Terveyskeskusten jonot

ihmettelijäkysyjää

Suomessa jonot perusterveydenhultoon ovat ennätyspitkät, lääkäriajat voivat venyä viikkojenkin päähän. Useassa muussa maassa käsittääkseni lääkäriajan saa käytännössä aina viimeistään seuraavalle päivälle. Syyksi sanotaan että lääkärit hakeutuvat mielummin erikoissairaanhoitoon tai työterveyteen töihin kuin terveyskeskukseen. Miksi on näin? Maksetaanko TK-työstä vähemmän? Vai ajattelevatko lääkärit vain typerästi, että on mediaseksikkäämpää tehdä sydänsiirtoja kuin hoitaa dementikkomummoja ? Ajattelevatko lääkärit että helpompaa duunia kun hoitaa vaan melko terveitä työssäkäyviä vs moniongelmaiset ikääntyneet?

2

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Päinvastoin tk:ssa maksetaan usein enemmän, kuin isoissa sairaaloissa. Erikoistumisaste taitaa huidella jossain 90% tienoilla. Suurinta osaa kiinnostaa siis erikoistua ja silloin hyvin usein se tk ei toimi työpaikkana.

      • Syhterö Tökerö

        Niin no. Taitavat nykyään terveyskeskuslääkäritkin olla valtaosin erikoistuvia / erikoistuneita. Ehkäpä sairaalatyö vaan on mielenkiintoisempaa ja paikkakunnat viihtyisämpiä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      107
      4662
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3433
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2390
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      49
      1514
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      36
      1423
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      38
      1236
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1142
    8. 159
      1036
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1028
    10. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      954
    Aihe