää
ASIALLISIA, SOSIAALISIA kontakteja,
kenen kanssa haluan.
Onks tää taas se T-S-M kolmiodraama. Nussikaa kimpas muutaman kerran!
ja aika näin moni vastasi eli jotain perää aloituksessa on oltava. onkohan se kuitenkaan yhtään yllättävää että narsismia ilmenee tarkoituksenmukaisessa anonyymissa kommunikoinnissa? ja onpa täällä silloin tällöin myöntänytkin joku narsisminsa niinkuin myös viestejä verenimijä vampyyreistä silloin tällöin ilmenee. siirryn hieman taemmas tarkastelemaan tilanteen kehittymistä sillä en tahdo tietää kuinka paha ihminen voi olla. vaikka uskon hyvään niin hyvä ei kuitenkaan koskaan pysty olemaan niin hyvä mitä paha voi olla paha. ainoa keino siis on välttää tuo taistelu. minulla ei ole tarvetta nöyryyttää ketään ja kenties siinä onkin ero normaalin ja narsistin välillä?? jään seuraamaan tilannetta.
Ei en ole narsisti, vaikka Tuula niin korvaasi kuiskisikin.
Minut on testattu ja masennuksen taustalta ei löytynyt NARSISMIA, vaan suunnatonta epävarmuutta.
OLEN 100% lapseton, ja pian leskeksi jäävä nainen,
jolla on oikeus etsiä ASIALLISIA, SOSIAALISIA kontakteja.
keksii helposti hyviä tekosyitä teoillensa kuten sosiaalisten kontaktien etsimistä verkosta. todellisuudessa mikään ei kuitenkaan voisi olla epäsosiaalisempaa vaan taustalla onkin henkilön pakkomielteinen tilanteiden hallitseminen jopa narsismi. epävarmuus ei ole syy palstailuun sillä se ei millään tavoin edistä henkilön paranemista ongelmastaan. epävarmat ihmiset voivat olla juuri niitä jotka käärmeen lailla kuiskivat perättömyyksiä toisten korviin saaden valtaa heissä joka on kyllä sitä narsismia. epävarmuus ei ole kivaa kun pystyy olemaan itselleen rehellinen ja se mikä ei ole kivaa tai hyvää niin siitä täytyisi kaikin tavoin pyrkiä pois joten palstat ovat väärä paikka silloin.
Ok eli ikävä palstalla olo on siis narsitisen persoonallisuushäiriön diagnostinen kriteeri! Täytyypä soittaa psykiatrille ja pyytää niitä lisäämään F60.8 diagnoosin diagnostisiin kriteereihin SUOMI24/IKÄVÄ PALSTALLA OLO!
mutta tässä nyt kuitenkin ne oikeat "oireet" diagnoosin taustalla.
https://www.mielenterveystalo.fi/aikuiset/Tietopankki/Diagnoosi-tietohaku/F60-69/F60/Pages/F608.aspx
"vaan taustalla onkin henkilön pakkomielteinen tilanteiden hallitseminen jopa narsismi."
Niin, minut on testattu EIKÄ narsistista persoonallisuushäiriötä ole koskaan löytynyt, mutta sinä tietysti voit TEHDÄ DIAGNOOSIN AMMATTI-IHMISTÄ PAREMMIN, minua edes tapaamatta.
Oletkos sinä se NAINEN, joka pursui täällä verkossa AGGRESSIIVISTA OMISTUSHALUA, ja hakkui MIEHENSÄ "jälkikasvunsa unohtavaksi sontalajäksi, joka ajelehtii kuin ajopuu Itämeressä."??? Sinäkö täällä muita ihmisiä diagnostisoit?
Millälailla mies, joka ei edes asu kanssasi on sinun, niin ettei hän voi edes jutella muiden naisten kanssa?
vain oman minuuden tiedostaminen oman narsistipiirteen havannoimisessa.
Sulla on vain tarve yrittää kaikin tavoin pönkittää oman itsesi minuutta, hakea keinolla millä hyvänsä hyväksyntää, keinoja kaihtamatta.
Ei ole mitään "T-S-M" kolmiodraamaa.
Sillä Tikkakosken naisen tavoin
en ole ollut tämän miehen kanssa
IKINÄ FYYSISESSÄ SUHTEESSA,
kaikki on ollut platonista.
Silti ihmettelen, mikä T:n ja S:n suhteessa mättää,
kun S on niin mustasukkainen PELKÄSTÄ KESKUSTELUSTA? Mies kait asuu äitinsä kanssa(?)
vastaanottavainen ottaessaan huomioon tuonkin seikan. ja vaikka se pitäisikin paikkansa niin minähän sen asian kerron siksi koska tahtoisin parantua siitä. kerron sen millaista tämä on täällä sillä tahdon laittaa pisteen tälle. aina pitäisi ajatella vähän sitä millaisen maailman olemme seuraaville sukupolville jättämässä. se mitä olen nähnyt ja kokenut täällä palstalla on jotain mistä en tahdo enempää tietää niinkuin jo sanoin aiemmin. en tahdo tietää sitä kuinka häikäilemättömiä ihmisiä voi olla. uskon mielummin hyvään. se että ihmisiä oikeati kuolee tämän pelin takia itsemurhiin on jotain mitä en tahdo jälkipolvien kokevan. pidettäköön minua kuinka nössönä tahansa tai mitattakoon minua millä mittarilla tahansa niin tiedostakaa tekin samalla myös se kuinka mitataan myös teidän moraalittomuuttanne. jatkamalla te tulette tietämään ja kokemaan sen kuinka hetki hetkeltä vajoatte syvemmälle kuiluunne.
Anteeksi. En halunnut loukata. Halusin kaikille hyvää, mutta en osannut toimia oikein.
Tutkimuksella on osoitettu että narsismin voi testata yksinkertaisesti kysymällä, minkä verran henkilö on omasta mielestään narsisti.
Yhden kysymyksen testi oli kilpailukykyinen muiden psykologisten narsismitestien kanssa. Narsisti ei nimittäin näe narsismiaan negatiivisena ominaisuutena.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Narsistinen_persoonallisuushäiriö
Häiriötasoinen narsisti on itsekeskeinen, huomionkipeä, kateellinen ja hyväksikäyttävä. Narsisti kokee uhkaa itseään kohtaan osaavampien seurassa.
Psykologian professori Liisa Keltikangas-Järvisen mukaan narsistinen häiriö ei ilmene älyllisinä tai suoritusongelmina eikä myöskään mielenterveysongelmina.
Se ilmenee sosiaalisessa käyttäytymisessä, ja kun ihmiseltä puuttuvat tietyt hillitsevät mekanismit, esimerkiksi syyllisyyden- ja häpeäntunteet,
mutta tuo on mielestäni hieman kulttuuri sidonnaisia nuo syyllisyyden ja häpeäntunteet. suomalaisessa kulttuurissakin käytännössä kaikki pyörii häpeän ja itsensänolaamisen pelon ympärillä. siihen ei vaadita suomessa paljon että nolaa itsensä kun silmiin katsominenkin voi olla jo virhe. myös yleinen puhuminen lämpimikseen on noloa ja outoa suomalaisista. tälläiseen ilmapiiriin jonkinlainen muutos on ihan tervetullutta. yhä sitä mieltä että psykologia on huuhaa tiede.
psykologia on huuhaatiede, mutta verenimijävampyyreistä sopii puhua.
vertauskuva joka on jopa melko yleinen täälläkin. kuinka sitten ne syyllisyyden ja häpeäntunteet toimivat toiseen suuntaan? sekö ei ole häpeällistä antaa toisen nolata itsensä johon jopa houkutellaan? joissain kulttuureissa joissa on oikeat käytöstavat ei tuollaista edes tapahdu. täällä härmässä kaikki on niin henkilökohtaista että toinen pyritään aina vain jotenkin voittamaan keinoja kaihtamatta. ryhmissä ei pystytä edes toimimaan ennenkuin yksi on nolattu. yleensä ihmiset vielä oikein nauttivat siitä ryöpytyksestä mitä joku saa kokea. niin hiuskarvan varassa itsetuntonne on.
Miten voit pitää psykologiaa huuhaana, mutta keittiöpsykologisoida senkin edestä ja olla mielestäsi kaikessa oikeassa?
Älä takerru narsistiin. Ota mieluummin nainen joka kykenee myötäelämään ja tuntemaan empatiaa sekä rakastamaan. Narsisti rakastaa vain itseään ja pyrkii kahlitsemaan.
hyvän vinkin annoit. Mutta kuka olis neuvomassa ettei menis tutustumista pidemmälle narsistin kanssa? kun alussa kaikki on niin täydellistä ja romahdus yhtä täydellinen. Mulle kävi niin, että läheiseni huomasivat mutta olivat hienotunteisia, eivätkä halunneet puuttua elämääni..eivätkä kertoneet mulle vaikka näkivät jo heti millaisesta ihmisestä kyse.
sitten minulle mistä löydän sellaisen naisen joka ei tee niin. joka pystyy olemaan avoin eikä tule palstoille. joka pystyy antamaan miehelle sen mahdollisuuden osoittaa mikä tämä on miehiään. en ole mielestäni koskaan toiminut narsistimaisesti sillä tyylillä että kelpaisin muka kelle tahansa enkä pystyisi hyväksymään sitä etten kelpaisi. olen vain pyytänyt sitä että saisin osoittaa sen itse luonnollisin keinoin eikä niin että minua analysoidaan kirjoitetun sanan perusteella. sekö on naisen mielestä narsismia jos mies yrittää pysyä miehenä ja toimia sen miehisen luonnon mukaisesti? vaikka tämä olisi koko ikänsä varautunut siihen että ei kelpaisikaan? pyrittekö itse vain muuttamaan sen miehen haluamanne kaltaiseksi verkon välityksellä? kohdallani se ei nyt taida toimia mutta sekö tekee narsistin?
Mieti sitä.
olis aivan ihanaa olla narsisti. ei tarvis piitata kenestäkään kunhan jättäs jälkeensä vain savuavia raunioita.
Ei narsistinaiset ole roikutettavina täällä..!