2015 vai 2016?

lääkisbimbo

Tiedän, että olen aloittanut liian myöhään tämän lukemisen ja laskemisen. Osaan jossain määrin biologian asiat (paitsi 3-kurssi), kemiaa olen käynyt aiemmin kaksi kurssia sekä AMK:ssa orgaanista kemiaa (tästä voi olla hyötyä tai sitten ei...) ja tällä hetkellä opiskelen kemiaa iltalukiossa.

Fysiikasta takana on nyt vasta kurssit 1-4. Ne olen siis käynyt iltalukiossa tänä syksynä. FY5-kurssin olen käynyt kerran vuosia sitten ja säteilyfysiikasta minulla on hieman hajua koulutukseni takia.

Eli minulta puuttuvat vielä FY5-8, KE3-5 ja bilsa pitäisi lukea läpi. Onkohan tässä enää mitään järkeä, kun tuntuu, ettei aika riitä? Lisäksi jo käydyt fysiikan kurssit kaipaisivat nekin lisätehtävien vääntämistä. Tarvitsen varmaan vielä vuoden lisäaikaa projektin onnistumiseksi.

1

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Viikko-puolitoista pitäisi riittää aika hyvin fysiikan/kemian kurssiin, vaikkei asia olisi valmiiksi hallussa, jos tiedon omaksuminen ja lukutekniikka on kunnossa. Tietenkin nämä vaihtelevat suurestikin eri henkilöillä, sitten on se motivaatio, käytettävä aika ym. Lopulta aika paha heittää mitään arviota vielä noilla tiedoilla.

      Tee lukusuunnitelma ja seuraa sitä. Kyllä tuo pitäisi olla joka tapauksessa helposti läpikäytävissä puolessa vuodessa ja vielä loppuun kuukausi kertausta. Jos ei pääse sisään ensi vuonna, niin ei se lukeminen silti ole hukkaan mennyt seuraavaa koetta ajatellen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      131
      10538
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5080
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      2271
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2088
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      28
      1986
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1631
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1442
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      29
      1124
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      33
      1061
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      987
    Aihe