Tosi usein tulee vastaan uudehkoja audeja missä ei ajovalot pala, edes parkit. Joko audissa on säästetty jättämällä tekemättä automaattisesti syttyvät valot, tai sitten audi on kova polttamaan polttimoita. Jopa halppismerkeissä on automaattiset valot, jopa edellisessä autossani 2004 renaultissa. Ja uudet audit ei pysty edes tähän. Tyhmää, koska suomessa myös päivällä on ajovalojen käyttöpakko.
Ajovalot
20+20
23150
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Parkkipolttimot on helkkarin vaikea vaihtaa, joten monet jättää vaihtamisen siihen saakka kunnes on pakko katsastuksen takia
Jostain syystä parkit ovat Audissa typerästi lasikantapolttimoilla, jotka ei yleensäkään kestä mitään
Miten voi olla molemmat valot aina pimeänä samaan aikaan (silmäpuolia kun ei paljon näy)? Ja eikö ajovalot audissa pala jos parkki on rikki?
Samaan aikaa asennetut polttimot... -on sitä nykyajan laatukäsitettä että ei mitään väliä miten kauan kestää kunhan vaan ovat yhtä huonoja.
Ei saksassa ole ajovalo pakkoo päivisin, hämärässä syttyvät!
Nyt ollaankin suomessa, että jos eivät automaattisesti syty, ne on pakko muistaa laittaa päälle tai vaihtaa polttimot. Olkoon tehty vaikka kiinassa.
Mee vittu muualle itkee niistä valoistas tojotero, kyllä minäkin olisin kateellinen audille, jos ei sellaista ois jo.
Tulihan se paskamyrsky sieltä taas. En ole tojotero enkä kateellinen, vaan ihmettelen miks tulee pimeitä audeja vastaan kun muutkin merkit pystyy valoilla ajamiseen. Miten te jaksatte nolata aina itsenne joka helvetin päivä..?
Miten joku jaksaa vinkua autosta jota ei edes omista. Onko noin tylsää. Mee sinne kotteroos, aja niin pitkälle ku pääset. Anna meiän loistoautoilijoiden olla rauhassa.
Niin nolaat edelleen itsesi, et ketään muuta, etkö pysty asialliseen keskusteluun? Vaikka vastaamaan alkuperäiseen kysymykseen?
Edelleen? Vastasin ekaa kertaa tänne. Ite nolaat itsesi kun kyselet tyhmiä, etkä omista laatu-autoa
Taas joku audifani itkee ku vähän sörkitään.......siis on se kyllä kumma kun ei noihin audeihin saada valoja.....takavalot pimeenä vaikka kuinka olis hämärää(melkein tösäytin perään) kun monissa mm volvossa on valot automaattisesti päällä kun auto käy,ollu vakio jo 40vuotta.....samoin saab,ford ja moni muu....mut ei näköjään vageis
Tänään muori ajeli rumalla uudella Toyo farkulla, ei ollu valoja päällä takana mutta mullapa oli ja tiettekös missä, no Audissa. Monissa automalleissa ei ole ees uusissaka vilkkua peilissä ( Ford, Bmw esim )
Vilkun sijottaminen peiliin on jokaisen merkin oma valinta, automaattisten valojen puuttuminen on pelkkää tyhmyttä, (säästämistä väärässä paikassa?) ja antaa itseasiassa aika halvan kuvan autosta. Että kyllä on lediä ja tehokkaita koneita ja kallis hinta jajaja....ei kuitenkaan automaattisia valoja. Oli aika jolloin minäkin ajoin sellaista autoa, joskus ysärillä. 2000-luvun kaikissa perheeni autoissa on olleet automaattiset..
Vilkun sijoitus peiliin ei ole muuten mikään must, jos minulta kysytään niin on vielä aika rumakin ratkaisu, ja tärkeintä on että se vilkku ylipäätään löytyy siitä kyljestä.
Ajovalot on kyllä yleensäottaen koodattavissa toimimaan automaattisesti jos halutaan ja monessa Audissakin näin jo valmiiksi onkin.
Ei tarvi, kumma kyllä, muissa merkeissä mitään koodauksia. Ne vaan on automaattiset ja piste. Se on ihan nykyaikaa, eikä pitäisi uusissa autoissa olla tuollasta ongelmaa, kyllä kalliin auton tulisi olla lähes täydellinen.
Kuule kyllä jokaisessa nykyaikaisessa autossa on vaikka kuinka paljon erilaisia koodauksia, osa näistä esim. myyntimaan mukaan aseteltuina osa sitten on semmoisia mitkä on makuasioita kuten ajovalo hommakin miten sen halutaan toimivan -omassanikin olen ajovalot koodannut aivan tarkoituksella niin etteivät syty automaattisesti.
Kovasti sun napaa kaivaa. Sen saa kytkettyä myös, että palaa kun starttaa.
Niin ja sitä täydellisyyttä juuri mielestäni on että toiminnot voidaan valita aivan omien mieltymysten mukaan...esim. vaikka kääntyykö peilit kun pakin kytkee, tai pyyhkäiseekö takalasin pyyhin tällöin myös, montako pyyhkäisyä pyyhin tekee pestessä lasia... eli sinun rutinohfissasi ei sitten ilmeisesti mitään tuommoisia ominaisuuksia edes ole saati sitten säädettävissä.
Niin jos huolto vaan suostuu laittamaan........jokainen audi joka mun edellä on ajellu (siis uudemmat) ei ole mitään takavaloja ollu päällä edes vähän hämärässä.....ja edessä palaa ledinauhat.........
Siihen mitään huoltoa tarvi, jokaisella kunnon VAGginistillahan on läppärissään piuha ja VCDS jolla nämä koodailut ja sunmuut diagnosoinnit itse hoidetaan.
Tyhmiä tollaset autoilijat jotka ei osaa valoja käyttää.
Sanos muuta...ja silti niitä näkyy liikentees...(omasta autosta kun ei ajovaloja voi unohtaa,kun auyo käy valot palaa,yöasennossa toimii sitten myös pitkät ja mittariston valot....eikä jää päälle vahingossa.......laatuako ?)...ei siis vagareena
Audeissa ja bemareissa ei myöskään vilkut toimi-liekö paljosta käytöstä loppuun kuluneet?
Kaiken maailman valoautomatiikat on ihan turhia, riittää että ajovalot syttyy edessä ja takana kun avainta kääntää.