Varoitan kaikkia suomalaisia Turkkiin matkustavia erityisesti ruotsinkielisen äärioikeiston toiminnasta Turkissa. Heihin kuuluu myös niitä ruotsinkielisiä, joilla on suomennetut sukunimet.
Jos tulet vainotuksi, ota rohkeasti yhteyttä Turkin poliisiin. Itse olen ilmiantanut heitä Turkin viranomaisille muutamia kymmeniä.
Ääriryhmät ovat aina ääriryhmiä ja vaarallisia. Tämä ääriryhmä maksaa esim. kurdeille etnisesti suomalaisten matkailijoiden häiriköinnistä.
Jos tulet vainotuksi, ota rohkeasti yhteyttä Turkin poliisiin. Itse olen ilmiantanut heitä Turkin viranomaisille muutamia kymmeniä.
Ääriryhmät ovat aina ääriryhmiä ja vaarallisia. Tämä ääriryhmä maksaa esim. kurdeille etnisesti suomalaisten matkailijoiden häiriköinnistä.
Vastaukset 24
Vanhimmat
He ilmoittavat tämän palstan kautta ketä matkailijaa pitää seurata Turkissa.
Lyhyessä ajassa matkatoimistoissa ja lentoyhtiöissä töissä olevat aktivistit selvittävät koko oleskelusi paikat ja aikataulut Turkissa. Sitten paikalliset kätyrit ja ne, jotka kotimaassa Suomessa lyöttäytyvät seuraasi tai naapurustoosi kyttäämään, selvittävät nimitietoja, onko tuttuja Turkissa. Alanyassa nämä käärmeet lyöttäytyvät seuraan ja ottamaan ryhmäkuvia. Siten he saavat palkkaamilleen ihmisille tuoreen kuvan, jonka avulla olet sitten joko väkivallan tai ilkivallan kohde.
Olen seurannut yksityiskohtaisen tiedon leviämistä omasta matkastani turkkilaisten tuttavieni nimien kera tällä palstalla.
Ilmeisesti nämä aktivistit laskevat varman päälle, etteivät jäisi kiinni suoraan laittomasta tiedustelutoiminnasta ja aktivismista Suomessa tai Turkissa.
Todella varoitan, he ovat vaarallisia. Hakeuduin Alanyassa saksalaisten turistien seuraan kun huomasin nämä aktivistit. Loppumatka sujuikin siitä asti ongelmitta.
voi aina kuvitella, miten sairasta sakkia Turkkiinkin matkustaa, mutta tama lehmä vetää kyllä pohjat!
Ei paljon paranoija voi tuosta pahentua:)
Tää on kyllä mies, jolla on monta nikkiä. Ja totta, ei voi vainoharhaisuutta enää olla pahempaa lajia. Sääliksi käy! Tämä tuskin on Turkissa käynytkään.
ongelma on islamisaation, jota islamisti-Erdogan ajaa.
Kaikki tietävät miten islamisti-valtioille käy nykymaailmassa.
Kyllä vaan - aina Fenerbache, ei koskaan paska-Galatasaray.
Joo. Mene ensin edes kunnallisvaaliehdokkaana läpi Suomessa ja osallistu politiikkaan niille tarkoitetuilla foorumeilla, kiitos etukäteen.
Unohtui muuten sanoa, että montako teitä on, saatteko edes puoluetta kasaan? Siis Turkissa?
"Kyllä vaan - aina Fenerbache, ei koskaan *****-Galatasaray."
Mikä kulttuuri-identiteettisi on? Kielipoliittisesti haluat vaikuttaa suomen kielellä, olet ehkä kruunun aktivisti, asut Turkissa ja et ole sataprosenttisen varmasti missään politiikassa mukana, ehdokkaana tai luottamushenkilönä.
Hyvin pirstaleinen minä-kuva, siksi roikut varoittelemassa milloin lortoista ja milloin islamista tällä palstalla. Kurkista pääsi sisään ja opi uusia asioita itsestäsi, punnitse oma poliittinen kannatuksesi. Dadaa, siihen on paljon mahdollisuuksia.
Puskajussit ovat asia erikseen.
Upea on Turkin diktaattorin uusi palatsi, ei sille pärjää Kreml. ei valkoinen talo alkuunkaan.
Onhan Turkin rikkaalla kansala varaa diktaattorilleen taloja kustantaa.
Huoneita on sitten 1000...
http://www.bbc.com/news/world-europe-29912398
näköä ja kokoa kerrakseen. Kyllä Ceausescukin olisi kateellinen!
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2014111018825135_ul.shtml
Nyt jos koskaan kannattaa ilmoittaa asiaton viesti. 2 ekaa samalta luulotautiselta. Asdas ahkerana.
Milloin olet ahdasholevahitomppaalanyatarynnämuuniminen viimeksi ollut suhteessa vastakkaiseen tai saman sukupuolen ihmiseen?
Keksi jotain muuta ja hyväksy erilaisuus, et sinäkään ole täydellinen, vaikka siihen pyrit jopa kymmenin eri identiteetein. En siltikään usko, että olet merkittävä uhka kenellekään, itsestäsi en tiedä?
musliminaisen kanssa suhteeseen, kovin mustasukakisesti vartioivat nuo vääräskoiset naisiaan.
Voisiko sanoa, että suhtautuvat suorastaan ahdasmielisesti ja rasistisesti suomipoikiin.
Pitääkö minun silti ymmärtää?
Sinä et pääse kenenkään kanssa suhteeseen ja sitä ruikutat täällä jatkuvasti. Miksi jokaisen naisen pitäisi olla sinun kaltaisesi mielenterveyshäiriöisen 'saatavilla'. Otapa lääkkeesi!
Miten niin jokaisen?
Esim. maailmankuulut suomaalaiset kusenpolttamat horot voivat painua vittuun.
Sanopa tuo kusenpolttamalle horoäipällesi. Sille pyhäjokiselle lehmälle. Kyllä on hänellekin taakka annettu :(
Ei sun kannata vieraita kulttuureita tavoitella. Pysy vaan tutussa ja turvallisessa kotimaisessa. Täältäkin löytyy vapaita miehiä ja naisia ja jopa puutteessa olevia!
Avoimin mielin kohti uusia seikkailuita ja jätä kansainväliset asiat niille, jotka niistä jotain ymmärtävät!
horo kun ei ainuttakaan tasokasta miestä kiinnosta.
Kyllä kai sen nyt jokainen tietää, mihin työväenluokkainen viinalleperso maalaisluuska kykenee - korkeintaan turkkilaiseen baarimikkoon, haha!
Suo anteeksi, unohdin tosiaankin tasokkuutesi!
On ymmärrettävää, että haluat vain tasoosi sopivaa seuraa.
Ymmärtääkseni useammalla paikkakunnalla toimii kansainvälisiä ystävyysjärjestöjä ja monella kaupungilla on omia ystävyyskuntia, joiden kanssa harjoitetaan monipuolista ystävyys- kulttuurinvaihto ym. toimintaa. Ehkä näistä olisi sinunkin vaativampaan makuun sopivaa tapaa toteuttaa tutustumista erilaisiin uskontoihin ja elämäntapoihin?
lypsäjäeukko vain Martta-järjestösi, ei voisi vähempää kiinnostaa, lol!
Martat on tehnyt jo lähes sata vuotta ansiokasta ja elämänlaatua parantavaa valistus ja kasvatustyötä maassamme.
Heitä ei kannata pilkata, todennäköisesti oma äitisikin kuuluu niihin ja sinäkin olet saanut parempaa hoitoa kuin välttämättä olisit ansainnutkaan? nykyisen kilenkäyttösi perusteella. Olet kuitenkin jonkin lapsi, heille varmaankin tärkeä. Käyttäydy hieman arvokkaammin, kun olet päässyt tasokkaisempiin piireihin!
Trollihan tämä onkin; ajattelinkin ettei kukaan voi ollakaan noin hullu:)
Trollithan ovat - hulluja. Tai mielenterveysongelmaisia, hienommin sanottuna. Koko elämä netissä.
Tarkoitit kai itseäsi .
Enemmän on varottava turkkilaisia fanaatikkoja , kuin näitä
aloittajan mainitsemia oikeistopopulisteja.
Ikävää porukkaa molemmat ja miksi niiden on pitänyt
juuri Alanyaan pesiytyä .
Mennään kanarialle !