Yksinäisyys asuntolassa ja luokassa

Yksinäinen :(

Hei. Opiskelen lapsi-ja perhetyön perustutkintoa. Olen 18v. Toinen vuosi on menossa koulua ja ihan kohta olisi opinnot puolessa välissä. Koulun yläkerrassa on tämä asuntola jossa suurin osa meidän luokasta asuu ( ei kaikki kun he asuvat tässä paikkakunnalla tai lähi paikkakunnilla) Viime vuonna kun koulu alkoi tämä koko paikkakunta oli ihan uusi minulle ( en ollut käynyt täällä ennen) ja uudet ihmiset yms. Olin ujo ja arka ja olen vieläkin koska koulukiusaaminen on takana kun minua kiusattiin peruskoulussa. Muut minun luokkalaiset pyysivät välillä minua iltaisin viettämään iltaa esim. pelaamaan jotain lautapeliä. Olisin halunnut mutta uskallus ei riittänyt. Seurauksena siitä jäin ulkopuoliseksi luokassa. Tänä vuonna on ollut sitten toisin päin tavallaan. Eli he eivät ole halunneet minua mukaan mihinkään. Meidän luokka on muutenkin hajaantunut eri kaveriporukoihin. Olen monta kertaa pyytänyt heitä mm. pelaamaan tai viettämään muuten vaan iltaa minun kanssa. Eivät ole suostuneet. Illat olen siis yksinään omassa huoneessa tai pyörin keskustassa yksin. Paljon itken iltaisin että loppuisi tämä yksinäisyys. Mulla ei ole muutenkaan kavereita paljon :( mutta oma vikani tämä on kun en lähtenyt heti muiden mukaan silloin. :( onko kellään antaa neuvoja mitä voisin tälle asialle tehdä enää?

6

248

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sdfghss

      Onko Koulussasi Koulu psykologi?

    • Yksinäinen :(

      Koulukuraattori on ja terveydenhoitaja. Olen kyllä heille sanonut tästä tilanteesta ja opettajallenikin mutta he ovat sanoneet että pitää vain yrittää uudestaan kysyä heitä viettämään iltaa. Huomenna on aika taas kuraattorille. Katsotaan sanooko samaa vielä...

      • poika 18v

        No eihän tuohon ongelmaan oo mitää ratkaisuu oikeen. Ketään ei voi kenenkään kaveriksi pakottaa.


      • Tee asioita joista pidät
        poika 18v kirjoitti:

        No eihän tuohon ongelmaan oo mitää ratkaisuu oikeen. Ketään ei voi kenenkään kaveriksi pakottaa.

        Mene johonkin harrastukseen, josta pitäisit.Etsi kavereita, joilla on samoja kiinnostuksen kohteita kuin sulla.Ei ole pakko olla sellaisten kaveri, jotka eivät hyväksy sua hiljasempana.Yleensä hiljaset ihmiset ovat äänekkäitä ihmisiä viisaampia ja mukavia kun heihin tutustutaan läheisesti :) Käy vaikka baarissa ja harrastuksissa!


    • staby43

      On ollut kokemusta oon opiskellut ammattioppilaitoksessa
      jossa yövyin asuntolassa. Olihan se vähä tylsää kun ei jotkut
      ystävät olleet minun kanssa, mutta jotkut oli ja mentii yhteisii harrastuksiin.
      Alussa en oikee viihtynyt myöhemmin oon ruennu viihtymään.

    • faktattäs

      Yksinäisintä ihmisellä taitaa olla silloin, kun ympärillä on paljon ihmisiä kuten asuntolassa ja koululuokassa, mutta kehenkään ei saa yhteyttä. Missä vika?

      Ei ihmisen kuulu itkeskellä yksin kaiket illat. Siitä murheen alhosta on vaan noustava ja ihan itse lähdettävä muiden pariin kyselemättä, haluaako joku olla sun kaa. Sinun itsesi on, paitsi haluttava olla muiden kanssa, myös oltava muiden kanssa. Tai olet yksin.

      Korostan sitä, että yksinäisyys on tunne. Se tunne voi iskeä myös seurassa. Jos tunne kovin usein ahdistaa ja itkettää, on syytä hakeutua hoitoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      317
      3092
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      64
      2374
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      128
      2080
    4. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      351
      2057
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      127
      1743
    6. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      67
      1419
    7. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      214
      1408
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1357
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      71
      1329
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      81
      1288
    Aihe