Valokuvaus studioiden katto (kuten lähes kaikki sisäkatot) on väriltään valkoinen. Entä seinät, ja erityisesti lattian väri. Onko valkoinen laminaatti se oikea väri, entä seinien väri?
Saako valkoisella "studiolla" enemmän valoa ym hyvää tulosta aikaiseksi.
Kuvaustilan värit
9
151
Vastaukset
- Blk
Kaikki utaa jotta voi hallita varjoja, kontrastia ja taustaa.
- Blk
po.
Kaikki mustaa …
- AllISeeIsBLACK
Mattamustaa/heijastamatonta sen olla pitää.
Mikäli ei halua ihmetellä kummallisia satunnaisia heijastuksia yms siellä täällä jotka ilmenee aina joskus ja joskus taas ei.- Super Major
Asiasta ymmärtämättä: eikö musta (tai vaikka valkoinen) taustapahvi riitä, niin että ei tarvitse koko huonetta mustaksi sotkea.
- Blk
Super Major kirjoitti:
Asiasta ymmärtämättä: eikö musta (tai vaikka valkoinen) taustapahvi riitä, niin että ei tarvitse koko huonetta mustaksi sotkea.
Varmaan taustapahvi riittää sinulle. Me muut verhoilemme tai maalaamme kaikki huoneen pinnat mattamustiksi. Taustakangas ei ole musta sillä mustasta taustakankaasta ei olisi mitään hyötyä kun tausta on muutenkin musta.
- 920
Super Major kirjoitti:
Asiasta ymmärtämättä: eikö musta (tai vaikka valkoinen) taustapahvi riitä, niin että ei tarvitse koko huonetta mustaksi sotkea.
Mitä pienempi tila, sitä tärkeämpi juttu ettei seinät heijastele hajavaloa.
Mustat verhot seinille on hyvä juttu.
- prostudiot....
Linkki valokuvausstudioon. Kaikki valkoista!
http://www.anttihahl.com/wp-content/uploads/ngg_featured/header-studioanttihahl-d8a_7116.jpg- Canonisti minäkin
Neutraaleja värien pitää olla joka tapauksessa! Olen nähnyt sekä mattamustia että mattavalkoisia studioita.
- 920
Tuossa linkin studiossa oli tilaa paljon, silloin voi olla vaaleaakin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1854231"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?922766Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am1442277Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p8222336 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark252128- 192031
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.302017Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1371841- 851839
Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m201836