Selän väri oli melko vaalean ruskea (enimmäkseen 1-värinen, ei ainakaan selvästi eri ruskean tai muunkaan värin vivahteita).
Maha ja rinta hyvin vaalean ruskea (tai vaalean harmaa) (1-värinen), oli sen verran vaalea ja sen verran alkoi hämärtää ettei oikein erottanut kumpi.
Niskasta kaulaan kiersi 2-3 mm valkoinen kranssi. Silmän kohdalla oli iso valkoinen puolikaari (silmä suht'koht keskellä puolikaarta, ei reunoilla).Oli mun vajavaisella lintutietämyksellä isohkon tiaisen kokoinen ja näköinen.
Etsiskelemällä löysin päätä lukuunottamatta samantyylisen linnun (viitatiainen) mutta taasen toisessa kuvassa viitatiainen ei ollutkaan niin yksivärinen kuin tuo nähty lintu. Muistin tapauksen uudelleen vasta tänään kun löysin tämän foorumin eikä ainakaan tänään lintua ole ikkunan lähellä olevassa puskassa näkynyt.
joku tiainenko ?
2
125
Vastaukset
- pena 4900
Arvailuksihan se noilla tiedoilla menee. Missä päin Suomea? Olisiko pikkuvarpunen?
Ja jos havaitsit linnun vaikkapa ruusupuskassa tai lehtiaidassa niin sekin sopisi arvaukseeni. - pena 4900
Vielä tuosta pikkuvarpusesta. Se näyttää yleistyneen ja sitä näkee ruokintapaikalla esim. täällä Pohjois-Karjalassa aika mukavasti.
Varpunenhan on varsin yleinen taajamissa. Varpusesta pikkuvarpusen erottaa ainakin kahdesta selkeästä erosta: Pikkuvarpusen molemmat sukupuolet ovat samanvärisiä ja lajin tunnusmerkki on tuo ruskea päälaki sekä tuo valkoisella ympäröity tumma "poskilaikku" valkoisine "kaulanauhoineen."
Koiras varpusen päälaki on harmaa ja sillä ei ole tuota "poskilaikkua" eikä "kaulanauhaa". Ja varpusparvessahan on myös naaraita jotka ovat selvästi värittömämpiä ja niitä ei voi sekoittaa pikkuvarpuseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,794343Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt222793Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu242708Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172469Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1122454Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1112214Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e1002173Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.6322026MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,141965Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka321836