Elikä meillä on 8,5-viikkoinen pentu.
Sisälle pissoja tehdessään ei tee sanomalehdelle, vaan lattialle.
Ulos tekee pissaa ja kakkaa aika hyvin.
Nyt ihan yleisiä kysymyksiä sisäsiisteydestä:
1. Mikä on sopiva väli antaa ruokaa pennulle/miten vaikuttaa tarpeen pidätykseen?
2. Sanomalehtiä lattialle vai ei?
3. Onko sillä oikeasti vaikutusta, viekö jokaikisen pienen leikkisession jälkeen ulos?
4. Onko kaikki sisälle sattuneet vahingot hidastusta oppimiselle?
Sisäsiisteydestä kysymyksiä..
3
74
Vastaukset
- Lapinpossu
1. 4 kertaa päivässä tuon ikäiselle vaikka 4-5h välein. Ruoka painaa mahassa niin rakkoa kuin suolta, mahassa lähtee tavarat liikkeelle eli ruuan syömisen jälkeen yleensä tulee ne pissat ja kakat.
2. Kannatan sanomalehtiä, koska vahinkoja kuitenkin sisälle tulee. Ei kannata olettaa että pentu pystyisi kunnolla pidättämään ennen 5kk ikää.(joskus harvoin niinkin voi käydä ja joskus pidätys kyky tulee vuoden tienoilla) Helpompi siivota.
3. Onhan sillä, mutta ei sitä ihan aina voi tietenkään ehtiä ennen kuin vahinko tapahtuu. Mutta pääsäännöksi että 8vk pentu ainakin kork.3h välein ulos 3kk pentu 4h 4kk 5h jne.
4. Eivät, sillä jos pentu ei pysty pidättämään ei se yksinkertaisesti pysty olemaan täysin sisäsiisti vaikka tietäisikin että tarpeet tulisi tehdä ulos. - haisuli__
mulla olis yks kysymys tähän liittyen: jos syystä tai toisesta ei pysty pentua viemään niin usein ulos kun tavallaan tarvis, niin haittaako se oppimista että tekee ne pissat useammin siihen paperille?
kakat tekee ulos, ja pissatkin silloin kun viedään. päivässä tulee ehkä neljät pissat sisälle. - kasvattaja101
Ruokaa 3 kertaa päivässä vähintään ja nosta aina ruoan jälkeen sanomalehden päälle ja PALJON kehuja kun tekee tarpeet lehdet. Jokaisen leikkisession jälkeen sanomalehdelle.
Eivät ole hidastusta oppimiselle vaan opetat pennun tekemään tarpeet tiettyyn paikkaan, ensin sanomalehden päälle ja sitten ulos. Oppii pidättämään kunnes on oikeassa paikassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1136969KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3956657Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei663362Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521282909Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1092504Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään422057- 1251834
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro211697Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821367- 741257