Olen 14-vuotias tyttö ja haluaisin muutta kotoa pois. Kyllä näin nuori haluaa muuttaa pois kotoa, mutta ei mulla oo silleen että joo en vaa tykkää olla kotona ja haluun rauhaa. Mun vanhemmat on tapellut 7 vuotta täs nyt. Ja monta kertaa poliisit on jouduttu soittaa ja rikottu tavaroita. oon kärsiny 7 vuotta nyt ja kärsin edelleen. Itken joka yö ja valvon öisin koska en haluu nukkuu jos jotain tapahtuu nii oon valmiina soittaa poliisit. Koulussakaan en jaksa keskittyä koska mietin että mitä jos äitini tai isäni on kuollut koska toinen on tappanut toisensa. Kerran mun isä yritti itsemurhaa mun edessä, ei onneksi onnistunut... Änki vatsaan veitsen. Nään siitä lähes joka yö painajaisia. Alkoholi on siis ongelma. Ajattelin et jos muuttaisin pois kotoa yksin asumaan väliaikaisesti, koska en vaa pysty olla täällä talossa missä on tapahtunu kaikkee.. Jos muuttaisin pois niin mietin että jos mun vanhemmat alkais sit tekee asioiden etee jotain koska ne älyy et otan tän asian vakavissani enkä jaksa tätä enää. Onko tää mahdollista muuttaa pois kotoa? Esim sossun kautta tai jotenki?
Kotoa muutto
4
270
Vastaukset
- efrgt
Päädyt todennäköisemmin lastensuojelun asiakkaaksi, mutta voit kyllä mahdollisesti päästä kotoa pois. Ei ole kovinkaan todennäköistä, että sinua päästettäisiin kuitenkaan asumaan yksin, vaan koitettaisiin löytää muita ratkaisuja esim. sukulaisen luokse muuttaminen, perhekoti tms.
Mitenkä olisi, jos aloittaisit sillä, että käyt keskustelemassa koulusi kuraattorin kanssa tilanteestasi ja voisitte yhdessä miettiä, mitä tässä pitäisi ja voisi tehdä. - neuvoja.
Ei sinua tuon ikäisenä vielä yksinään lasketa asumaan, vaan todennäköisesti pääsisit perhekotiin tai sijaisperheeseen, jos sellainen löytyisi. Mutta sekin voisi olla parempi kuin nykyinen tilanne. Kerro koulussa kuraattorille, niin asia rupeaa edistymään.
- 19andHappy
Meillä oli kotona samantapaisia ongelmia että isä joi ja se sai sitten ahdistuneemmaksi kotona. Olin tuolloin 13 vuotias kun marssin koulun terveyden hoitajalle sanomaan että en halua mennä enää kotia että ja selitin tilanteen. Ei 14 vuotiasta päästetä omilleen edes väliaikaisesti mutta jos teikäl oikeasti on paha olla kotona niin mene sosialityöntekijän luokse ja puhu asiasta ja ehdota että menisit väliaikaisesti vaikka lastenkotiin tai perhekotiin. Voin kertoa kokemuksen syvällä äänellä että lastenkotiin meneminen oli paras valinta omalle kohdalle ja mun maailma ei romahtanut sinne enkä kadu hetkeäkään sitä päätöstä kun menin sinne vapaa ehtoisesti. Siellä ei todellakaan ole niin paha olla jos asennoituu vain oikein! Eikä todellakaan kaikki mitä negatiivista puhutaan nuista nii piä paikkansa. Siinä voi käydä niinkin että vanhempasi heräisivät että mitä oikeasti tapahtuu. (omalle isälleni ei käynyt niin) mutta elämästäni tuli kertaheitolla helpompaa ja sain alkaa elämään "lapsuutta" "teini ikää"
Hyvä, että kirjoitit tänne palstalle! Nyt olisi tärkeätä, että pystyisit kertomaan kotitilanteestasi jollekin aikuiselle. Voisitko mennä koulussa juttelemaan kuraattorin kanssa? Vai olisiko koulussa joku sinulle läheinen opettaja jolle kertoisit tilanteesta mieluummin? Jos käyt nuorisotalolla niin voisitko kertoa nuoriso-ohjaajalle?
Jos face to face juttelu tuntuu vaikealta niin voit myös aluksi soittaa MLLn nuorten puhelimeen. Sieltä löytyy myös nuorile chatti.
Mikäli päädytään ratkaisuun, että muutat kotoa pois niin silloin mietitään mikä asumismuoto olisi sinulle paras. Sitä ei tarvitse vielä tässä vaiheessa miettiä :)
Kyllä nämä asiat vielä ratkeavat. Nyt on tärkeätä puhua tästä jotta tilanteeseen voidaan puuttua. Tsemppiä!
Terveisin, Oona Helsingin Nettisaappaasta
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää442249Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten682134Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211960HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363941714Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1041675Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241494Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta01450Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821112Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53977- 75945