Hoitoon ei pääse.

Jjdi

Olen kärsinyt paniikki/ahdistuneishäiriöstä noin 8 vuotta. Välillä ollut parempia jaksoja, välillä huonompia, kuten nyt. Lääkkeitä on kokeiltu ja ne ovat auttaneet ainakin jollain tasolla, mutta sivuvaikutusten takia en niitä enää haluaisi.

Haluaisin päästä terapiaan, mutta se onkin osoittautunut vaikeaksi. Työterveysasemani sijaitsee eri paikkakunnalla missä asun, joten työterveysasema ei voi tälläisiä palveluita minulle järjestää. Ja oman terveysasemani, mielenterveyshoitajan mielestä en täytä kriteerejä hoitoon pääsemiselle. Suomeksi sanottuna, en ilmeisesti ole tarpeeksi hullu ja ahdistunut kun pystynhän töissäkin vielä käymään.

Eli, oikeastaan ainoa vaihtoehto olisi yksityinen sektori. Ongelma siinä on vaan hinta. Yksityiset psykiatrit ja terapeutit maksaa noin 60-80€ per kerta ja näitä käyntejä voi kertyä vaikka kuinka paljon. Taitaahan noista jotain kela korvausta saada, mutta silti kalliiksi tulee jos tähän pitää lähteä.

2

162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 645645635

      Itsehoitoa suosittelelen. Tämä tarkoittaa siis terveellistä ruokavaliota, liikuntaa ja sosiaalisten suhteiden ylläpitoa. Itsellä auttoi huomattavasti B-Vitamiinin ja kalanmaksaöljyn päivittäinen syönti. Lenkkeilen myös säännöllisesti ja syön enemmän salaattia, hedelmiä kuten banaaneja sekä maapähkinöitä. Kaksi viimeksi mainittua ovat ihan tutkitusti hyviä mielenterveydelle. Masennus on mielestäni se tekijä mikä kulkee käsikädessä paniikin kanssa, joten elämä pitäisi pitää mielekkäänä ja värikkäänä, joten yritä puuhata jotain kavereiden tai läheisten kanssa. Lue myös paniikkihäiriöstä kirjojen ja netin kautta niin opit ymmärtämään sitä paremmin ja kehittämään realistisemman suhtautumisen tähän vaivaan, sekin auttaa mielestäni paljon.

    • tsemiaaahei

      Oletko niin pienipalkkaisessa työssä, että saisit sossuun laitettua nuo yksityiset kerrat?
      Tai jos keskipalkkainen, paljonko laitat hintaa omalle terveydelle?

      Tsemppiä sulle... tää on just tätä, kun ihmiset ei saa apua silloin, kun ongelmat on vielä pieniä niin äkkiäkös ne kasvaa ja kulut myös moninkertaistuu!
      Tää on ihme systeemi tosiaan, että ei auteta silloin kun se olisi vielä helppoa.
      Toivottavasti saat apua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      52
      1757
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      1692
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      10
      1248
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      61
      1061
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      1024
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      775
    7. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      637
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      86
      630
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      32
      607
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      566
    Aihe