Tuntijasi

Sydämet yhteen

Menneisyyteni jo tiedän! Olen yksin maksanut laskuni ja talouteni huolehtinut yli 20-v. ajan. Lapseni lähti maailmalle n.6v. sitten. Minkälaisen elämän näet minulle tästä eteenpäin? Työasiat? Rakkausasiat? Mitä näet tuleeko muutoksia kotiin- rakkauteen tai työasioihin? Saanko asiani oikeille urille lähiaikoina?

Ps.Muutin vuosi sitten kaupunkia ja en ole tällä hetkellä tyytyväinen asioihin ja yleensä elämääni:(. Liian monta ihmistä sotkee täällä asioitani jotka ei heille kuulu. Ne työasiat liittyy juuri tähän!? Kateus vie kalatkin järvestä.

3

70

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei

      sinussa on paljon potkua ja sitä on vieläkin, vaikket aina niin enää uskoisikaan.
      saat myös rohkaisuja ja kunnioitusta osallesi, näin myös perheesi kautta.

      lapsesi on onnistuva ja hänellä on vielä uutta oppia tiedossa. hän ei jää tähän työhön ja tähän tilanteeseen, missä nyt on. kun ajattelen häntä näen palloja, värikkäitä ja ilmaan nousevia palloja. kaunis näky.

      sinusta minulle nousee mieleen lukemista, liikkumista ja uskollista seuraa. sinä olet aina uskollinen ystävä. sinulla on jonkin asteen kumppani, mutta te ette puhu samaa kieltä. te olette jotenkin pakotetusti yhdessä, ehkä se on kokeilua tai ylpeyttä sille, mitä elämältään toivoo. mutta en näe tähän oikeaa rakkautta ja huolehtimista. olen pahoillani tästä.

      työssä olet oma itsesi ja niin on hyvä. teet tehtäväsi ja lähdet sitten kotiin. et ole muille tilivelvollinen, kuin firmalle. älä missään nimessä muuta tyyliäsi, sillä silloin sinä jo antautuisit. anna heidän nokkia, jos luulevat saavansa sinusta ylimääräisiä jyviä. olet hyvin itsenäinen ihminen, sinussa on sellaista mikä monesta ihmisestä puuttuu. olet itsellesi rehellinen ja olet iloinen pienestäkin, sellainen ei kaikille sovi. mutta miksi välittää siitä ja muuttua muiden kurpitsoiden kaltaiseksi??

      kyllä sinä tähän kotitilanteeseen olet jo kyllästynyt, et sinä tähän jää ja vanhene. sinä etsit ja löydät uuden ratkaisun asumiselle, älä hätäile liiaksi, vaan ota asiat harkiten käsittelyyn. sinä muutat omillesi.

      työstä sinä et vielä lähde, vaikka sitä toivotkin. sieltä lähtee joku muu ennen sinua. asiasi ovat jo sen verran syvillä urilla, niin kuin tapasi on toimia, että harkitset rauhassa ja sitten sinä katselet asuntoja.

      laita itsesi edelleen hyvään kuntoon ja nätiksi, pientä kiiltävää kaiken lisäksi. anna heidän katsella ja arvuutella, heikkoudelle sinun ei enää tarvitse kumartaa. olet paljon vahvempi ihminen, et ole kanalan huippumunija, vaan itsenäinen rotukana. jos suot minun näin sepitellä....

      t. Keskiyö

    • Sydämet yhteen

      Kiitos sanoistasi mutta....minulla ei ole ollut työtö kohta vuoteen? Mies on ollut minulle elämäni ilo ja hän on huolehtinut minusta? Mitä näet tuleeko muutoksia kotiin- rakkauteen tai työasioihin?

      • Hei

        minä en näe sinua työttömänä, en millään usko että voisit olla pitkään työttömänä.
        toisesta huolehtiminen on kaunis asia, mutta se ei ole sitä, mitä oikeasti haluat. näin minä tämän ymmärrän.
        haluat olla oma vahva itsesi.

        vastasin jo muutoksiin ja se on vastaukseni, kun samasta kysyt.

        t. Keskiyö


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      467
      4124
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      318
      1722
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      117
      1557
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      89
      1484
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1428
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      60
      1385
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      52
      1346
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      98
      1255
    9. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      45
      1119
    10. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      34
      1088
    Aihe