Selän väri oli melko vaalean ruskea (enimmäkseen 1-värinen, ei ainakaan selvästi eri ruskean tai muunkaan värin vivahteita).
Maha ja rinta hyvin vaalean ruskea (tai vaalean harmaa) (1-värinen), oli sen verran vaalea ja sen verran alkoi hämärtää ettei oikein erottanut kumpi.
Niskasta kaulaan kiersi 2-3 mm valkoinen kranssi. Silmän kohdalla oli iso valkoinen puolikaari (silmä suht'koht keskellä puolikaarta, ei reunoilla).Oli mun vajavaisella lintutietämyksellä isohkon tiaisen kokoinen ja näköinen.
Etsiskelemällä löysin päätä lukuunottamatta samantyylisen linnun (viitatiainen) mutta taasen toisessa kuvassa viitatiainen ei ollutkaan niin yksivärinen kuin tuo nähty lintu. Muistin tapauksen uudelleen vasta tänään kun löysin tämän foorumin eikä ainakaan tänään lintua ole ikkunan lähellä olevassa puskassa näkynyt.
joku tiainenko ?
2
149
Vastaukset 2
- pena 4900
Arvailuksihan se noilla tiedoilla menee. Missä päin Suomea? Olisiko pikkuvarpunen?
Ja jos havaitsit linnun vaikkapa ruusupuskassa tai lehtiaidassa niin sekin sopisi arvaukseeni. - pena 4900
Vielä tuosta pikkuvarpusesta. Se näyttää yleistyneen ja sitä näkee ruokintapaikalla esim. täällä Pohjois-Karjalassa aika mukavasti.
Varpunenhan on varsin yleinen taajamissa. Varpusesta pikkuvarpusen erottaa ainakin kahdesta selkeästä erosta: Pikkuvarpusen molemmat sukupuolet ovat samanvärisiä ja lajin tunnusmerkki on tuo ruskea päälaki sekä tuo valkoisella ympäröity tumma "poskilaikku" valkoisine "kaulanauhoineen."
Koiras varpusen päälaki on harmaa ja sillä ei ole tuota "poskilaikkua" eikä "kaulanauhaa". Ja varpusparvessahan on myös naaraita jotka ovat selvästi värittömämpiä ja niitä ei voi sekoittaa pikkuvarpuseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "3731707- 1141256
- 1331245
- 1521167
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh26981- 111862
- 59651
Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.172649Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i115559- 20543